برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
شنبه ٠٥ فروردين ١٤٠٢
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 35340
 بازدید امروز : 918
 کل بازدید : 64282693
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 1.0938
شهریار

شهریار

نمایی از ورودی اندیشه (شهر)

نمایی از ورودی اندیشه (شهر)

این شهرستان دارای دو بخش و یازده دهستان‌است كه یازده دهستان آن عبارتند از اسماعیل آباد، امامزاده ابوطالب، منجیل آباد، اخترآباد، بی بی سكینه، جوقین، رزكان، فردوس، قائم آباد، ملارد و مویز.  نواحی شهری آن شامل شهریار، شهر قدس، ملارد، شاهد شهر، صبا شهر، صفا دشت، فردوسیه و وحیدیه است. 

شهرستان شهریار  با توجه به تنوع و كثرت آثار تاریخی فرهنگی در بین شهرستان های استان تهران از جایگاه مخصوص برخوردار است و آثار و تپه های فراوانی مربوط به هزاره های قبل را در خود جای داده است. 

مراكز دیدنی

صنايع و معادن

حدود دویست شركت و كارخانه صنعتی و توليدی در شهرستان شهریار جود دارد كه در زمينه های صنايع توليدی مختلف نظير کفش، الياف، داروسازی، لاستيک و پلاستيک سازی، رنگ و ... مشغول هستند. مسير رودخانه كرج دارای معدن شن و ماسه است، از اين جهت چندين نقطه آن به صورت صنعتی بهره برداری می شود. در ضمن در كنار آن ها كارخانه های آسفالت سازی نيز فعاليت دارند. 

کشاورزی و دام داری

كشاورزی درمنطقه شهريار به علت وجود زمين های حاصل خيز از رونق خوبی برخوردار است. نوع كشت غالبا آبی است و بيش تر زمين های تحت كشت به باغ داری اختصاص يافته است. عمده ترين فرآورده های باغ داری و كشاورزی عبارتند از: ‌انگور، انواع ميوه جات، پنبه، چغندر قند، غلات و تره بار. منابع تامين كننده آب كشاورزی و باغ داری چاه های ژرف و نيمه ژرف،‌ قنات ها و رودخانه كرج است. هم چنين دام داری در منطقه شهريار هم به گونه سنتی و هم به گونه صنعتی انجام می شود. دام داری های صنعتی شامل واحدهای گاوداری از نژاد اصيل خارجی و تعداد زيادی مرغ داری است كه مقداری از شير و ديگر فرآورده های لبنی، مرغ و تخم مرغ و گوشت اهالی را تامين می كند. 

وجه تسميه و پيشينه تاريخي

شهرستان شهريار در گذشته بخشی از شهرستان كرج بوده و در حال حاضر به صورت مستقل تبديل به يک شهرستان شده است. آورده اند «يكی از ولايات مشهور نزديک ری شهريار است» كه مستوفی در ضمن شرح وقايع از قلعه ای به همين نام كه در شمال شهر واقع بوده؛ نام می برد. بعدها اين قلعه اهميتی پيدا كرد، زيرا شرف الدين علی يزدی جايی كه جنگ های تيموری را شرح می دهد، اسم شهريار يا ری شهر را به ری داده است. 

مشخصات جغرافيايي

شهرستان شهريار از خاور به شهرستان های تهران و ری، از باختر به شهرستان كرج و شهرستان ساوه، از شمال به شهرستان كرج و از جنوب به شهرستان رباط كريم محدود می شود. شهر شهريار مركز شهرستان بوده و از نظر جغرافيايی در 51 درجه و 3 دقيقه درازای خاوری و 35 درجه و 40 دقيقه پهنای شمالی و بلندی 1165 متری از سطح دريا واقع شده است. آب و هوای شهريار معتدل و نسبتا خشک و رودخانه كرج نيز مهم ترين رودخانه اين منطقه است. مسیرهای دسترسی به این شهرستان عبارتند از:
- راه شهريار ـ رباط كريم به درازای 21 كيلومتر
ـ راه شهريار ـ شهر ری
ـ راه شهريار ـ كرج به درازای 17 كيلومتر از طريق جاده قديم تهران ـ كرج
ـ راه شهريار ـ‌ بویين زهرا
ـ راه شهريار ـ تهران
- راه های فرعی كه شهرهای اطراف را با مركز شهرستان پيوند می دهد.
شهريار توسط جاده ی آسفالته به مسافت 16 كيلومتر به بزرگ راه تهران ـ‌ قزوين و ابتدای شهر كرج ارتباط می يابد. این شهرستان در مسير راه آهن تهران ـ تبريز قرار گرفته و راه آهن در شهر قدس واقع در چند كيلومتری شهرستان شهريار وجود دارد. 

منابع:

http://www.mehrnews.com

http://fa.wikipedia.org

گردآورنده: 

کاوه ملک میرزایی