12
برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ٠٩ تير ١٤٠١
منو اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
[فراموشی کلمه عبور]
روش تهيه ميوه خشک

روش تهيه ميوه خشک

ميوه هاي خشک

توليد صنعتي مواد غذايي هميشه از نظر توليد انبوه مورد توجه بوده است. به علاوه توليد صنعتي در مقايسه با توليد سنتي امتيازاتي دارد كه از جمله آن ها بهداشتي بودن اين مواد غذايي نسبت به آنهايي است كه به صورت فله ‌اي عرضه مي‌ شوند.

روش جديد اسمز فرايينگ

يكي از روش‌هاي جديد صنعتي خشك كردن ميوه‌ها، به کارگيري فرآيند اسمز فرايينگ به همراه استفاده از پوشش‌هاي خوراکي است كه محققان موسسه تحقيقات فني و مهندسي کشاورزي کرج به آن دست پيدا كرده‌اند.

فاطميان، پژوهشگر اين موسسه در اين باره مي‌ گويد: "فرآورده ي توليد شده، بدون استفاده از ترکيبات شيميايي نگهدارنده از نظر خصوصيات کيفي مانند رنگ، طعم، ارزش غذايي و محتواي ويتاميني، برتري قابل توجهي در مقايسه با نمونه‌ هاي توليد شده به صورت سنتي و صنعتي معمول دارد. استفاده از روش‌هاي تلفيقي اسمزي و فرايينگ مي ‌تواند حدود 8 تا 10 درصد، توليد محصول خشک نهايي را افزايش و واکنش‌هاي نامطلوب قهوه‌اي شدن آنزيمي را تا حد قابل توجهي کاهش دهد."

وي افزود: "تا کنون اين فناوري براي توليد محصولاتي مانند سيب، موز، کيوي، پرتقال، گلابي، زردآلو و هلو مورد استفاده قرار گرفته است."

معايب روش سنتي

ميوه هاي خشک

روش‌هاي سنتي خشک کردن مواد غذايي بر کيفيت محصول تاثيرات منفي مي‌ گذارد، مانند افزايش چروکيدگي بافت، سخت شدن سطح محصول، تغييرات نامطلوب در رنگ، عطر، ‌طعم و کاهش ارزش غذايي آن.

قهوه‌اي شدن آنزيمي ‌فرآيندي است كه به علت فعال شدن آنزيم ‌هاي موجود در ميوه‌ هايي مانند سيب موجب تغيير رنگ آن مي‌ شود. البته تا اندازه‌ اي مي‌ توان رنگ بعضي ميوه‌ها را پس از برش دادن، با افزودن مقدار کمي از چاشني قوي مثل آب ليمو ترش تثبيت کرد.

 

در زير تفاوت مواد مغذي موجود در زردآلوي خشک و زردآلوي تازه را براي نمونه آورده ايم:

 

 

ماده مغذي

زردآلوي تازه

(يک فنجان)

زردآلوي خشك

(يک فنجان)

انرژي

74

313

 فيبر (گرم/كالري)  

0/4

0/3

ويتامين A (واحد بين‌المللي/كالري)

40/3

15

بتا كاروتن (ميكروگرم/ كالري)

22/9

9

ويتامين C (گرم/كالري) 

2

0

پتاسيم (ميلي‌گرم/كالري)

5/4

4/8

 

                 

نوشته:زيبا كاوه‌يي
منبع: سایت تبیان
اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

بازديدکنندگان اين صفحه: 40063 بازديدکنندگان امروز :  4479 کل بازديدکنندگان :  64070064 بازديدکنندگان آنلاين :  6 زمان بارگزاري صفحه:  1.2187