برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
سه شنبه ١١ مهر ١٤٠٢
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 31334
 بازدید امروز : 1977
 کل بازدید : 64515703
 بازدیدکنندگان آنلاين : 32
 زمان بازدید : 2.5629
دشتي

شهر دشتی

 

معبد کلات

یكی از شهرستان‌های استان بوشهر، شهرستان دشتی به مركزیت خورموج است كه بخش كاكی در جنوب شرقی آن قرار دارد. كاكی مركز بلوك دشتی است كه در زمان قدیم به آن ماندستان می‌گفتند. ماندستان از نام رودخانه مند یا ماند گرفته شده است.

این رودخانه در مناطقی كه به خلیج فارس می‌ریزد به علت هموار و كم‌شیب بودن زمین، سرعت چندانی ندارد، لذا به نظر می‌رسد آب رودخانه از حركت باز ایستاد (مانده) است. به همین جهت به این رودخانه مند یا ماند نام داده‌اند و كناره‌های آن را كه نزدیك خلیج فارس است ماندستان گفته‌اند. وجه تسمیه دیگر ماندستان آن است كه این رودخانه و زمین‌های اطراف آن از نظر كشاورزی فایده چندانی ندارد و گویا رودخانه در آن حدود مانده است.

مراكزتاریخی و ديدنی

 

صنايع و معادن

صنايع دريايي و لنج سازي مهم ترين صنايع اين شهرستان را تشكيل مي دهند. هم چنين در منطقه خورموج معادن گچ و شن وماسه وجود دارد كه به روش صنعتی از آن ها بهره برداری می شود. 

کشاورزی و دام داری

اقتصاد شهرستان دشتی بر پايه كشاورزی و باغ داری استوار است. آب كشاورزی از كاريز و چاه های معمولی فراهم می شود و فرآورده های كشاورزی و باغ داری آن عبارتند از : گندم، جو، كنجد، تنباكو، پياز، باقلا، خرما، ليمو و سبزيجات. خرما، ليمو، سبزيجات، گچ و ماسه از جمله كالاهای صادراتی اين شهرستانند.  

مشخصات جغرافيايي

شهرستان دشتی در درازای جغرافيايی 51 درجه و 22 دقيقه و پهنای جغرافيايی 28 درجه و 39 دقيقه و در بلندی 60 متری از سطح دريا قرار دارد. شهرستان دشتی از شمال به شهرستان های دشتستان و تنگستان، از شرق به شهرستان فيروزآباد (استان فارس)، از جنوب به كنگان و دير و از غرب به تنگستان و دير محدود است. آب و هوای دشتی گرم وخشك و بيش ترين درجه حرارت در تابستان ها 50 درجه و كم ترين درجه در زمستان ها 15 درجه بالای صفر است. ( برای اطلاعات بيش تر نگاه کنيد به اطلاعات جغرافيايی دشتی ) 

وجه تسميه و پيشينه تاريخي

كاكی مركز بلوك دشتی است كه در زمان قديم به آن ماندستان می گفتند. ماندستان از نام رودخانه «مند» يا «ماند» گرفته شده است. اين رودخانه در مناطقی كه به خليج فارس می ريزند به علت همواری و كم شيب بودن زمين، سرعت چندانی نداشته به نظر می رسد آب رودخانه از حركت باز ايستاده است. به همين جهت به اين رودخانه مند يا ماند نام داده اند و كناره های آن را كه نزديك خليج فارس است ماندستان گفته اند.

منابع:

 http://kakifooornia.blogfa.com

http://www1.jamejamonline.ir

گردآورنده: 

فاطمه ملک میرزایی