برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
چهارشنبه ١٢ مهر ١٤٠٢
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 29915
 بازدید امروز : 132
 کل بازدید : 64522115
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 1.2813
تيران و كرون

تیران و کرون 

تیران

شهرستان تيران و كرون در گذشته‌به صورت يک شهرستان نبوده است و جزو شهرستان نجف آباد به شمار می آمد.

 امروزه اين دو منطقه به صورت يک شهرستان واحد به نام تيران و كرون تشكيل شده است. ساكنين تيران و کرون به كشاورزی اشتغال دارند. شهرستان تيران به اين دليل که درمجاورت استان چهارمحال و بختياری قرار دارد و با عشاير اين منطقه همسايه است، از صنايع دستی عشايری بی بهره نبوده و انواع هنرهای دستی در اين منطقه رواج دارد. از ميان صنايع دستی رايج اين شهرستان می توان به قالی بافی اشاره نمود که مهم ترين صنعت دستی اين منطقه است. قالی های اين منطقه به علت همسايگی با شهرستان نجف آباد با طرح نجف آباد بافته می شوند و از زيبايی و دوام ‌قابل توجهی برخوردار هستند.

مکان های دیدنی و تاریخی

از مکان های ديدنی شهرستان تيران و کرون اطلاعات مستند و صحيحي در دست نيست ، باغ های زیبای تیران با درختان زیبا و سر به فلک کشیده که بیشتر دارای درختان گردو، بادام، انار، انگور و آلوچه، گیلاس و سیب گلاب و غیره می باشد طبیعت زیبایی را  به وجود آورده است.

صنايع و معادن

صنايع قابل توجهی در اين منطقه وجود ندارند و معدن های سرب و روی در بخش تيران فعال هستند.

کشاورزی و دام داری

ساكنين تيران و کرون به امر كشاورزی اشتغال دارند و فرآورده های گوناگون كشاورزی مانند گندم، جو، انگور، بادام، گردو برداشت می كنند. دام داری بيشتر به صورت سنتی در اين منطقه رايج است. 

مشخصات جغرافيايي

مرکز شهرستان تيران و کرون در 51 درجه 09 دقيقه طول جغرافيايی و32 درجه و 42دقيقه عرض جغرافيايی و ارتفاع 1640 متری از سطح دريا واقع شده است. اين شهرستان در بيست كيلومتری نجف آباد و46 كيلومتری اصفهان واقع شده است. تيران و کرون از شمال غرب به شهرستان های فريدن و فريدونشهر و از جنوب غربی به استان چهارمحال بختياری و از شرق به شهرستان های اصفهان، خمينی شهر، نجف آباد محدود می گردد. اين شهرستان دارای هوايی نسبتا معتدل و زمستان های سرد است. 

وجه تسميه و پيشينه تاريخي

درباره وجه تسمیه نام و پيشينه تاريخی شهرستان تيران و كرون اطلاعات مستندي در دست نيست. 

منبع:

http://www.isfahanportal.ir

http://fa.wikipedia.org

http://www.yazdaniabasali.blogfa.com

گردآورنده:

کاوه ملک میرزایی