برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
سه شنبه ١١ مهر ١٤٠٢
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 32113
 بازدید امروز : 2825
 کل بازدید : 64516551
 بازدیدکنندگان آنلاين : 20
 زمان بازدید : 2.2009
پيرانشهر
شهرستان پیرانشهر
 
میدان پیامبر اعظم
میدان پیامبر اعظم
یکی از مناطق استان آذربایجان غربی است که در ناحیه ی جنوب باختر این استان و منطقه ی مرزی جمهوری اسلامی ایران و عراق قرار گرفته است. پيرانشهر به دليل موقعيت نظامی و وضع ارتباطی و اقتصادی در حال توسعه و گسترش است. اهالی این منطقه به کشاورزی و دام داری اشتغال دارند

 مکان های دیدنی و تاریخی

 صنايع و معادن

صنایع شهرستان پیرانشهر محدود به صنایع دستی و صنایع کوچک کارگاهی است. این منطقه در مسیر توسعه قرار دارد و هنوز صنعت بزرگ و قابل توجهی در آن دیده نمی شود.  

 کشاورزی و دام داری

پیرانشهر يک منطقه كشاورزی است و بیش ترین افراد ساکن آن به كشاورزی و دام داری اشتغال دارند محصولات آن توتون، چغندر قند، حبوبات، پشم و روغن است. دام داری نیز در این منطقه رایج است و بیش تر به صورت سنتی اجرا می شود. 

 وجه تسميه و پيشينه تاريخي

پيرانشهر در گذشته؛ خانه نام داشت. اما بعدها با توجه به نام ايل پيران به پيرانشهر تغيير نام يافت. پيرانشهر در مرز ايران و عراق قرار گرفته است و به دليل موقعيت نظامی و وضع ارتباطی و اقتصادی رو به گسترش و توسعه است. قسمتی از مرکز شهرستان در دامنه كوه و باقی آن در زمين های هموار ساخته شده است. 

مشخصات جغرافيايي

پيرانشهر یکی شهرستان های استان آذربایجان غربی است که در جنوب باختری استان واقع شده است. این منطقه از شمال به نقده و اشنویه؛ از جنوب به سردشت؛ از خاور به مهاباد و از باختر به مرز ایران و عراق محدود می شود. مرکز این شهرستان در درازای خاوری 45 درجه و 8 دقيقه و پهنای شمالی 36 درجه و 42 دقيقه و در ارتفاع 1460 متری از سطح دريا واقع شده است. كوه های بلندی چون سياه كوه در شمال و شيخان در جنوب اين منطقه سر برافراشته و از همين كوه ها چشمه های رود زاب روان است. مسیرهای ارتباطی این منطقه را راه پيرانشهر– اشنويه به درازای 44 كيلومتر و راه پيرانشهر – سردشت به درازای 112 كيلومتر تشکیل می دهد.  

منبع:

http://pop3da.ir

http://urmia.irib.ir

گردآورنده:

کاوه ملک میرزایی