6
برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
دوشنبه ٠٦ تير ١٤٠١
منو اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
[فراموشی کلمه عبور]
اطلاعات محرمانه خود را از بین ببریم

چگونه اطلاعات محرمانه خود را از بین ببریم

برای نگهداری امن و مطمئن فایل‌ها و اطلاعات مهم و محرمانه نرم افزارهای متعددی وجود دارند که می‌توانند همانند صندوق امانات بانک اطمینان امنیتی لازم را به شما بدهند.
اما اگر به هر دلیلی، دیگر تمایل به نگهداری بخشی از اطلاعات خود نداشته باشید و یا مجبور به از بین بردن آنها باشید، آیا پاک کردن آنها و خالی کردن سطل آشغال کامپیوتر کافی است؟اگر تاکنون این طور تصور می‌کرده اید، باید بگویم که سخت در اشتباه بوده‌اید و مسئله بسیار بغرنج تر از آن چیزی است که فکر می کنید.

همان طوری که حتی بعد از پاک کردن تخته سیاه اثر گچ بر روی آن باقی می ماند، آثار اطلاعات ذخیره شده هم بر روی حافظه کامپیوتر باقی خواهند ماند و به وسیله هر فردی که ابزار مناسب را در اختیار داشته باشد و کمی هم خوش اقبال باشد قابل بازیابی هستند.
از بین بردن اطلاعات بهترین راه حفاظت از آنهاست، البته اگر اینکار به شکل صحیح و با رعایت اصول انجام نشود عواقب ناگواری را به همراه خواهد داشت.

 نرم افزار هایی مانند Eraser وجود دارند، که اطلاعات شما را به صورت کامل و برای همیشه از بین می برند. اما تفاوت استفاده از این نرم افزارها با حالتی که شما به صورت معمولی اطلاعات را پاک می کنید، مانند این است که کاغذی را مچاله کرده و درون سطل آشغال بندازید و آنگاه امیدوار باشید که کسی آن را پیدا نمی‌کند یا اینکه کاغذ را با کاغذ خرد کن نابود کنید.

 

اگر از این زاویه به اطراف خود نگاه کنید که همواره افرادی با اهداف خصمانه اطلاعات شما را دنبال می کنند تا از اسرار حرفه ای و شخصی شما مطلع شوند، اهمیت نابودی صحیح و مطمئن اطلاعات برای تان روشن‌تر می شود. آیا می‌دانید که هنگام دور انداختن هارد قدیمی تان و یا سی دی های اطلاعات قدیمی چه باید کرد؟ یا اینکه چگونه مراقب باشیم تا فایل‌های Temp و موقتی دردسر ساز نشوند؟

 

النا یک کارشناس محیط زیست روسی و مدیر وب سایتی است که درباره تخلفات در زمینه قطع درختان اطلاع رسانی می‌کند. النا فایل های پشتیبان مختلفی را از اطلاعات لازم برای مطالب وب سایت بر روی لپ تاپ ، کامپیوتر و سی دی نگهداری می کند. وی همچنین لیستی از مطالب نوشته شده توسط بازدید کنندگان در قسمت تالار سایت و مشخصات اتصال آنها به سرور را نگهداری می کند. ماه آینده او برای شرکت در یک سمینار با موضوع محیط زیست مجبور به خروج از کشورش است. او برای کم کردن احتمال افشای اطلاعاتش در طول سفر، فایل های حساس را از روی لپ تاپ پاک کرده است و نسخه پشتیبانی را بر روی کامپیوتر خانگی خود، درون یک فایل True Crypt قرار داده، و اطلاعات قدیمی را هم پاک کرده است. در این باره از پسرعمویش نیکولا، در خصوص اقدام‌های لازم برای پاک کردن کامل و بدون بازگشت فایل‌ها راهنمایی می گیرد.

 

پاک کردن اطلاعات:

 

نکته ی فنی که شاید تا کنون از آن بی اطلاع بوده اید، این است که در واقع عملکردی به نام پاک کردن در کامپیوتر وجود ندارد. البته شما به راحتی یک فایل را به سطل آشغال ویندوز منتقل می کنید و سپس آن را نیز به طور کامل خالی می کنید و فضای اشغال شده ظاهرا آزاد می شود، اما در حقیقت شما تنها اسم فایل را حذف کرده اید و به ویندوز اجازه داده اید که از این فضا برای نگهداری اطلاعات دیگری استفاده کند و تا زمانی که فضای مذکور به وسیله ی فایل دیگری اشغال نشود اطلاعات آن همچنان بر روی هارد دیسک پا بر جا هستند. بنابراین اگر نرم افزار مناسبی داشته باشید و به اندازه کافی سریع عمل کنید، می توانید اطلاعات از دست رفته خود را که اشتباها پاک کرده اید دوباره به دست آورید.
همواره به خاطر داشته باشید که هر گاه از کامپیوتر تان استفاده می کنید، اطلاعات زیادی بدون آگاهی و کنترل شما بر روی هارددیسک ذخیره و حذف می شوند. به عنوان مثال زمانی که یک هفته کاری تان صرف نوشتن یک مقاله یا گزارش اداری می شود، هر روز چندین ساعت را صرف نوشتن می‌کنید و هر بار که تغییرات جدیدی را بر روی آن اعمال می کنید یک نسخه ی جدید از فایل بر روی سیستم ایجاد می‌شود که کاملاً مجزا از نسخه ی قبل نگه داری می گردد. البته ویندوز تنها آخرین فایل را به عنوان نسخه نهایی به شما نمایش می دهد، اما بقیه نسخه ها نیز تا زمانی که فضای اشغال شده وسط آنها مورد نیاز نباشد همچنان روی سیستم باقی می مانند. به همین دلیل در صورتی که شما بخواهید این مقاله را از بین ببرید پاک کردن آخرین نسخه اصلا کافی نیست.

 دقت داشته باشید که سایر حافظه های موجود از جمله CDها، DVDها، USBها و حافظه های جانبی دوربین ها نیز از این قواعد مستثنی نیستند و قوانین ذخیره فایل ها برای آنها نیز همین گونه است.

 

پاکسازی اطلاعات با ابزار امن:

هنگامی که برای حذف اطلاعات از ابزار مناسبی استفاده کنید، احتمال بازیابی آنها را تا حد زیادی کاهش می دهید.

 

اگر اطلاعات هارد دیسک را به پرونده های درون کمد اسناد تشبیه کنیم نرم افزار نه تنها این اطلاعات را پاک می کند، بلکه همان طور که با خودکار نوشته ها را خط زده و غیر قابل خواندن می‌کنید، با نوشتن اطلاعات بدرد نخور و پاک کردن مکرر احتمال بازیابی آنها را کم می کند. نرم افزار این فرآیند را چندین بار تکرار می کند و با هر بار تکرار بازیابی اطلاعات اولیه را سخت تر می کند. کارشناسان معتقدند که این عمل باید سه بار یا بیشتر تکرار شود و برخی استاندارد ها هفت بار را هم توصیه می کنند. البته این امکان را هم دارید تا تعداد دفعات این کار را خودتان تعیین کنید.

 

پاکسازی فایل ها:

پاکسازی اطلاعات از روی حافظه معمولا به دو شکل انجام می شود. شما می توانید تنها یک فایل را پاکسازی کنید و یا این فرآیند را روی تمام فضای آزاد حافظه انجام دهید.
نسخه های متعددی از یک گزارش بلند بر روی هارد دیسک شما در هر بار ذخیره ی فایل به وجود آمده و تنها نسخه ی نهایی آن قابل دسترس است. زمانی که شما نسخه نهایی فایل را پاکسازی می کنید می توانید یقین داشته باشید که کامل ترین نسخه را از بین برده اید، اما همچنان فایل های زیادی از گزارش بر روی حافظه باقی مانده است. در واقع راه مستقیمی برای از بین بردن این فایل ها وجود ندارد زیرا آنها قابل رویت نیستند. در صورتی که عملیات پاکسازی را بر روی فضاهای خالی حافظه انجام دهید کلیه نسخه های ذخیره شده از بین خواهند رفت.

 

Eraser یک نرم افزار ایمن ، رایگان و متن باز است که به سادگی می توانید از آن برای پاکسازی اطلاعات خود استفاده کنید. Eraser پاکسازی اطلاعات را به سه روش پاکسازی یک فایل مشخص ، پاکسازی سطل آشغال و پاکسازی تمام فضا های خالی حافظه انجام می دهد، همچنین می تواند فایل های ساخته شده توسط سیستم عامل را (swap file) از بین ببرد.

 

البته همواره قبل از پاک سازی اطلاعات دقت کنید که نسخه پشتیبان مناسبی از اطلاعات ضروری تان تهیه کرده باشید.

 

النا: از قبل می دانستم که برنامه هایی مانند Microsoft Word و Open Office در زمان کار فایل های موقتی می سازند. آیا سایر نر م افزارها هم چنین فایل هایی را ایجاد می کنند و آیا خودشان در خاتمه آنها را از بین می برند؟
نیکولا: دقیقا، بر روی کامپیوتر در محل های مختلفی این فایل های موقت نگه داری می شوند که حاوی اطلاعات مهمی درباره اطلاعات شخصی و فعالیت های آنلاین شما هستند. وب سایت هایی که بازدید کرده‌اید و ایمیل Draft نمونه هایی هستند که می توانند حاوی اطلاعات حیاتی درباره شما باشند.

 

پاک سازی فایل های موقت ( temporary) :

در زمانی که از ویژگی پاکسازی فضاهای خالی حافظه در Eraser استفاده می کنید، هیچ خطری سایر اطلاعات شما را تهدید نمی کند، زیرا نرم افزار هیچ تاثیری بر روی اطلاعات ذخیره شده و قابل رویت شما نمی گذارد. این برنامه فقط فایل‌هایی را که قبلاً پاک کرده‌اید از بین می‌برد و به فایل‌های مهم و حساسی که به شکل مناسبی حفاظت می‌شوند و مخفی شان کرده‌اید کاری ندارد.

اما در این بین فایل هایی وجود دارند که حاوی اطلاعات مهمی هستند. فایل هایی که زمان کار با کامپیوتر به صورت خودکار به وجود می آیند و شما از وجود آنها بی اطلاع هستید. فایل هایی مانند:

 • فایل های ذخیره شده توسط مرورگر در زمان نمایش وب سایت ها، که شامل متن، عکس، کوکی ها و اطلاعات کاربردی و شخصی شما هستند.
 • فایل های موقت ذخیره شده توسط برنامه های کاربردی مانند Word که با هدف برگرداندن اطلاعات در صورت از کار افتادن سیستم قبل از ذخیره فایل، ایجاد می شوند. این فایل ها می توانند شامل متن ، عکس و ... باشند.
 • فایل ها و لینک هایی که برای سادگی کار شما به وسیله ویندوز به وجود می آیند. مانند میانبرهایی که برای برنامه های مختلف ایجاد می شوند و یا محتوای سطل آشغال که فراموش کرده اید آن را خالی کنید.
 • فایل های swap ویندوز. هنگامی که حافظه (Ram) کامپیوتر شما پر می شود، مثلا زمانی که چندین برنامه را هم زمان اجرا می کنید، ویندوز اطلاعات را درون یک فایل نسبتا بزرگ ذخیره می کند که اصطلاحا swap نامیده می شود. این فایل می تواند حاوی اطلاعات مهمی از قبیل عکس، متن، رمز عبور و خیلی موارد دیگر باشد. ضمنا زمانی که شما کامپیوتر را خاموش می کنید، این فایل ها از بین نمی روند و تا زمانی که آنها را پاک نکنید بر روی سیستم باقی خواهند ماند.

 

برای پاک کردن فایل های موقت (Temporary) از روی کامپیوتر می توانید از نرم افزار رایگان CCleaner استفاده کنید. استفاده از CCleaner بعد از هر بار استفاده از نرم افزار هایی همچون Microsoft Office و یا مرورگرهای مختلف و نرم افزارهایی از این دست که امکان بر جا گذاشتن اطلاعات مهم توسط آنها زیاد است ، ضروری است.

 

نکاتی برای استفاده صحیح از نرم افزارهای پاک کننده:

تا اینجا با مواردی که اطلاعات شما پس از پاک شدن همچنان در دسترس دیگران قرار دارند آشنا شدید و نرم افزارهای مناسب برای پاک سازی اطلاعات را نیز شناختید. اکنون به ذکر نکاتی می پردازیم که رعایت آنها برای کار بهتر با این نرم افزارها ضروری است.

 

 • قبل از هر کاری یک نسخه پشتیبان رمز نگاری شده از اطلاعات خود تهیه کنید.
 • تمامی برنامه های غیر ضروری را بسته و اینترنت را هم قطع کنید.
 • کلیه فایل های بدرد نخور و اضافی را از روی حافظه های مختلف پاک کنید و سطل آشغال را هم خالی کنید.
 • با استفاده از Ccleaner فایل های موقت (Temporary) ایجاد شده را پاک کنید.
 • با استفاده از Eraser فایل های Swap ویندوز را پاک کنید. 
 • کلیه فضاهای خالی حافظه کامپیوتر را با استفاده از Eraser پاک سازی کنید. این مرحله را در زمان مناسبی مثلا در طول شب انجام دهید، زیرا قدری زمان بر است.

کارهایی که باید به صورت مستمر و دوره ای انجام شوند:

  

 • با استفاده از Ccleaner فایل های موقت را از روی سیستم پاک کنید.
 • برای پاک کردن فایل ها به جای استفاده از ابزارهای ویندوز و سطل آشغال از Eraser استفاده کنید در بازه های زمانی مشخص فایل های Swap ویندوز را به وسیله Eraser پاک کنید.
 • پاکسازی فضاهای خالی حافظه را از یاد نبرید. زیرا اطلاعات بسیاری به صورت پنهان در آنجا باقی می مانند.

 

نکاتی برای پاک سازی محتوای حافظه ابزارهای مختلف ذخیره سازی:

در شرایطی ممکن است که بخواهید تمامی محتوای هارد دیسک و یا حافظه دیگری را از بین ببرید. به عنوان مثال زمانی که قصد دارید که کامپیوتر خود را بفروشید و یا وقتی که هارد دیسک جدیدی خریده اید و قصد دور انداختن هارد قدیمی را دارید. البته در مواردی که قصد فروش کامپیوتر را دارید، بهتر است که هارد دیسک را جدا کرده و از خریدار بخواهید برای خودش یک هارد دیسک تازه تهیه کند. در مواردی هم که قصد دور انداختن یک حافظه را دارید بهتر است علاوه بر پاک سازی اطلاعات، به صورت فیزیکی هم آن را تخریب کنید.

در هر یک از موارد بالا و یا هر مورد مشابهی که پاک سازی کل حافظه ضرورت پیدا می کند، باز هم Eraser بهترین گزینه است. با این تفاوت که برای پاک سازی کامل هارد دیسک باید آن را از کامپیوتر جدا کرده و به صورت یک درایو USB به کامپیوتر دیگری متصل کنید. در شرایطی که فایل های سیستم عامل بر روی یک درایو قرار داشته باشند و درایو به صورت فعال توسط کامپیوتر در حال استفاده باشد، پاکسازی کلی آن امکان ندارد. زیرا Eraser تنها فضاهای خالی حافظه را پاکسازی می کند.

اگر قصد نابود کردن اطلاعات ذخیره شده بر روی CD و یا DVD های Rewritable را دارید بهترین راه، نابود کردن آنها به صورتی فیزیکی است و اگر به بخشی از اطلاعات آنها نیاز دارید قبل از تخریب، این اطلاعات را بر روی یک حافظه دیگر ذخیره کنید. برای انواع معمولی هم که راه دیگری غیر از تخریب فیزیکی وجود ندارد. شاید شما در مورد بازیابی اطلاعات از سی دی ها و دی وی دی ها حتی پس از تبدیل شدن آنها به تکه های ریز چیزهایی شنیده باشید. البته از بین بردن اطلاعات ذخیره شده بر روی این نوع از حافظه ها بسیار سخت است و این به شما بستگی دارد که فکر می کنید اسرار شما تا چه حد برای دیگران مهم خواهد بود. زیرا بازیابی این اطلاعات تنها با صرف وقت و هزینه زیاد مقدور است. اگر از افشای اطلاعات تان واهمه دارید می توانید پس از تخریب حافظه ، تکه های آن را در محل های مختلفی دور از محیط کار و زندگی خود پراکنده کنید.

 

راه های بیشتری نیز برای پاکسازی اطلاعات وجود دارد و نرم افزار های متعدد دیگر امکانات بسیاری را در اختیار شما قرار می دهند که در آینده به آموزش آنها خواهیم پرداخت اما اصول طرح شده در این مطلب تا حد زیادی نیاز های شما را برای پاک سازی اطلاعات بر طرف می کند.

 

النا: من هنوز یک سی دی از اطلاعات مهم بازدید کنندگان قدیمی وب سایت در منزل دارم و شنیده ام که با قرار دادن سی دی در مایکروفر می توان اطلاعات آن را برای همیشه نابود کرد، البته زیاد ایده جالبی به نظر نمیرسد ؟ آیا کسی این کار را می کند ؟ واقعا موثر است؟
نیکولا: احتمالا با این کار سی دی از بین خواهد رفت. اما هرگز این کار را انجام نداده و نمی دهم. زیرا حتی اگر سی دی مایکروفر شما را از بین نبرد و آتش سوزی هم رخ ندهد، گازهای سمی و مخربی در هنگام سوختن سی دی متصاعد می شود که می‌تواند سلامتی تان را به خطر بیاندازد.

منبع :

نگارش یافته توسط آقای مالکی مقدم

http://fava.birjand.ir

اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

بازديدکنندگان اين صفحه: 34771 بازديدکنندگان امروز :  7327 کل بازديدکنندگان :  64051407 بازديدکنندگان آنلاين :  4 زمان بارگزاري صفحه:  0.7187