برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
سه شنبه ١١ مهر ١٤٠٢
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 32930
 بازدید امروز : 2360
 کل بازدید : 64516086
 بازدیدکنندگان آنلاين : 17
 زمان بازدید : 1.2810
سردشت

شهر سردشت

چشمه کانی گراوان - سردشت

چشمه کانی گراوان - سردشت

مردم سردشت آنجا را زادگاه زرتشت (پيغمبر ايراني) مي‌دانند و عقيده دارند كه سردشت از نام اين پيغمبر اخذ شده است. سردشت طبيعتي زيبا دارد وآبشارآن معروف است. در اين شهر آثار تاريخي ويژه‌اي كشف شده است.

جاذبه هاي طبيعي

صنايع و معادن

صنایع شهرستان سردشت محدود به صنایع دستی و صنایع کوچک کارگاهی است. این منطقه در مسیر توسعه قرار دارد و هنوز صنعت بزرگ و قابل توجهی در آن دیده نمی شود.  

کشاورزی و دام داری

کشاورزی و دام داری اصلی ترین شغل ساکنان منطقه ی سردشت را تشکیل می دهد در این منطقه محصولاتی چون: گندم و جو و انواع محصولات باغی به عمل می آید. دام داری در مراتع این شهرستان بیش تر به صورت سنتی رایج است و محصولات تولیدی به مصارف داخلی منطقه می رسد.  

 وجه تسميه و پيشينه تاريخي

كردهای كردستان، سردشت را زادگاه زرتشت پنداشته اند و از آن جا كه اين را در كردی زرتشت و زرادشتره می گويند، عقيده دارند كه سردشت از نام زرتشت گرفته شده كه بعد از حمله اعراب به ايران، به سردشت تغيير نام داده است. واژه سردشت مركب از دو كلمه «سر» و «دشت» است که آغاز دشت يا دشتی كه تا رود زاب ادامه دارد؛ معنا می شود.  

 مشخصات جغرافيايي

سردشت یکی از شهرستان های کردنشین استان آذربایجان غربی است که در ناحیه ی جنوب باختری این استان و در مرز ایران و عراق قرار گرفته است. مرکز شهرستان سردشت در درازای خاوری 45 درجه و 32 دقيقه و پهنای شمالی 36 درجه و 9 دقيقه و در ارتفاع 1500 متری از سطح دريا واقع شده است. اين شهرستان در ناحيه ی مرزی ايران و عراق قرار گرفته كه از سوی خاور با بانه در استان كردستان و از شمال با پيرانشهر و مهاباد همسايه است. راه های دسترسی به این منطقه عبارت اند از:
- مسير اصلی سردشت – پيرانشهر به درازای ۸۷ كيلومتر.
-مسير سردشت – بانه به درازای 52 كيلومتر.
-مسير اصلی سردشت – مهاباد به درازای 111 كيلومتر.  

منبع:

http://seeiran.ir

گردآورنده:

کاوه ملک میرزایی