32
برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ٠٩ تير ١٤٠١
منو اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
[فراموشی کلمه عبور]
درمان با سنگ ها

 

در گفت وگو خانم مريم سامانى با خانم پريچهر رحيمى محقق واستاد دانشگاه مطرح شد

(نقل از روزنامه ایران سه شنبه ۲۱ تير ۱۳۸۴)

 

پریجهر رحیمی Parichehr Rahimi  

 

درمان با سنگ هاى شفابخش

قسمت اول:


پريچهر رحيمى فارغ التحصيل رشته طراحى صحنه از دانشكده هنرهاى دراماتيك در حالى كه از سال ۷۰ در دانشكده سينما و تئاتر دانشگاه هنر به تدريس در مورد «تاريخ لباس و طراحى لباس» و «طراحى صحنه عروسكى» در دانشكده هنرهاى زيباى دانشگاه تهران پرداخته است، تحقيقات ويژه اى را در مورد پوشاك ايران نيز انجام داده است.

 در بهمن ماه سال ۷۸ نمايشگاهى در موزه هنرهاى معاصر تهران بر اساس همين تحقيقات تحت عنوان «تاريخ پوشاك ايرانيان از هزاره سوم پيش از ميلاد تا اواخر دوره قاجار» برپا كرده است و در اين نمايشگاه به نمايش ۵۰ تنديس با پوشاك دوره هاى مختلف ايران پرداخته است.
او همچنين در سال۸۲ در فرهنگسراى نياوران نمايشگاهى از «سنگ هاى بخشنده» را كه مربوط به تراش انواع سنگ هاى شفابخش در اشكال هنرى بود، برپا كرد.

 

v     چند سال است روى سنگ ها كار مى كنيد.

حدود شش سال مى شود كه روى سنگ ها تراش مى دهم. اين كار با كارهاى قبلى من خيلى متفاوت است. كارهاى قبلى من در مورد تنديس و لباس بود هر چند كه صورت تنديس ها از موم كارنائوب ساخته مى شد يعنى قالب درست مى شد بعد اين مولد را داخل قالب مى ريختيم و بعدكارهاى ديگر را روى آن انجام مى داديم و بدن تنديس ها هم روى قالب هاى ساخته شده «باپيه ماشه» مى شد بعد از پارچه كه خيلى نرم است پوشاك مورد نظر را درست مى كردم.

 

v     تراش سنگ چه فرقى دارد با توضيحاتى كه داديد؟

تراش سنگ كارى بسيار متفاوت است چرا كه شما با يكسرى سنگ هاى راف ياكلوخ سر و كار داريد كه در ابتدا آدم حتى تصورش را هم نمى كند كه مى شود اين سنگ ناموزون بى شك سخت را به تنديسى شكيل يا فرمى زيبا درآورد.

 

v     اين كار چه تأثيرى روى شما گذاشت؟

وقتى مرحله به مرحله پيش رفتم از همين سختى سنگ ها خيلى چيزها ياد گرفتم. تراش سنگ كارى دشوار است ولى ديدن اينكه تيرگى به روشنايى، سختى به نرمى و زشتى به زيبايى مى رسد كارى لذت بخش است

.

v     چند سنگ را تا حالا تراش داده ايد؟

 در حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ سنگ را تراشيده ام و هر كدام هم حس خاصى را به من داده اند.

 

v     چه سنگ هايى بيشتر در كارهاى شما مورد استفاده تان قرار مى گيرند؟

شكل ها و فرم ها هستند كه سنگ ها را انتخاب مى كنند. هنگام تراش بهتر است سنگى انتخاب شود تا بتواند به حركات و اعمالى كه بايد روى آن انجام شود، پاسخ بدهد. كارهايى كه من روى سنگ ها مى كنم بيشتر شبيه مجسمه سازى است. از زمانى كه سنگى براى يك شكل و فرم خاص انتخاب مى شود و قواره اش مى كنم تا به شكل نهايى برسم مقدار زيادى سنگ از بين مى رود و من ناچارم بيشتر از سنگ هاى نيمه قيمتى مانند انواع كوارتز، عقيق، شبق، كهربا، صدف، تورمالين، فيروزه، لاجورد، آمازونيت، مالاكيت، جيد، جاسپر، آماتيست، ياقوت و ... استفاده كنم و بعد براى تزئين كارهايم از سنگ هاى گرانبهاى برليان، الماس، ياقوت قرمز، ياقوت آبى و زرد استفاده مى كنم كه اين سنگ ها ابتدا روى طلا كار گذاشته مى شود و سپس هماهنگ با سنگ تراش خورده روى اين سنگ ها سوار مى شود.

 

v     چقدر بايد براى اين كار وقت صرف كنيد تا به شكل نهايى كار برسيد؟

زمانى كه براى تراش سنگ لازم است به چند عامل بستگى دارد يكى مهارت و كارآيى تراشنده سنگ است و دوم شكلى كه از سوى او انتخاب شده است. شكل هاى ساده تر وقت كمترى لازم دارند تا نقوش پيچيده. در اين مورد به سختى و سستى سنگ مربوط مى شود.

 ولى من علاوه بر اينها احساس و ذوق و تبادل انرژى تراشنده را با سنگ نيز مهم مى دانم زيرا اين عامل باعث مى شود نتيجه دلخواه از زمانى كه براى تراش سنگ گذاشته گرفته شود و سنگ هايى كه قرار است به صورت تنديس هاى گوناگون تراشيده شوند، زيباتر و دلنشين تر باشند. گاهى مى شود يك سنگ را در چند ساعت تراش داد و كار روى آن را تمام كرد و گاهى چند روز بايد براى تراش يك سنگ وقت گذاشت تا به نتيجه مطلوب رسيد.

v      براى يادگيرى اين هنر چه توانايى لازم است؟

افرادى كه علاقمند هستند اين هنر را بياموزند بايد گام به گام و به تدريج آموزش ببينند و بستگى به عشق و علاقه و پشتكار شخص يادگيرنده هم دارد.

ابتدايى ترين مرحله آموزش اين هنر آشنايى با ابزار مختلف تراش، آشنايى با سنگ ها و آغاز تراش آسان يا دامله (كابرش  تراش گنبدى) است و بعد قدم به قدم وارد مراحل يادگيرى پيشرفته تر مى شود.

 شخصى كه مى خواهد اين هنر را ياد بگيرد بايد تمركز، دقت، پشتكار و پشتوانه لازم را داشته باشد چون كوچكترين بى دقتى به چشم يا دست آسيب مى رساند.

 

v     انسان در ابتدا آيا از طبيعت بهره مى گرفته و اين تا چه اندازه در به آرامش رسيدن او مؤثر بوده است؟
 
بشر هر چه از طبيعت خودش دور مى شود، تعادل و توازن او به هم مى خورد به اين علت است كه در دنياى امروز تنش و ناآرامى جايگزين آرامش و شادى شده است. بشر امروزه تمام امكانات ظاهرى را در دسترس دارد ولى باز هم به دنبال گمشده اش مى گردد تا با رسيدن به او آرام گيرد.

 

v      اين گمشده ها چه چيزى هستند و در كجا قرار دارند؟ ستارگان هستند يا گل هاى زيبا، بوى خوش، رودهاى روان، امواج دريا، كوه هاى استوار، كهكشان يا سنگ هاى نهفته در دل خاك؟


به نظر من هر كدام از اينها مى توانند سبب آرامش شوند و ما با بهره گيرى آگاهانه از اين موارد مى توانيم بسيارى از دردهايى را كه جسم و جان مان با آن درگير شده و خواسته يا ناخواسته بر جسم فيزيكى و نورى ما اثر گذاشته و بسيارى از بيمارى ها و ناهنجارى ها را به درون ما وارد كرده از خود دور كنيم و به آرامش واقعى و شادى حقيقى برسيم.

 

v     شفابخشى سنگ ها به چه علتى است؟

كانى ها و سنگ هاى باارزش به علت ساختار اتمى كامل و انرژى بسيارى كه دارند و نورهاى ناب رنگى و درخشان كه از خود مى تابانند در كنار دانش پزشكى، بدون خطرآفرينى مى توانند اثرهاى مثبتى بر جاى بگذارند. ولى اين حرف دليل بر اين نيست كه سنگ ها به تنهايى معجزه مى كنند، بلكه اين سنگ ها همراه و در كنار درمان هاى پزشكى تأثيرات مفيدى را بر بيمارى ها دارند.

 

v     تغييراتى كه در بدن به وجود مى آيد به نظر شما به چه دليلى است؟

ارتعاشات متغير در حوزه بدن تعادل جسم و جان را به هم مى ريزد و اين ناهماهنگى است كه باعث بيمارى مى شود. در اين زمان است كه مى توان با كمك گرفتن از ارتعاشات كانى ها و سنگ هاى باارزش، اين ناهنجارى هاى به وجود آمده را كنترل كرد و هماهنگى لازم را در جسم و جان دوباره ايجاد كرد.

 

v     در چه سنى مى توان از اين درمان استفاده كرد؟

درمان با سنگ هاى شفابخش و باارزش براى زن و مرد و كودك نيز در هر سنى مناسب است و هيچ خطرى ندارد. در صورتى كه اين كار با آگاهى و دانش لازم انجام شود.

 

v     چه كشورهايى در اين زمينه يعنى خاصيت درمانى سنگ ها كار كرده و از اين علم استفاده كرده اند؟
 قبل از پاسخ به اين سؤال به نظرم بهتر است ببينيم سنگ ها در ابتدا چگونه و كجا و در چه زمانى به صورت هاى گوناگون استفاده مى شده اند. در گذشته هاى دور كه مربوط به دوران پارينه سنگى يا عصر حجر مى شود، ابتدا بشر از سنگ به عنوان ابزار استفاده مى كرد. در آنجا بود كه آموخت سختى سنگ ها مى تواند حيوانات را كه زندگى او را تهديد مى كنند، از بين ببرد. همانجا بود كه آموخت با ساييدن سنگ ها جرقه و آتش هم توليد مى شود. اين ابتدايى ترين آشنايى بشر با سنگ بود. بعد از اين مراحل بود كه حس زيبايى پرستى به انسان شوق استفاده از سنگ هاى رنگى مختلف را براى آراستن دست و گردن داد. باستان شناسان در بسيارى از مناطق كهن از جمله ايران در كاوش هاى خودشان آثار زيادى را كه مبين آشنايى و استفاده ساكنان مناطق باستانى و ايران از اين سنگ ها بوده به دست آورده اند. گيوشمن ضمن اكتشافات خودش از تپه سيلك در كاشان به تعدادى گردنبند با مهره هايى از عقيق، لاجورد، يشم، سنگ شيشه، مرجان، صدف و... برخورد كرد. اين اشيا مربوط به هزاره هاى سوم پيش از ميلاد و حتى شايد قبل از آن باشد.

در منطقه شوش كنونى كه متعلق به دوره ايلامى و هزاره سوم و چهارم پيش از ميلاد است، تعدادى تنديس يافت شد. همه اين موارد نشان مى دهد كه مردم با تراش سنگ آشنا بوده اند.

 

v     در تخت جمشيد هم آثارى كه به دست آمده حكايت از همين آشنايى مى كند؟

بله! در تخت جمشيد سنگ هايى از جمله مرجان قرمز، فيروزه، عقيق و... به دست آمده كه به شكل سرويس شير، انسان يا انگشترهايى با نگين عقيق كه روى آنها نقش پادشاهان در حال جدال با حيوانات اساطيرى است.

 اين هنرها همه مربوط به هزاره اول پيش از ميلاد است.

 افسانه ها و روايات گوناگونى هم درباره سنگ هاى باارزش نقل شده است. مثل اينكه كاهنان از سنگ هاى باارزش براى تبرك استفاده مى كرده اند يا اينكه جادوگران براى طلسم اين سنگ ها را به كار مى بردند.

 

v     در چه كشورهايى از گذشته هاى دور از اين خاصيت درمانى سنگ ها استفاده مى شده است؟

 آتلانتيسى ها مى دانستند كه براى درمان بيمارى ها چگونه از اين كانى هاى باارزش استفاده كنند. در چين از كوبيدن و پودر جواهرات براى مداواى بيماران سود مى بردند. در قرن هشتم ميلادى شخصى به نام «سن هيلدنبژان» با كمك اين سنگ ها بيماران خود را درمان مى كرد. اين نشانه آن است كه در گذشته و در مناطق مختلف انسان ها از سنگ ها علاوه بر استفاده آن به عنوان ابزارهاى گوناگون و زينت و در مراسم مذهبى از جنبه درمانى آن هم سود برده اند.

 

v     بدن چگونه از سنگ ها انرژى مى گيرد؟

در بدن مراكزى وجود دارد كه به اين مراكز انرژى يا چاكرا مى گويند. بيمارى ها در اثر بسته شدن اين مراكز انرژى پديد مى آيند. كانى ها و سنگ هاى باارزش قادر هستند تا اين گرفتگى ها را از بين ببرند و انرژى حياتى را به صورت منظم و باارزش در ما جارى كنند.

 افرادى كه مديتيشن يا تمركز مى كنند روى اين نقاط آگاهى دارند و انرژى هاى درونى را از اين نقاط بيرون داده و آزاد مى كنند.

 

v       اين مراكز در كدام مناطق بدن قرار دارند؟

مراكز انرژى يا همان چاكراها در هفت منطقه از بدن در راستاى ستون فقرات از پايين ترين قسمت تا بالاى جمجمه سر قرار گرفته اند.

 

v     چاكراى نخست كجا قرار دارد؟

چاكراى ريشه يا پايه ستون فقرات (مولادهارا Mulddhara) نخستين چاكرا است. اين چاكرا محل ورود «پرانا» يا انرژى حياتى است.

 

v      چه طيف رنگى مربوط به اين چاكرا است؟

قرمز كه نشانه زندگى، قدرت، نيروى جسمانى و حيات است.

 

v      چه بيمارى هايى را با اين طيف رنگ مى شود درمان كرد؟

اين رنگ روى كم خونى و فقر غذايى اثرخوبى دارد و ارتعاشات تقويت كننده و درمان كننده دارد.

 

v      چه سنگ هايى مناسب اين چاكرا هستند؟

 سنگ هاى قرمز مثل مرجان قرمز، يشم قرمز، ياقوت قرمز و... مناسب اين چاكرا هستند.

 

v      اين طيف رنگى بيشتر مربوط به متولدين كدام ماه است؟

 ياقوت قرمز، اوپال آتشى، يشم قرمز براى متولدين فروردين مناسب است. يشم قرمز و ياقوت قرمز و عقيق قرمز براى متولدين آبان تير و مرداد مناسب است.

 

v      دومين چاكرا كجا قرار دارد؟

 چاكراى خاجى يا مركز كليه (سواد هيستانا Swadhistana) در قسمت پايين شكم قرار گرفته است.

 

v      طيف رنگش چيست؟

 نارنجى. نارنجى علامت انرژى است.

 

v      چه اثراتى دارد؟

 قدرت ارتباطى، دفع خشم و كنترل بر خويشتن را متعادل مى كند. مسائل مربوط به هضم غذا و گردش خون را منظم مى سازد

.

v      چه نوع سنگ هايى اين طيف را دارند؟

 عقيق نارنجى، سنگ ماه، اوپال آتشين كه رنگ نارنجى دارند مناسب اين چاكرا هستند.

 

v      متولدين چه ماهى از طيف رنگ نارنجى بيشتر تحت تأثير مثبت هستند؟

 سنگ كهربا براى متولدين خرداد، مرداد و شهريور مناسب است. عقيق نارنجى براى ماه هاى ارديبهشت و آبان است.

v      در مورد چاكراى سوم بگوييد.

 چاكراى سوم چاكراى شبكه خورشيدى (مانى پورا (Manipura) است. رنگ نورى آن زرد و زرد طلايى است كه نشانه عقل، هوش و ذهنيت است. اين چاكرا بالاتر از ناف قرار گرفته است.

 

v      رنگ زرد چه تأثيرى بر بدن دارد؟

 رنگ زرد تأثير مثبتى روى كبد، طحال، كيسه صفرا و اعصاب دارد. قدرت درمانى براى بيمارى مرض قند، يبوست دارد و كنترل كننده چاقى است.

 

v      سنگ هاى مناسب آن كدامند؟

 سيترين، كهربا، چشم ببر.

 

v      مربوط به متولدين كدام ماه است؟

 هربا به متولدين خرداد، مرداد و شهريور تعلق دارد، سيترين مربوط به متولدين ماه هاى خرداد، ارديبهشت، مرداد و شهريور است. چشم ببر به متولدين خرداد، شهريور و مرداد متعلق است.

 

v      چاكراى چهارم كجا قرار دارد؟

 چاكراى قلب يا عشق الهى آنات هاتا (Anathata) در وسط جناق سينه و بالاى قلب قرار دارد. رنگ نورى آن قرمز، نارنجى، زرد طلايى، صورتى و سبز است. كليه سنگها با رنگهاى ذكر شده مانند مالاكيت، پريلات، تورمالين سبز و قرمز، كورل، كوارتز صورتى، كونزايت براى اين چاكرا مناسب هستند.

 

v      خاصيت درمانى اش چيست؟

 براى رفع مشكلات قلبى، تنظيم گردش خون و فشار خون و ناراحتى هاى پوستى مؤثر است.

 

v      و پنجمين چاكرا؟

 چاكراى گلو يا حلق ويهودها (Wihudha) است كه روى حلق قرار گرفته است. رنگ آن آبى و آبى و سبز روشن است كه علامت جاودانگى، اخلاص و الهام است. اين رنگ روى بيماريهاى گرفتگى گلو و ناراحتى هاى عصبى تأثيرگذار است. سنگهاى مربوط به آن فيروزه، تورمالين آبى، توپاز آبى، ياقوت آبى، اكومارين و... است.

 

v      مربوط به متولدين چه ماهى است؟

 فيروزه به متولدين اسفند، ياقوت آبى به خرداد، اكومارين به خرداد، مهر، بهمن و اسفند مربوط مى شود. در قسمت سنگها توضيح داده شده است.

 

v      چاكراى ششم كجا قرار دارد؟

 چاكراى پيشانى يا چشم سوم (آجنا Agna) در سمت پيشانى و كمى بالاتر از بين دو چشم قرار دارد. رنگ آن آبى نيلى است. اين رنگ باعث باز شدن چشم سوم  ديد بيرونى و درونى  است. اين رنگ براى آرامش و درمان بيماريهاى ذهنى مفيد است. رنگ نيلى آگاهى را بالا مى برد و براى زنده كردن خاطرات فراموش شده مفيد است.

 

v      چه سنگهايى به اين چاكرا تعلق دارد؟

 ياقوت كبود، لاجورد، چشم شاهين، آزوريت.

v      و متولدين چه ماهى بيشتر تحت تأثير اين سنگها هستند؟

 لاجورد به ماههاى آذر، دى، بهمن و اسفند تعلق دارد.

 

v      آخرين چاكرا كه چاكراى هفتم است، كجاست؟

 بالاى جمجمه يا تاج سرساهاس رارا (Sahasrara) در قسمت ميانى بالاى سر قرار دارد. رنگش بنفش، سفيد و طلايى است. اين رنگ براى بيمارى هاى ذهنى مناسب است و خواب را تنظيم مى كند.

فلورين، الماس، تورمالين و آماتيست مناسب اين چاكرا هستند.

 

v      هر كدام از طيفهاى رنگى چه تأثيرى بر ما مى گذارند؟

 اين طيفها در واقع همان رنگهاى نورى هفتگانه (رنگين كمان) هستند كه از نور سفيد سرچشمه مى گيرند. رنگهاى نورى به صورت انرژى پايان ناپذير در سطح كره زمين، كيهان و ماورا هميشه در ارتعاش هستند و به درون زمين نيز نفوذ مى كنند و انرژى هاى مثبت و لازم كيهانى را وارد بدن ما كرده و در ما تعادل و توازن لازم را ايجاد مى كنند. در اين زمان است كه بيماريها از ما دور مى شوند.

 

v      در چه ساعات يا روزهايى گرفتن اين انرژى از سنگها مناسب تر است؟ و اصلاً چه نوع سنگهايى روى ما تأثيرگذار هستند؟

اين كار منطق و عقل نمى طلبد، بلكه بايد اشخاص دريچه هاى قلب خود را باز بگذارند و به خود اين فرصت را بدهند تا آن خود برترشان سنگى را كه در يك لحظه بخصوص به آن احساس نياز مى كنند، انتخاب كند. با اطمينان مى گويم كه اين كار شدنى است و سنگ شما را انتخاب مى كند. اگر در اين مورد شك داريد يا در مورد چند سنگ ترديد مى كنيد، آنها را در دستان خود قرار دهيد، آنگاه متوجه خواهيد شد كه با گرم شدن يكى از آنها، سنگ نسبت به شما واكنش مناسب نشان داده است.

 

v      در اين زمان چه بايد كرد؟

بايد سنگ را بشوييد و آن را از ناخالصى ها پاك كنيد. گاهى اوقات سنگى در اختيار شما قرار مى گيرد تا شما بتوانيد از آن انرژى بگيريد. شايد اين سنگ قبل از شما مورد استفاده شخصى بوده كه دچار بيمارى و ناراحتى خاص بوده است. اين سنگ از نظر فيزيكى به شما آسيب نمى رساند، ولى امكان دارد كه افكار پريشان و انرژى منفى شخص قبلى را همراه داشته باشد و آن انرژى منفى شما را آزار دهد. بنابراين بايد سنگها را پاك كرد.

 

v      با چه چيزى مى شود سنگها را پاك و شارژ كرد؟

 آب، آتش، خاك و نمك دريا از عوامل پاك كننده سنگ هستند. شما مى توانيد سنگ مورد نظرتان را در حدود ۶ تا ۸ ساعت در آب جارى قرار داده و تميز كنيد يا آن را داخل خاك بگذاريد و سپس آن را بشوييد. گاهى هم مى شود سنگ را روى شعله شمع قرار داد يا اينكه از نمك خشك دريا براى پاك كردن آن استفاده كرد.

 

v      بعد از انجام اين مراحل نوبت گرفتن انرژى است. اين كار را چگونه بايد انجام داد؟

 پس از پاكسازى سنگ مى توانيد به پشت دراز بكشيد و آرامش بگيريد. مدت زمان مناسب معمولاً ۲۰ دقيقه است. بعد از اتمام اين كار چند دقيقه در همان حالت بايد باقى ماند. بعد سنگ را برداشته و به آرامى بايد بلند شد، سنگ را شست، زيرا انرژى منفى و افكار پريشان كه به سنگ منتقل شده را تخليه كرد.

 افراد بر حسب نيازشان مى توانند اين كار را انجام دهند. البته يك نكته را هرگز نبايد از ياد برد و آن اينكه اين كار در مورد تمام سنگها صدق نمى كند، بايد بعضى از سنگها را مستقيماً روى محل درد قرار داد.

بعضى از آنها را در آب قرار داد و بعد آب آن را نوشيد.

 

v      بهتر است در مورد خصوصيات سنگها و نامشان بيشتر بگوييد. چه سنگى براى كارهاى فكرى و تقويت اعصاب مناسب است؟

سنگ آزوريت (Azurite) كه به رنگ آبى پررنگ است و سختى اش خيلى كم است. معادن اين سنگ در فرانسه، ايتاليا و آمريكا قرار دارد. اين سنگ را مى توان روى چاكراى پيشانى قرار داد تا باعث باز شدن چشم سوم شود، هرچند كه اين سنگ براى تمام چاكراها مناسب است. اين سنگ براى افرادى كه كارهاى فكرى مى كنند، مفيد است، از جمله دانش آموزان و دانشجويان آن را مى توانند يا روى ميزشان يا در نزديكى محل كارشان قرار دهند.

 آندريت تمركز حواس را تقويت مى كند و آگاهى را بالا مى برد و براى كسانى كه مديتيشن (Meditation) مى كنند، بسيار مناسب است. سيستم مركز عصبى و مفصل را تقويت مى كند و گردش خون را منظم مى سازد. اين سنگ در برابر حرارت حساس است و نبايد بيشتر از يك ساعت در برابر نور خورشيد قرار گيرد.

 

v      براى شارژ آن چه بايد كرد؟

 ماهى يك بار بايد روى آن نمك دريا ماليد و بعد آن را تميز كرد.

 

v      چه سنگى در درمان نگرانى ها و در مشكلات روحى به ما كمك مى كند؟

 آزوريت  مالاكيت (Azurite  Malachite) كه مثل سنگ قبل حساس و شكننده است و نگهدارى اش هم مثل آن است را بايد روى چاكراى پيشانى قرار داد. اين سنگ مانع نگرانى مى شود و نوسانات خلق و خو را تعديل مى كند. صبورى و نظم را به ما مى آموزد، تقويت كننده مهره ها، ماهيچه ها، عضلات و غده تيموس كه در پايين ترين قسمت گردن قرار دارد، است. در دهان ناراحتى هاى كيسه صفرا، كبد، زخم معده و درمان در مراحل اوليه تأثيرات خوبى نشان داده و به شفاف شدن پوست كمك مى كند.

 

 براى درمان افسردگى سنگى وجود دارد؟

 بله آمازونيت (Amazonite) كه رنگ آن آبى متمايل به سبز است و براى چاكراى قلب و گلو مناسب است. اين سنگ به متولدين بهمن (دلو) انرژى حياتى مى دهد. اين سنگ را بايد هفته اى يكبار زير آب جارى شست تا شارژ شود. براى دردهاى گردن و كشيدگى عضلات بايد اين سنگ را به صورت دورانى خلاف عقربه هاى ساعت آرام گردانيد. اين سنگ انرژى و تحرك را تقويت مى كند و علاوه بر درمان افسردگى براى زنان باردار مفيد و مؤثر است و شاخه عصبى و مغز را تقويت مى كند.

 

v      سنگ آماتيست در درمان چه بيمارى هايى مؤثر است؟

 آماتيست (Amethyste) به رنگ بنفش تابنفش ارغوانى است و براى چاكراى تاج سر مناسب است و نشانه متولدين آذر و اسفند و بهمن و شهريور است. كسانى كه بيمارى خونى و ناراحتى هاى لوزالمعده دارند مى توانند اين سنگ را بعد از شست و شوى كامل يك شب در نيم ليتر آب قرار داده و صبح ناشتا آن آب را بنوشند و بعد از استفاده مى توانند آن را يك يا دوبار در ماه در زير آب روان شسته و تخليه كنند. برخى از مردم بر اين باور هستند كه اين سنگ رنگ چهره را روشن و باز كرده و از طاسى سر جلوگيرى مى كند. در زيورهاى مردم مصر و يونان از اين سنگ زياد استفاده مى شد. آماتيست به شخص آرامش، شادى و شجاعت مى بخشد و برطرف كننده مشكلات روانى و استرس است. اين سنگ براى كودكانى كه دچار حملات عصبى يا خشم مى شوند بسيار مؤثر است و برطرف كننده سرگيجه و اختلالات چشمى است.

 

v      چه سنگى غرور و حسادت را از بين مى برد؟

الماس (Diamant) كه در رنگهاى سفيد روشن، قهوه اى مايل به زرد، نارنجى روشن و سياه ديده مى شود و از معادن آفريقاى جنوبى، هند، برزيل، روسيه و استراليا توليد مى شود. اسم الماس از لغت يونانى آداماس گرفته شده و به معناى عشق ابدى و تسخير ناپذيرى است. الماس نشانه متولدين مرداد، دى و فروردين است. اين سنگ روى تمام سيستم بدن تأثير مى گذارد و از به وجود آمدن سنگ كليه، كيسه صفرا و مثانه جلوگيرى مى كند. الماس روى دستگاه گوارش اثر مطلوبى دارد و اعصاب و مغز را نيرو مى دهد، در رفع مسموميت، تقويت چشم، تسكين نقرس و مصونيت بدن تأثير بسزايى دارد. الماس ما را از اشتباهاتى كه مى كنيم آگاه مى كند و غرور و خودخواهى و حس حسادت را تعديل كرده و از بين مى برد. براى درمان بهتر است از سنگ نتراشيده الماس استفاده شود و پس از هر بار استفاده بايد آن را زير آب شسته و زمان كوتاهى در زير نور خورشيد قرار داد.

 

v     در درمان بيمارى هاى پوستى چه سنگى مفيد است؟

اون تورين (Aventurine) كه رنگ آن تركيبى از خاكسترى، كمرنگ تاشيرى كمرنگ است. اين سنگ مختص چاكراى قلب است. براى درمان بيماريهاى پوستى  آبله و جوشها مؤثر است. اين سنگ را در يك ليوان بيندازيد و بگذاريد يك شب تا صبح در آب بماند سپس پنبه يا گاز را به اين آب آغشته كرده و به محل هاى مورد نظر به صورت ضربه ملايم بزنيد. از ماساژ دادن پوست بايد پرهيز شود. اين كار را تا خوب شدن كامل پوست بايد ادامه داد. يكى دوبار آن را در آب جارى بشوييد و چندين ساعت در برابر نور مستقيم خورشيد قرار دهيد. اين سنگ به متولدين ارديبهشت، تير، آذر تعلق دارد. اين سنگ علاوه بر آلرژى هاى پوستى  اگزما آكنه ها براى بيمارى چشمى ريزش اشك و شوره سر مفيد است. اون تورين باعث گشاده رويى، خونسردى، صبورى، شوخ طبعى و آرامش است. ارتعاشات اون تورين مشكلات قلبى و عصبى را برطرف مى كند.

 

قسمت دوم:


سنگها و اثراتى كه بر بدن ما دارند از قرون گذشته در كشورهاى مختلف و نزد مردم آن مورد توجه بوده است.

 انسان از همان زمانها پيوسته بيماريها و مشكلاتى را كه داشته است با استفاده از طبيعت و امكانات موجود اطرافش به درمان مى نشسته است. اكنون پس از سالها اين اثرات شفابخشى سنگها دوباره مورد توجه انسان متمدن قرار گرفته است به طورى كه با وجود پيشرفتهاى زيادى كه در زمينه هاى گوناگون بشر به آن نائل آمده است اكنون وى پى برده كه غفلت از طبيعت او را از بسيارى از موهبت هاى الهى را گذارده است.

 بخش اول مصاحبه با پريچهر رحيمى در خصوص اثرات شفابخشى و سنگهاى بخشنده را خوانديد. در اين قسمت ادامه توضيحات را در خصوص سنگهاى شفابخش بخوانيد:

 

v     براى تقويت صفت هاى خوب و ويژه آيا سنگى وجود دارد؟

اوپال (Opal) با طيف هاى نورى رنگين كمانى كه دارد در رنگهاى گوناگون يافت مى شود. محل كشف آن استراليا، برزيل، مجارستان، چكسلواكى مى باشد. براى چاكراى تاج سر استفاده مى شود. اين سنگ به طلسم خوشبختى معروف است و براى هنرپيشگان و موسيقيدانان مناسب است. اين سنگ متعلق به متولدين فروردين، آبان، آذر و بهمن مى باشد. اوپال براى درمان ناراحتى هاى معده، روده، جريان خون بسيار مفيد است. گلبول هاى قرمز خون را افزايش مى دهد. اوپال سفيد چشم هاى مارا بر زندگى و افكار درونى باز مى كند و باعث تقويت صفت هاى خوب مى شود.

 

v      چه سنگى براى تمركز و آرامش و تقويت حواس مفيد است؟

فلورين (Florine) در رنگهاى سفيد، آبى كمرنگ، سبز، زرد و بنفش يافت مى شود. رنگ آبى روشن آن براى متولدين بهمن و بنفش آن براى متولدين اسفند مناسب است. از فلورين براى چاكراى تاج سر و چاكراى پيشانى مى توان استفاده كرد. قدرت كشش اين سنگ در تمركز بسيار زياد است. اين سنگ احساس و الهام ما را در برابر مسائل زندگى، دوست يابى و مسؤوليت پذيرى تقويت مى كند و يكى از مناسب ترين سنگها براى انجام مديتيشن است و براى تمركز و تقويت حواس بسيار مفيد است و روى افراد مبتلا به سندرم داون يا منگوليسم تأثير بسيار خوبى دارد. براى بيماريهاى استخوانى و عوارض زخم ها مفيد است و بخصوص براى كودكان در حال رشد كه نياز به جذب مواد معدنى و شيميايى غذاها دارند كمك مى كند. اين سنگ را ماهى يك يا دو بار در آب بشوييد و در معرض نور خورشيد قرار دهيد.

 

v     آيا سنگى وجود دارد كه غصه را از انسان دور كند؟

پريدوت (Peridot) به رنگ سبز يا سبز زيتونى است. متعلق به چاكراى قلب است. به متولدين ماه هاى خرداد و مرداد مربوط است. براى درمان اگزما مى توان چند قطعه سنگ پريدوت را ۱۲ ساعت در يك ليوان روغن فشرده شده خنك (از شب تا صبح) قرار دهيد بعد با يك گاز اين محلول را روى محلهاى مورد نظر بماليد. حتماً دقت كنيد كه پوست را مالش ندهيد. اگر دوست داشته باشيد مى توانيد به جاى روغن زيتون از يك ليوان آب استفاده كنيد. بعد از هر بار استفاده حتماً اين سنگها را در زير جريان آب بشوييد و در معرض خورشيد قرار دهيد. اين سنگ ما را در برابر تأثير ديگران محافظت مى كند و قدرت مبارزه و ايستادگى مى دهد و اندوه و غصه را دور مى كند. داشتن گردنبندى از پريدوت به گردن مانند انرژى محركه اى براى كسانى است كه به زمان اهميت مى دهند. اين سنگ براى ناراحتى هاى قلبى و پوستى و ناراحتى هاى داخلى مؤثر است. بافت ها را اصلاح و استخوان ها را قوى مى كند.

 

v     عقيق چه خاصيتى دارد؟

عقيق (Agate) يكى از قديمى ترين سنگ هاى شناخته شده و به كار گرفته شده از دوران بسيار كهن تا به امروز است. اين سنگ براى چاكراى خاجى استفاده مى شود كه اگر نارنجى باشد بهتر است. مربوط به متولدين ارديبهشت و آبان است. زمانى كه چشمهايتان خيلى خسته است مى توانيد روى پلكهايتان قطعه اى عقيق قرار داده و به مدت بيست دقيقه در همان حال باقى بمانيد. پس از مصرف عقيق را در آب جارى بشوييد و مى توانيد در اشعه خورشيد نيز قرار دهيد. ارتعاشات منفى را از شما دور مى كند و قدرت بيان را آسان مى كند. اين سنگ براى درمان سر درد، پشت درد، گرفتگى عضلانى، دردهاى كليه، پروستات، روده، كبد، ريه و معده مفيد است.

 

v     چه سنگى انسان افسرده و خشمگين و غمگين را از نظر روحى كنترل مى كند؟

سيترين (Citrine) از سبز متمايل به زرد تا زرد متمايل به قهوه اى ديده مى شود. اين سنگ مناسب شبكه خورشيدى است و مربوط به ماه هاى خرداد، ارديبهشت، مرداد و شهريور است.

براى كسانى كه غمگين و افسرده و خشمگين هستند مفيد است، هوشيارى ما را در برابر كوتاهى ها نسبت به خودمان كه باعث آسيب پذيرى مان شده افزايش مى دهد. با حمايت اين سنگ احساس تازه اى نسبت به زندگى پيدا مى كنيم. مشكلات غده اى را تسكين مى دهد و سوخت و ساز بدن را متعادل مى كند و براى دستگاه گوارش خون و تقويت اعصاب مفيد است.

v     سنگى وجود دارد كه باعث خوش شانسى شود؟

سنگ ماه (Moon Stone) به رنگ زرد متمايل به نارنجى است. اين سنگ براى چاكراى دوم استفاده مى شود. اين سنگ براى درمان اختلالات هورمونى خانم ها بسيار مفيد است. در بارورى و ازدياد شير مادر مؤثر است. مادران مى توانند اين سنگ را برگردن آويزند بطورى كه بين دو سينه قرار گيرد و با خود داشته باشند البته در زير تابش قرص كامل سعى كنيد از اين سنگ استفاده نكنيد. از مسافران حمايت مى كند و معتقدند كه اين سنگ شانس مى آورد، براى غدد زنانگى بسيار مفيد است، الهامات و حساسيت را زياد مى كند و براى مديتيشن نيز مناسب است. اين سنگ را با آب بشوييد و در زير تابش نور خورشيد قرار دهيد.

 

v     فيروزه از قديم الايام در بين ما ايرانيان جايگاه ويژه اى داشته است از خاصيت هاى درمانى اين سنگ بگوييد.

 فيروزه (Turquoise) به رنگهاى آبى فيروزه اى، آبى متمايل به سبز در طبيعت يافت مى شود. اين سنگ باعث نشاط و شادى مى شود. اعتماد به نفس را زياد مى كند و انسان را در برابر كابوس ها، خواب هاى آشفته، ارتعاشات منفى و زيان بار حمايت مى كند و به قول برخى طلسم صاحب آن است. اين سنگ براى تمام بيمارى هايى كه در اثر كمبود مواد غذايى ايجاد شده مفيد است و عملكردهاى نادرست كبد التهابات غدد ريوى بيماريهاى تنفسى و قلب را اصلاح مى كند. اين سنگ به متولدين اسفند تعلق دارد و مناسب براى چاكراى گلو است. فيروزه را مى توانيد به مدت ده دقيقه بر روى چاكراى كودكانى كه حمام كرده اند قرار دهيد.
فيروزه را از عطر  آب  صابون  روغن و نور خورشيد دور نگه داريد. براى تميز كردن و شارژ آن را داخل نمك دريا قرار دهيد.

v     مرواريد نيز سنگى است كه مورد پسند اكثر خانمها است در اين مورد هم توضيح دهيد.

 اين سنگ آهكى در داخل صدف شكل مى گيرد. در رنگهاى سفيد  زرد طلايى  خاكسترى  سياه يا صورتى يافت مى شود. گردنبندى از اين سنگ را اگر همراه داشته باشيد شما را در برابر نگون بختى حمايت مى كند. مرواريد نشانه متولدين ماههاى تير، مهر، اسفند و مرواريد سياه متعلق به متولدين دى ماه مى باشد. اين سنگها را محبوس نكنيد چون در خشندگى خود را از دست مى دهند. اين سنگها را يك بار در ماه در نمك خالص دريا تميز كنيد. مرواريد نگرانى و اضطراب را از بين مى برد. مرواريد براى زخم معده ناراحتى هاى روده سردرد مفيد است. چشم ها را تقويت مى كند براى تقويت طحال و غدد فوق كليوى مؤثر است كمبود كلسيم را جبران مى كند.

 

v     لاجورد چه خاصيتى دارد؟

لاجورد (Lapis  Lazwi) از جمله سنگهايى است كه انسان هزاران سال پيش به آن دست يافته و از آن زيورهاى گوناگونى براى خود ساخته است. رنگ آن آبى تيره و به متولدين ماههاى آذر، دى، بهمن و اسفند تعلق دارد. آگاهى ما را بالا مى برد و به عنوان سنگ عشق و دوستى معرفى شده، افسردگى را از بين برده و شادى را جايگزين مى كند، براى فشار خون بالا بسيار خوب است، تب را كاهش مى دهد عمل ريه ها، لنف ها وغده تيروئيد را تقويت مى كند و براى تميز كردن آن بهتر است آن را در نمك خشك دريا قرار دهيد.

 

v     ياقوت كبود چه خاصيت درمانى دارد؟

ياقوت كبود (Sophir) يكى از سنگهاى مناسب براى مديتيشن است. شما را در تصميماتتان حمايت مى كند. اين سنگ با ارتعاشات خود انرژى صاحبش را تقويت مى كند. ياقوت كبود سنگ عقل، واقعيت و خرد است. اين سنگ را براى از بين بردن بيخوابى كه موجب ناراحتى هاى عصبى مى شود، بايد روى چاكراى پيشانى يا چشم سوم قرار داد. براى بسيارى از بيماريها از جمله ناراحتى هاى پوستى مو ناخن سوزش معده و ناراحتى هاى مزمن گوش  فك  سينوسها تومورها سرگيجه بسيار مؤثر است. براى كودكانى كه دچار لكنت زبان هستند مى توانند آن را به همراه كلسدوئين (Calcedoine) به گردن خود بياويزند. براى تخليه اين سنگ را در نمك خشك دريا قرار دهيد و در حدود يك ساعت بگذاريد در نور خورشيد شارژ شود. اين سنگ به متولدين ارديبشهت، شهريور، اسفند، آبى تيره آن به آذر و آبى روشن آن به خرداد تعلق دارد.

v      در مورد سنگ كهربا بگوييد.

سنگ كهربا (Ambre) از فسيل صمغ درختان كاج تشكيل مى شود و قدمت آن به ميليونها سال مى رسد. به رنگ زرد و زرد متمايل به قهوه اى عسلى است. آلرژى هايى را كه در اثر عوامل محيط به وجود مى آيد شفا مى دهد. براى دندان درد كودكان و ناراحتى ريشه دندان بزرگ سالان مفيد است و سوخت و ساز بدن را افزايش مى دهد، براى ناراحتى هاى چشم  گوش  گلو  عفونت ها  مجارى تنفسى  زخمها و التهابات پاو زانو مفيد است. كهربا نيروى اراده را افزايش و ما را از نيروهاى خودمان آگاه مى سازد. كهربا سنگ متولدين خرداد، مرداد و شهريور است. به چاكراى شبكه خورشيدى تعلق دارد، براى درمان رماتيسم مى توان اين سنگ را ۱۲ ساعت در داخل يك ليوان آب قرار داده و صبح ناشتا آن را نوشيد.

 

v      سنگى كه باعث افزايش عشق و محبت باشد، وجود دارد؟

كوارتز در رنگهاى سفيد شيشه اى  سفيد با رگه هاى تورمالين سياه آبى صورتى دودى قرمز يافت مى شوند. كوارتز آبى براى افسردگى و كوارتز دودى رفع نگرانى كرده و ديد صاحبش را نسبت به زندگى مثبت مى كند. اين سنگ براى چاكراى طحال است و مخصوص متولدين دى است. براى پانكراس  شكم  كليه و اندامهاى جنسى زن و مرد مفيد است. كوارتز قرمز مخصوص چاكراى شبكه خورشيدى و متعلق به متولدين خرداد و مرداد است. نيروى ايمنى بدن را تقويت و براى ناراحتى ريوى مفيد است. كوارتز شيرى از شفافى به تيرگى مى رود. خستگى را از بين مى برد باعث توازن و هماهنگى در زندگى مى شود، عشق را زياد و عوامل منفى را مى زدايد، تقويت كننده و محرك دستگاه گوارش سيستم عصبى غدد و ريه ها و همچنين بافت هاى چربى مى باشد. كوارتز شيرى با قشرى از تور مالين نيروى تازه اى پس از شرايط سخت و ناهنجار به انسان مى دهد. كسانى كه با دوست يا همسر خود مشكلى دارند اين سنگ را همراه داشته باشند اين سنگ براى قلب وجريان خون مفيد و غدد هورمونى زنان و همچنين مردان را تنظيم مى كند و به درمان ناراحتى هاى استخوانى زخم ها كمك مى كند. غم دورى از وطن را از بين مى برد اين سنگ براى هنر پيشگان بسيار مناسب است و افسردگى و ناراحتى هاى روحى را التيام مى دهد.

 

v      ياقوت قرمز چه خاصيتى دارد؟

ياقوت قرمز (Rubis)فشار خون خيلى پايين را افزايش مى دهد و حالت ناتوانى و ضعف را از بين مى برد. عمل متابوليسم بدن را آسان و غدد و اعصاب را تقويت مى كند. اين سنگ در حالت تمركز موجب پرورش نيروهاى معنوى مى شود. حامى خوبى در برابر انرژى هاى منفى مى باشد. ياقوت قرمز به متولدين مرداد، فروردين، تير تعلق دارد و براى چاكراى ريشه و قلب استفاده مى شود براى تخليه در آب جارى شسته شود.

 

v     در مورد زمرد بگوييد

 (Emerald) به معنى سبز است كه از كلمه يونانى اسماراگدوس Smaragdos گرفته شده است، زمرد از سنگ هاى قيمتى است رنگ آن سبز است كه هر چه پررنگ تر و درخشانتر باشد گرانبهاتر است در برابر حرارت بيش از ۸۰۰ درجه سانتيگراد رنگ باخته كدر مى شود و امكان شكستن آن بسيار است.

 اين زمردها تراش مخصوص به خود را دارند كه به آن تراش زمردگونه مى گويند. زمرد هر چه كمرنگ تر، كدرتر و داراى ترك باشد نامرغوبتر است به همين خاطر گاهى آنها را به صورت دامله يا كابوشن و يا گنبدى مى تراشند. از دوران كهن بيشترين ارزش را براى زمرد قائل بوده و رنگ سبز آن را به مزرعه سرسبز تشبيه مى كردند. در گذشته هاى دور افسانه هاى بسيارى درمورد زمرد نوشته اند. معتقد بودند كه اگر قطعه اى از زمرد را در برابر چشمان افعى نگه داريم بازتاب نورى كه از اين سنگ چشمان افعى را كور خواهد كرد و يا اين سنگ خلق و خوى اعتدال به صاحب خود داده و ثروت او را زياد خواهد كرد و يا باعث پيشگيرى از بيمارى ها خواهد بود. از نظر روانى آرامش و اعتدال ايجاد مى كند درباره معادن كلئوپاترا نيز بسيار نوشته اند و يا علاقه رومى ها به اين جواهر و ... و يا اين كه چينىهاى قديم از خرد و پودر كردن آن در علم پزشكى استفاده مى كردند. امروزه كشفيات ديگرى درباره اين گوهر گرانبها كرده اند و آن اينكه اثر مثبت بر روح و روان دارد. به كسانيكه مديتيشن مى كنند و يا در جستجوى راه هاى معنوى هستند كمك مى كند. حالت هاى دلواپسى و نگرانى ، حساسيت هاى بى مورد و زودرنجى را از بين مى برد. حس برتر را در انسان قوى مى كند قدرت بيان را زياد مى كند. برخى معتقدند كه اين سنگ طلسم خوشبختى براى هنرپيشگان و موسيقى دانان است و براى پزشكان و راهيان سفر و پدرانى كه با فرزندان خود تناسخى ندارند بسيار خوب است.

 بر جسم فيزيكى نيز تأثيرات مطلوب دارد: در بهبود ناراحتى هاى قلبى  فشار خون  گرفتگى رگ ها  بيمارىديابت  مجارى كيسه صفرا  كبد  دستگاه گوارش  دردهاى ستون فقرات  درد مفاصل  رماتيسم  پاركين سون  صرع بسيار مفيد است. آب زمرد چشمان خسته و ضعيف را تقويت مى كند. تب و گريپ كودكان را درمان مى كند. براى درد ناحيه ستون فقرات مى توان آن را مستقيم روى ناحيه دردناك قرار داد. اين سنگ بر تمام چاكراها بويژه چاكراى قلب تأثير مثبت مى گذارد. بعد از هر بار استفاده در زير آب جارى شسته و يكبار در ماه در برابر نور خورشيد قرار دهيد تا دوباره شارژ شود. اين سنگ به متولدين ارديبهشت و تير تعلق دارد.

 

 

اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

بازديدکنندگان اين صفحه: 40191 بازديدکنندگان امروز :  4628 کل بازديدکنندگان :  64070213 بازديدکنندگان آنلاين :  9 زمان بارگزاري صفحه:  0.9224