44
برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
دوشنبه ٠٦ تير ١٤٠١
منو اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
[فراموشی کلمه عبور]
ارزيابي پيمانكاران
25 دی 1388

نحوه ارزيابي پيمانكاران(قراردادها )

نحوه ارزيابي پيمانكاران

نویسنده: کاوه ملک میرزایی

ارزیابی پیمانکاران یکی از مراحل انتخاب پیمانکار است ، راستی تا به حال در مناقصه ای شرکت نموده اید و آیا از نحوه امتیازدهی کارفرمایان مطلع شده اید و یا تا به حال اعتراضی داشته اید و آیا اعتراض  شما به گوش کسی رسیده و یا اقدامی شده است.

در این وبلاگ تصمیم برآن است که بازدیدکنندگان را به چالش کشانده تا با روبرو شدن عقاید موافق و مخالف موضوع بتوانیم یکی از مسائل پیمانکاری را حل نمائیم.

معیارهای ارزیابی عمدتا به شرح زیراست:

 • سوابق کاری
 • ماشین آ لات
 • سوابق فنی
 • وضعیت مالی
 • رتبه از سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور
 • سوابق مدیران شرکت
 • سوابق مدیران پروژه
 • داشتن ایزو و انواع گواهینامه های مختلف

و سایر اقلامی که در آینده مورد بحث قرار میدهیم ، به هر حال کارفرمایان محترم و یا کارشناسان آنها برای هر یک از اقلام فوق لیستی تهیه می نمایند و یا از قالب های متدوال استفاده می نمایند ، اما هرچنداین قالب ها پیشرفته و متعالی باشند نظر تنظیم کننده و کارشناس آن در نحوه ارائه و در بعضی موارد از روی آگاهی و یا بی حوصله گی و ... جدول امتیازاتی را به نحوی تهیه می نمایند که گاهی اوقات فقط یک و یا چند شرکت با خصوصیات مزبور وفق دارند.

بعضی کارفرمایان معتقدند ما وقت ارزیابی نداریم و موضوع را با عجله دنبال می کنند ، حال آنکه اگر پیمانکار خوبی انتخاب شود در پیشرفت پروژه کار بسیار بزرگی را انجام داده اند و این طرز تفکر ناشی از عدم اطلاع از مراحل پروزه و عواقب آن می باشد ، منظور وقت برای ارزیابی نمی باشد بلکه وقت برای تنظیم اسناد مناقصه توسط کارفرما می باشد.

به هرحال مطلب را با سوابق کاری شروع می کنیم ، سوابق کاری را چگونه باید بررسی نمود ، چه اقلامی در آن موثر می باشند ، اقلام ذیل  برای نمونه مورد بحث قرار میگیرد:

معیار سابقه شرکت

سابقه شرکت چگونه باید ارزیابی شود مثلا سال تاسیس را مبدا قرارداده ، آنوقت آیا میشود شرکتی که 50 سال پیش ثبت شده است و تا کنون فعالیت چندانی نداشته با یک شرکت تازه تاسیس مقایسه نمود؟

بنابراین سوابق کارهای انجام شده را اگر معیار قرار دهیم چه خواهد شد ، خوب اگر شرکتی با کارکنان با تجربه پروژه های موفقی را اجرا نموده باشد،آیا دلیل میشود که امروز  همان توانایی را داشته باشد ، دراینصورت موفقیت شرکت میتواند مدیون کارکنان و مدیران آن و ماشین آلات و سرمایه شرکت دانست ، لذا سوابق شرکت نمی تواند یک معیار دقیق جهت ارزیابی باشد.

یکی دیگر از اقلام ، رتبه از سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور می باشد که خود این رتبه بندی از اقلامی تشکیل شده است که مجددا" آن اقلام توسط کارفرما مورد ارزیابی قرار میگیرد و امتیاز دهی مجدد میگردد ، برای مثال ارزیابی و رتبه بندی در سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور که شرکت ها را رتبه بندی می نمایند یکی از ملاک های کارفرما است که سازمان مذکور نیز به نوعی تخصصی موضوع را بررسی نموده است و عمدتا همان معیار ها را با مستندات بیشتری انجام داده است.

ارزیابی مجدد توسط کارفرما میتواند یکی از معانی زیر و یا ترکیبی از آن باشد:

 • پروژه مورد نظر تخصصی است
 • ارزیابی سازمان مربوطه را قبول ندارد
 • اطلاعی از نحوه ارزیابی سازمان مذکور را ندارد
 • ایجاد هزینه و اتلاف وقت و تشکیل انواع و اقسام کمیته های کارشناسی
 •  هدایت نا خواسته کارفرما به سمتی که علیرغم موجود بودن تعدادی پیمانکاران متعدد نتیجه آن باشد که حتی یک پیمانکار هم با شرایط مورد نظر تطبیق داده نشود.

یکی دیگر از معیارهای ارزیابی پروژه های در جریان و تکمیل شده در چهار یا پنج سال اخیر شرکت کنندگان در مناقصه می باشد و ارائه رضایت نامه از کارفرمایان در فرم های مخصوص های می باشد.

ملاک های مورد نظر می تواند:

 • مدت زمان تاخیر غیر مجاز در اجرای پروژه
 • حوادث و سوانح منجر به فوت و یا نقص عضو و چراحت
 • تعداد اقلام لیست نواقص
 • مدت زمان برطرف نمودن اقلام لیست نواقص
 • تعداد باقیمانده اقلام لیست نواقص
 • ذکرضمانت نامه های آزاد شده پیمان
 • ذکر نکات عدم رضایت کارفرما 

تقاضای انواع و اقسام مدارک در مناقصه ها در بعضی مواقع آنقدر زیاد می باشد که فرصت جمع آوری آن ها را به پیمانکار نمیدهد ، حال آنکه چنانچه کارفرما لازم است اعلام نماید که لزومی به ارائه گواهی های مربوطه در این مرحله نیست  و درصورت برنده شدن در مناقصه ، در صورت درخواست کارفرما جهت ارائه اصل آن اقدام نمایند و در صورت عدم ارائه ضمانت نامه شرکت در مناقصه ضبط میگردد ولی در این مرحله به اقرار کتبی ویا خود ارزیابی میتوان اکتفا کند.

بررسی پروژه های گذشته نمی تواند ملاک کافی باشد چون کسانی که آن را اجرا نموده اند ممکن است امروز در پیمانکاری جضور نداشته باشند و اگر در شرکت حاضر باشند تضمینی در بکارگیری  آنها در پروژه مورد نظر وجود ندارد.

به نظر میرسد کارفرما لازم است حداقل منابع انسانی و تجربیات مورد نظر خود را باید فهرست نماید و در اسناد و مدارک مناقصه پیمانکار را ملزم و متعهد به تامین موارد خواسته شده جهت اجرا نماید.

 بازدید از پروژه های پیمانکاران و دفاتر آن ها یکی دیگر از معیارهای ارزیابی است که بعضا" توسط کارشناسان پروژه ها در رشته های مختلف انجام میگردد و اگر داخل کشور باشد حداقل یک روز و خارج از کشور ممکن است چند روز به طول انجامد و بعضا هزینه های اینگونه بازدید ها به شرکت کنندگان مناقصه تحمیل میگردد.

آیا اعزام چند کارشناس در رشته های مختلف و در مواردی بدون داشتن چک لیسنی از معیار ها ،  چگونه ارزیابی انجام میشود و اگر هم چک لیستی وجود داشته باشد چه اقلامی ممکن است مورد توجه قرار گیرد و چگونه کارشناسان باید خود را یک روزه مشغول نمایند و چه زمانی را پیمانکاران باید گذران کنند تا مبادا به کارشناسان کارفرما بی احترامی شود.

این نوع بازدید ها چنانچه با داشتن معیار های ارزیابی انجام شود وقت گیر و در مناقصه ای که تعداد صد نفر شرکت کننده داشته باشد بیش از سه ماه ارزیابی آن به نحو مذکور طول خواهد کشید  و از لجاظ سازمانی کارکنان دارای شرح وظائف دیگری نیز می باشند و همین اقدام ممکن است در سایر وظائف کارشناسان خلل و وقفه ایجاد کندو عواقب آن باعث تاخیرهای جدی در سایر موارد گرددو یا در صورت انجام وظائف تاخیر در ارزیابی و روند این مناقصه ایجاد نماید.

این نوع ارزیابی بیشتر جنبه بازدید عینی و حسابرسی دارد مانند جمع آوری اطلاعات ثابت شرکت و اخذ انواع و اقسام مدرک که ممکن است بعضا" در چند نسخه به هیئت همراه ارائه گردد و تحمیل هزینه های مسافرت و تهیه کپی به شرکت کنندگان در مناقصه که میتوانست این کاربصورت غیر حضوری نیز انجام پذیرد.

کارفرما می تواند شرکت کنندگان در مناقصه را به خود ارزیابی هدایت نماید و در اسناد اعلام نماید هرگونه ادعای غیر واقعی که در امتیاز ارزیابی موثر باشد عواقب حقوقی نظیر ضبط ضمانت نامه شرکت در مناقصه را در بر خواهد داشت و پس از اعلام برنده مناقصه بررسی ها انجام  پذیرد.

 آیا بررسی اسناد ارائه شده با چه اموری است ، امور حقوقی ، امور مهنسی ، امور قراردادها و در سازمان شما چگونه این مطلب پیش بینی شده است و کارفرما چگونه اطمینان دارد که بررسی های انجام شده با واقعیت صحت دارد و آیا چه زمانی لازم است تا به صحت ارائه اسناد توسط شرکت کنندگان در مناقصه رسید و نحوه نیل به اهداف مذکور چگونه باید باشد ، موارد ذیل تلنگری جهت تفکر در باره این موضوع است: 

 • چقدر زمان برای برای ارزیابی گذاشت
 • آیا این نحوه ارزیابی خود ارزیابی کننده(کارفرما) را قانع می نماید
 • ایا کارفرما اطمینان دارد که فهرست کاملی را مد نظر قرارداده و معیار های مذکور مدون می باشد
 • آیا معیار های انتخاب شده جهت ارزیابی کفایت دارد
 • آیا تغییر در معیار ها چگونه و با تائید کدام اشخاص و اداره ای  در شرکت ها انحام می شود
 • آیا برداشتن کپی در تهیه اسناد و مدارک مناقصه بدون اطلاع کامل از چزئیات آن صحیح است و به اتلاف وقت جهت شفاف سازی (درصورت انجام) می ارزد
 • شرح وظائف سازمانی در اینمورد چگونه تفکیک مسئولیت ها می نماید
 • اظهار نظر حسابرسی داخلی در مورد کفایت و یا عدم کفایت کنترل های داخلی در این مورد چه می یاشد 

 

استفاده از مطالب با ذکر نویسنده و سایت بلامانع است.

9:32

لطفا(3)


اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

بازديدکنندگان اين صفحه: 38649 بازديدکنندگان امروز :  7431 کل بازديدکنندگان :  64051511 بازديدکنندگان آنلاين :  8 زمان بارگزاري صفحه:  0.8906