برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
شنبه ٠٥ فروردين ١٤٠٢
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 39191
 بازدید امروز : 820
 کل بازدید : 64282595
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0.8281
میانه

شهرستان ميانه

پل دختر

پل دختر

ميانه يكي از شهرهاي تاريخي و كهن آذربايجان و ايران است . بنا به نوشته دياكونوف در تاريخ ماد، سال 720 قبل از ميلاد در آذربايجان و كردستان امروزي ،‌ سرزمين ماننا قرار داشت و مركز آن در نزديكي درياچة‌اروميه بود. ميانه ‌پايگاه نيروهاي سلاطين و محل كسب فرامين آنها بود. اوچ تپه كه امروز يكي از دهستانهاي اين شهر است ‌در زمان نادر شاه افشار قرارگاه لشكريان او بود. نادر در لشكركشي هاي خود بر عليه عثماني بيشتر در اين محل اقامت مي كرد. در زمان احمد شاه قاجار و رضا شاه ، ميانه يكي از مراكز حكومتي خاندان فيروز و ميرزا فرمانفرماييان بود.

مراكز دیدنی میانه :

صنايع و معادن

صنايع كارگاهی شهرستان میانه را توليد فايبرگلاس، توليد دفاتر تحرير، رنگ های صنعتی و ساختمانی، انواع قطعات پلاستيكی، موزاییک سازی، كابينت فلزی، سردخانه رادياتورهای شوفاژ،‌ آردسازی ماكارونی، لوازم بهداشتی، فرش ماشينی و… تشکیل می دهد. معادن سنگ گچ، خاک صنعتی، سنگ نمک، سنگ پرليت، شن و ماسه، سيليس، دولوميت، سرب، و روی از مهم ترين كان های شهرستان میانه هستند.  

 کشاورزی و دام داری

در بيش تر كتب و اسناد تاريخی در وصف ميانه از انبوه محصولات ميوه و از دشت حاصل خيز آن خبر داده شده است. هم اكنون نيز شهرستان ميانه يكی از قطب های مهم اقتصادی و كشاورزی آذربايجان شرقی محسوب می شود. بيش تر مردم منطقه به كشاورزی و دام داری اشتغال دارند. آب مورد نياز برای كشاورزی از رود و چاه ها تامين می شود و محصولات گندم، جو، برنج، بنشن، انگور، سيب، گلابی، زردآلو و گردو از مهم ترین محصولات كشاورزی منطقه به شمار می آیند. چون ميانه در كرانه ی رودهای ميانه چایی، قرانتو و آيدو غموش قرار گرفته كشاورزی آن دارای اهميت است به طوری كه 85% از مردم اين شهرستان به كشاورزی اشتغال دارند. دام داری و دام پروری كه از مهم ترين فعاليت های اقتصادی ميانه محسوب می شود؛ از دير باز در اين سرزمين رواج داشته است. پرورش دام در اين شهرستان بيش تر شامل گوسفند و بز بوده كه توسط عشاير و روستایيان صورت می گيرد. علاوه بر آن پرورش طيور به دو شيوه ی سنتی و صنعتی شامل: پرورش مرغ و خروس، بوقلمون، غاز و اردک می شود كه در حد خودكفایی توليد می شود. زنبور داری نيز در اين شهرستان از رواج کاملی برخوردار است. 

وجه تسميه و پيشينه تاريخي

ميانه که در گذشته گرمرود گفته می شد؛ به علت قرار گرفتن ميان اردبيل و زنجان ميانه
ناميده شده است. ميانه يكی از شهرهای تاريخی و كهن آذربايجان و ايران است. در سال 720 قبل از ميلاد در آذربايجان و كردستان امروزی، سرزمين ماننا قرار داشت و مركز آن در نزديكی درياچه اروميه بود. در مرزهای اين سرزمين نواحی نيمه مستقلی وجود داشتند كه تابع ماننا بودند. مانند زيكرتو، (در ناحيه ميانه و اردبيل كنونی)، اندريا (در بخش سفلای دره قزل اوزن) و سرزمين ديوک يا ديااكو، (به احتمال قوی، در بخش عليای دره قزل اوزن) ميانه پايگاه نيروهای سلاطين و محل كسب فرامين آن ها بود. اوچ تپه كه امروز يكی از دهستان های اين شهر است، در زمان نادرشاه افشار قرارگاه لشكريان او بود. نادر در لشكركشی های خود بر عليه عثمانی بيش تر در اين محل اقامت می كرد. در زمان احمدشاه قاجار، ميانه يكی از مراكز حكومتی خاندان فيروز ميرزا فرمان فرماييان بود.
 مشخصات جغرافيايي

ميانه مركز شهرستان ميانه، در درازای خاوری 47 درجه و 43 دقيقه، پهنای شمالی 37 درجه و 25 دقيقه و در ارتفاع 1100 متری از سطح دريا واقع شده است. این منطقه در 171 كيلومتری جنوب خاوری تبريز و در مسير راه اصلی ميانه – تبريز قرار دارد. ميانه از شمال به شهرستان سراب و اردبيل، از خاور به خلخال، از جنوب به زنجان و از باختر به شهرستان های بستان آباد و هشترود محدود می شود. آب و هوای اين شهرستان معتدل و خشک است. راه های دسترسی به ميانه به اين قرار است : مسير راه اصلی تبريز – زنجان تا تبريز 171 كيلومتر و تا شهر زنجان 109 كيلومتر، راه فرعی ميانه – خلخال به درازای 132 كيلومتر. 

منبع:

http://www.hamshahrionline.ir

http://www.yarenow.persiangig.com

http://mianeh.eanocr.ir

گردآورنده:

کاوه ملک میرزایی