برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
چهارشنبه ١٢ مهر ١٤٠٢
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 35476
 بازدید امروز : 256
 کل بازدید : 64522239
 بازدیدکنندگان آنلاين : 10
 زمان بازدید : 1.4075
ملکان
ملکان
مجسمه شهریار در پارک شهریار
  
مجسمه شهریار در پارک شهریار  
  
یکی از مناطق قديمی آذربايجان شرقی است و آثار به دست آمده از بقايای شهر تاريخی سبلان و منطقه ملک كندی(ملكان) نشان می دهد که اين منطقه روزگاری دارای تمدنی باشكوه بوده است و آثار به دست آمده از آن به روزگار ساسانی باز می گردد. درياچه ملکان و پل دختران از جاذبه های طبيعی و تاريخی شهرستان ملکان به شمار می آيند
   
مکان های دیدنی و تاریخی:

 

صنایع و معادن

عمده ترين صنايع شهرستان ملکان، صنايع مرتبط با فرآورده های كشاورزی است و انواع خشک بار از كارخانه های تهيه خشک بار در اين شهرستان توليد می شود. از ديگر صنايع اين شهرستان می توان از صنايع مربوط به آرد سازی، نان ماشينی، چوب بری، توليد مواد غذايی از قبيل ماكارونی، رب، كيک و … قطعات صنعتی و پلاستيكی، سنگ بری، اجاق گاز و… نام برد. هم چنين دو معدن سنگ ساختمانی لاشه با ميزان برداشت ساليانه 25000 تن و چند معدن شن و ماسه در اين منطقه مورد بهره برداری است.  

 

پارک شهریار

پارک شهریار

کشاورزی و دام داری

ملكان به سبب حاصل خيزی خاک و مساعد بودن اوضاع جوی و دسترسی آسان به آب های سطحی و زيرزمينی مركز كشاورزی مهمی است كه عمده ی محصولات آن غلات، ميوه به ويژه انگور، صيفی جات و سيب زمينی است. دام داری و پرورش طيور نيز در ملکان اهميت زيادی دارد و انواع فرآورده های دامی نظير لبنيات، پوست و پشم از جمله صادرات اين شهرستان است. پرورش دام در اين بخش بيش تر شامل: گاو، گوسفند و بز بوده كه به شيوه ی روستايی و صنعتی توسط روستایيان صورت می گيرد و به صورت گوشت و يا دام زنده به ساير نقاط ارسال می شود. علاوه بر آن پرورش طيور به دو شيوه سنتی و صنعتی شامل: پرورش مرغ، ‌خروس، بوقلمون رواج دارد كه علاوه بر مصارف داخلی مقداری هم صادر می شود. ملكان در 10 كيلومتری مراغه و در 155 كيلومتری تبريز قرار گرفته و راه ارتباطی آذربايجان شرقی – كردستان و آذربايجان شرقی – آذربايجان غربی از اين شهرستان عبور می كند. 

 

ورودی شهرستان ملکان با نشان انگور

ورودی شهرستان ملکان با نشان انگور

وجه تسميه و پيشينه تاريخي

ملكان در گذشته ملک کندی نام داشته كه به زبان محلی به معنای روستای شاه است. شهرستان ملكان از شهرهای قديمی آذربايجان شرقی است و آثار به دست آمده از بقايای شهر تاريخی سبلان و منطقه ملک كندی(ملكان) نشان می دهد که اين منطقه روزگاری دارای تمدنی باشكوه بوده است و آثار به دست آمده از آن به روزگار ساسانی باز می گردد.  

 

میدان جانبازان

میدان جانبازان

مشخصات جغرافيايي

شهرستان ملكان یکی از شهرستان های استان آذربایجان شرقی است. ملكان از مناطق قديمی آذربايجان شرقی است. مرکز این منطقه در 46 درجه و 06 دقيقه درازای خاوری و 37 درجه و08 دقيقه پهنای شمالی و در ارتفاع 1300 متری از سطح دريا واقع شده است. اين شهرستان از شمال به حومه بناب، از جنوب به شهرستان ميان دوآب، از خاور به مراغه و از باختر به درياچه اروميه محدود می شود. ملكان در 10 كيلومتری مراغه و 155 كيلومتری تبريز قرار گرفته است. ملكان در جلگه ای هموار و رسوبی بر كرانه جنوب خاوری درياچه اروميه قرار گرفته و آب و هوای آن نسبتاً گرم و زمستان های آن معتدل است.

منبع:

http://malekan.page.tl

http://fa.wikipedia.org

گردآورنده:

کاوه ملک میرزایی