برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
شنبه ٠٥ فروردين ١٤٠٢
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 26355
 بازدید امروز : 840
 کل بازدید : 64282615
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 1.3281
هادی شهر

هادی شهر

شهر هادیشهر در ارتفاء 1034 متری از سطح دریا واقع شده 

مختصات جغرافیایی : عرض‌جغرافیایی=38.8500  طول‌جغرافیایی=45.6833

هاديشهر- عكس از آقاي بابك جراحي

هاديشهر- عكس از آقاي بابك جراحي

هادی‌شهر یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که در بخش مرکزی شهرستان جلفا واقع شده‌است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵ خورشیدی بالغ بر ۲۷٬۸۴۲ نفر بوده‌است که از این جهت نهمین شهر پرجمعیت استان محسوب می‌شود. شهر هادیشهر در گذشته شامل دو آبادی به نام علمدار و گرگر بود. هادیشهر همان محال تاریخی علمدار گرگر است که حدود آن در شرق تا سه راه سیه رود و در غرب تا مرکان خوی وکلیسای سن استپانوس و در جنوب محال هرزند و در شمال رود ارس است.وجود تپه تاریخی کول تپه(تپه خاکسترآتشکده زرتشتیان در گرگر)حکایت از تاریخ کهن این شهر دارد ولیکن این موضوع تابحال بدرستی مورد کاوش قرار نگرفته است و شغل اصلی مردمان این شهر کشاورزی و باغداری میباشد که میتوان به دشت گردیان و دشت گلفرج اشاره نمود. 

دیدنی های هادی شهر:

محال گرگر یا محال علمدار گرگر؟ 

کدام یک از این عناوین تاریخی و صحیح می­باشد؟ آیا می­توان کسی را به خاطر کاربرد یکی از این دو اعلام سرزنش کرد؟ کمکی آراز با قاطعیت و به پشتوانه منابع تاریخی متعددی استفاده از هر دوی این اعلام را جایز می­داند. این نظر نه از سر تعصب کورکورانه بلکه بر اساس فاکت های تاریخی می­باشد.

علاقمندان به تاریخ و جغرافیای تاریخی باید در نظر داشته باشند که اعلام تاریخی و حدود جغرافیایی همواره تغییر می­کنند. اعلام جغرافیایی را می­توان به موجودات زنده­ای تشبیه نمود که در هر مرحله از عمر خود نام جدیدی می­یابند اما تمامی این عنواین از هویت ثابتی سخن می­گوید. قصه محال ما نیز این گونه است. روزگاری به نام محال گرگرمشهور بود اما چندی بعد عنوان محال علمدار گرگر نیز کاربرد یافت و تا روزگار اکنون ما همگان وطن دوست داشتنی ما را با این نام می­شناسند.

بازهم تکرار می­کنم اعلام جغرافیایی و جغرافیای تاریخی همیشه مستعد تغییر و تحول است. عناوین محال گرگر و محال علمدار گرگر نیز در چند دهه اخیر مجددا تغییر یافت و نام جدید هادیشهر جای آن را گرفت. کسی چه می داند شاید چند دهه بعد پسوندهای هادیشهری در برگه هویت (شناسنامه) علمداری ها و گرگری های دیده شود.

خوانندگان کمکی آراز اطمینان داشته باشند که حقیقت تاریخی آن قدر زیباست که با درک زیبایی های آن  امکان عنایت و توجه به تعصبات قومی وجود ندارد. کمکی آراز نیز این حسن و زیبایی را درک کرده است.

منبع:

http://hadishahrcity.ir

http://fa.wikipedia.org

http://kemkiaraz.blogfa.com

http://hadishahr2.blogfa.com

گردآورنده:

کاوه ملک میرزایی