برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
شنبه ٠٥ فروردين ١٤٠٢
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 31107
 بازدید امروز : 895
 کل بازدید : 64282670
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 1.0313
برخوار و ميمه

برخوار و میمه

محراب مسجد جامع میمه

محراب مسجد جامع میمه

برخوار و ميمه از شهرستان هاي استان اصفهان است كه در مركز استان واقع شده است. هنر قالی بافی در شهرستان برخوار و ميمه مهم ترين صنعت دستی محسوب می شود و بيش تر اهالی در کار گاه های خانگی به بافت قالی مشغول هستند. قالی اين منطقه از قدمت و اصالت خاصی برخوردار است. قالی های بافت ميمه جنبه صادراتی دارند و بيش تر به تهران ارسال می شوند. اين قالی ها دارای طرح كاشان و نقش های افشان، لچک ترنج، جنگلی و هم چنين طرح خاصی معروف به ميمه هستند. در استان اصفهان قالی های ميمه طرح منحصر به فردی دارد كه با طرح مناطق ديگر متفاوت است. علاوه بر قالی بافی، کرباس بافی نيز از ديگر صنايع دستی اين شهرستان محسوب می شود. مسجد بزرگ گز و مسجد جامع ميمه دو مکان مهم و ديدنی شهرستان برخوار و ميمه هستند.

 مکان های دیدنی و تاریخی

صنايع و معادن

پالايشگاه نفت، نيروگاه برق،كارخانه های نساجی قدس، بهريس، ‌بارش، ‌شير پاستوريزه، سنگ بری و ابزار سازی از مهم ترين فعاليت های صنعتی شهرستان هستند. از معادن شهرستان برخوار و ميمه می توان از معدن نمك حبيب الله، گچ گمشه و شن باقرآباد، و سنگ مرمريت ميمه نام برد. 

 کشاورزی و دام داری

به دليل كمی بارندگی و تبخير زياد، كشاورزی اين ناحيه از جايگاه ويژه ای برخوردار نيست. اين شهرستان در بخش ميمه از لحاظ طبيعی از جايگاه بهتری برخوردار بوده و آباد و سرسبز است. آب مصرفی كشاورزی اين شهرستان از كاريز، چاه ژرف و نيمه ژرف تأمين می شود. با اين حال با تلاش مردم سخت كوش اين ناحيه، فرآورده های كشاورزی مانند : گندم، جو، سيب زمينی، روناس، پنبه، صيفی، سبزی، نباتات علوفه ای و ميوه های گوناگون به عمل می آيد. هم چنين در اين شهرستان فرآورده های دامی نظير گوشت، پوست، ‌پشم، روغن حيوانی و لبنيات نيز به دست می آيد.  

مشخصات جغرافيايي

شهرستان برخوار وميمه، با پهنه ای حدود 6 هزار و 639 كيلومتر مربع، در مركز و شمال باختری استان اصفهان قرار دارد و از دو بخش برخوار ‌در جنوب، و ميمه در شمال، به وجود آمده است. برخوار با پهنه ای حدود 3 هزار و 601 كيلومتر مربع، در شمال شهرستان اصفهان، در 32 درجه و 48 دقيقه پهنای شمالی و 51 درجه و 41 دقيقه درازای خاوری نسبت به نيمروز گرينويچ قرار گرفته و بلندی آن از سطح دريا حدود يك هزار و 570 متر است. ميمه، با پهنه ای حدود 3 هزار و 38 كيلومتر مربع، در باختر شهرستان كاشان، در 32 درجه و 25 دقيقه پهنای شمالی و 50 درجه و 21 دقيقه درازای خاوری نسبت به نيمرزو گرينويچ قرار گرفته و بلندی آن از سطح دريا حدود 2 هزار و 540 متر است. اين شهرستان از شمال به شهرستان های كاشان و نطنز و نيز استان مركزی، از باختر به شهرستان های گلپايگان و نجف آباد، از خاور به شهرستان اردستان و از جنوب به شهرستان های اصفهان و خمينی شهر محدود است.  

 وجه تسميه و پيشينه تاريخي

 درباره وجه تسمیه نام و پيشينه تاريخی شهرستان برخوار وميمه اطلاعات چنداني در دست نيست.

منبع:

http://pasargadespadana.mihanblog.com

http://www.panoramio.com

گردآورنده:

کاوه ملک میرزایی