برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
سه شنبه ١١ مهر ١٤٠٢
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 30167
 بازدید امروز : 2209
 کل بازدید : 64515935
 بازدیدکنندگان آنلاين : 19
 زمان بازدید : 1.2663
تنگستان

شهر تنگستان

تنگ بنیون

تنگستان ناحیه‌اي است در شرق دشتستان  كه مركز آن اهرم است. قلعه معروف تنگستان در آبادی «پهلوان كشی» واقع است كه خرابه‌های آن باقی مانده است.

 اهالی تنگستان در دوران اخیر و از زمان زندیه تا این اواخر به شجاعت و میهن‌پرستی معروف بوده‌اند. در باب دلاوری‌ها و فداكاری‌های اهالی غیور تنگستان در جنگ جهانی اول كه انگلیسی‌ها قصد حمله به شیراز را داشتند، داستانها گفته‌اند. 

نام یكی از آبادی‌های تنگستان «تد دومری» است كه به عقیده عده‌ای از اندیشمندان و مورخین، یاد‌آور قوم تجارت پیشه بسیار معروف خاورمیانه امروزی (سوریه) یعنی «تدمر» یا «پالمیر» باستانی است. در مراوده مردم آشور، بابل، سومر واكد با سواحل خلیج فارس و رفت و آمد فنیقی‌ها و تدمری در خلیج فارس و سواحل آن در دوران گذشته محل شك و تردید نیست و در تمام طول سواحل، منطقه‌ای مناسب‌تر از منطقه تنگستان و دشتی و دشتستان نداشته است.

 مراكز دیدنی

صنايع و معادن

 

هم چنين به سبب مجاورت با دريا، ماهی گيری، بسيار رونق دارد. از معادن اين شهرستان، معدن شن و ماسه، نفت و سنگ ساختمانی است. 

کشاورزی و دام داری

اقتصاد تنگستان، بر كشاورزی و ماهی گيری استوار است. آب كشاورزی، از رود ها و چاه های معمولی يا عميق تامين شده و محصولاتی چون: خرما، تره بار، گندم، جو، تنباكو و مركبات را در بر می گيرد. 

مشخصات جغرافيايي

شهرستان تنگستان، در‌درازای جغرافيايی 51 درجه و 16 دقيقه، و پهنای جغرافيايی 28 درجه و 53 دقيقه، و در ارتفاع 65 متری از سطح دريا قرار دارد. شهر اهرم، مركز شهرستان تنگستان، از طريق جاده تا دوراهی بوشهر ـ برازجان، 34 كيلومتر و تا شهر بوشهر، 55 كيلومتر فاصله دارد. شهرستان تنگستان از شمال تا شمال باختری، با بندر بوشهر و از باختر، به آب های خليج فارس، از جنوب به شهرستان دير، از خاور به خورموج و از شمال خاوری تا خاور، به دشتستان محدود می گردد. آب و هوای تنگستان، گرم و خشك و ميزان بارنده گی سالانه، به شکل متوسط، 189 تا 200 ميلی متر، و رطوبت نسبی در شب 30% و در روز 15% ا ست. مسيرهاي ارتباطي به اين شهرستان عبارت اند از: 

ـ راه های دريايی به كشورهای حوزه خليج فارس، مخصوصا كويت و دبی، با موتور لنج صورت می گيرد.
ـ راه اهرم ـ بندر بوشهر به سمت باختر، و به درازای 52 كيلومتر.
ـ راه اهرم ـ خورموج به سمت جنوب، و به درازای 35 كيلومتر.
ـ راه اهرم ـ دلوار به سمت جنوب باختری، و به درازای 23 كيلومتر.

منابع:

 http://www.jjtvn.ir

http://www.irandeserts.com

گردآورنده:  

فاطمه ملک میرزایی