برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
چهارشنبه ١٢ مهر ١٤٠٢
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 34404
 بازدید امروز : 214
 کل بازدید : 64522197
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 1.2026
آران و بيدگل

آران و بیدگل

نمای داخل کاروانسرای مرنجاب آران و بیدگل

نمای داخل کاروانسرای مرنجاب آران و بیدگل

شهرستان‌ آران و بيدگل را دروازه کوير مرکزی ايران می گويند. آران و بيدگل يکی از مناطق کويری استان اصفهان است که زيبايی گل های گلستان های قمصر را بر روی نقش قالی های خود دارد. اين صنعت زيبا در آران نه تنها جنبه هنری دارد که از لحاظ اقتصادی نيز دارای اهميت فوق العاده ای است. بيش تر اهالی اين شهرستان به كار قالی بافی يا يكی از رشته های مربوط به آن مانند رنگ رزی، تهيه نقشه، پرداخت و يا تجارت قالی مشغول هستند. طرح قالی های آران موسوم به طرح كاشان است. قالی آران از نظر كمی و كيفی نقش اقتصادی زيادی را در منطقه ايفا می كند.

شهرستان آران و بيد گل، دارای مکان های ديدنی ارزشمندي است. تپه‌های ماسه‌ای در کنار طبيعت بکر و ناشناخته کوير مرکزی ايران، درياچه شگفت انگيز وسفيد پوش نمک، مساجد تاريخی با معماری خاص خود، بقعه امام زاده ها و قبور بزرگان، آب انبارها و کاروان سراهای قديمی دست به دست يك ديگر داده و يك منطقه‌ي ارزشمند گردشگري را به وجود آورده است.

 مکان های دیدنی و تاریخی

شهرستان آران و بيد گل، دارای مکان های ديدنی با ارزشي است. وجود آثارطبيعی از جمله تپه های ماسه ای در کنار طبيعت بکر و ناشناخته کوير مرکزی ايران، درياچه شگفت انگيز وسفيد پوش نمک، مساجد تاريخی با معماری خاص خود، بقعه امام زاده ها و قبور بزرگان، آب انبارها و کاروان سراهای قديمی به خوبی اسباب بازديدگردشگران داخلی و خارجی را فراهم آورده است.  

صنايع و معادن

صنايع دستي مهم ترين صنعت اين منطقه را تشكيل مي دهند كه قالي بافي با طرح هاي كاشاني نيز اصلي ترين صنايع دستي اين منطقه به شمار مي آيند.

 کشاورزی و دام داری

کشاورزی آران و بيدگل با وجود شرايط نامناسب خاک و کمبودآب، اما با سخت کوشی مردمان اين ديار، وشعيت قابل قبولی دارد. امروزه اين شهرستان با دارا بودن 1000 هکتار کشت پسته و 2200 هکتار کشت گندم و 1200 هکتار کشت پنبه و 120 هکتار کشت دانه های روغنی جايگاه قابل توجهی در کشاورزی دارد 

مشخصات جغرافيايي

شهرستان آران و بيدگل با مساحت 3/6051 کيلومترمربع با جمعيتی بيش از 89 هزار نفر با دو بخش مرکزی و کويرات، سه شهر آران و بيدگل، نوش آباد و ابوزيد آبادو سه دهستان و 12 روستا در شمالی ترين نقطه اصفهان واقع شده است. اين شهرستان ازشمال به درياچه نمک و استان های سمنان و قم، از غرب به شهرستان کاشان، ازجنوب به نطنزو از شرق به اردستان محدود و از طريق دو جاده اصلی به کاشان و شبکه راه های اصلی کشور مرتبط می شود.  

 وجه تسميه و پيشينه تاريخي

اصل واژه «آران»از«آرين» نام ديگر قوم آريا به معنای جايگاه مقدس ، مکان گرمسير و بيدگل تغيير يافته بی بی گل، ويگل و بی گل است. شهرستان‌ آران و بيدگل را دروازه کوير مرکزی ايران می گويند. اين منطقه از ديرباز از مناطق آباد بوده است كه سابقه اي كهن دارد. آن چه که درباره‌ي پيشينه آران و بيدگل می توان گفت اين است که پس از ويرانی شهر باستانی سيلک – که تمدن 7 هزار ساله دارد – در اثر حوادث و تحولات گوناگون آبادی های کوچک و بزرگی به صورت قلعه و حصار پديد آمد و منطقه وسيعی به نام چهل حصاران شهرت يافت.

منبع:

http://www.soheilnets.com

http://www.isfahancht.ir

 گردآورنده: 

کاوه ملک میرزایی