برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
سه شنبه ١١ مهر ١٤٠٢
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 32985
 بازدید امروز : 2005
 کل بازدید : 64515731
 بازدیدکنندگان آنلاين : 18
 زمان بازدید : 2.1565
اندیمشک

شهر اندیمشک

اندیمشك در كنار خرابه‌های شهر قدیم (لور) و (اری‌ترین) احداث گردیده است. لور شهری آباد بود كه جغرافی‌نویسانی چون اصطخری و مقدسی از آن نام برده‌اند.

پل راه آهن درود - اندیمشک

پل راه آهن درود - اندیمشک  

  گویا شهر لور تا قرون وسطی از آبادی بهره‌مند بود و پس از آن رو به ویرانی نهاده است. اندیمشك در دوره قاجاریه و در حكومت حاج صالح‌خان مكری با ساختن قلعه‌ای اهمیت پیدا كرد و صالح‌آباد نامیده شد، سپس به اندیمشك تغییر نام یافت. مردم این شهر در گذشته در كپرها، چادرهای ساده و بعدها در خانه‌های گلی زندگی می‌كردند. ولی امروزه رشد و توسعه قابل توجهی یافته است.

مراكز ديدنی

کشاورزی و دام داری

شغل اصلی مردم انديمشك كشاورزی می باشد. محصول عمده اين بخش غلات ديمی بوده و گندم، جو، انار، انجير، سيب، گردو و انگور هم از ديگر محصولات اين شهرستان است.

 مشخصات جغرافيايي

شهرستان انديمشك از شهرستان های استان خوزستان است كه ازنظرجغرافيايی در 48 درجه و 21 دقيقه ی درازای خاوری و 32 درجه و 27 دقيقه ی پهنای شمالی و در ارتفاع 150 متری از سطح دريا واقع شده واز شمال به استان لرستان، از جنوب به دزفول و شوش و از باختر به استان ايلام محدود می شود. اين شهرستان در جلگه واقع شده و آب وهوای آن گرم و خشك است. آب آشاميدنی شهر انديمشك در نمونه آب شناسی در ايران كم نظير و بی‌مانند شناخته شده و بهترين نوع آب طبيعی و زلال در اين سامان وجود دارد.شهرستان انديمشك از نظر موقعيت راه های شوسه، اصلی و مركزی دارای اهميت بوده و راه های آن عبارتنداز:
آزاد راه انديمشك – دزفول به درازای 10 كيلومتر
جاده آسفالته اصلی انديمشك – سد دز به درازای 25 كيلومتر
بزرگراه انديمشك – اهواز به درازای 152 كيلومتر
جاده آسفالته انديمشك – دهلران به درازای 170 كيلومتر
جاده آسفالته انديمشك – پل دختر به درازای 105 كيلومتر
جاده آسفالته انديمشك – دره شهر در استان ايلام به درازای 135 كيلومتر
راه آهن سراسری نيز از اين شهر عبور می كند.

وجه تسميه و پيشينه تاريخي

انديمشك که واژگون شده «هندی مشك» است كه در كنار خرابه های شهر قديم «لور» و «اری ترين» ساخته شده است. لور شهری آباد بوده كه مورخين نيز از آن نام برده اند، اما از قرون و سطی به بعد از آبادی آن کاسته شده و پس از آن رو به ويرانی نهاده است. در روزگار فتح‌علي‌شاه قاجار شخصی به نام حاج صالح خان مكری(حكمران شوشتر و دزفول) در كنار ويرانه های باستانی شهر لور دژی ساخت و آنرا قلعه «صالح آباد» ناميد، تا اين كه در اواخر دوره قاجاريه روستای صالح آباد در 2 كيلومتری اين دژ بوسيله ايل «سگوند» ساخته شد كه شامل سياه چادرها و كپرهای اين ايل و برخی از مهاجران لر بختياری بود. اما ديری نگذشت كه راه آهن سراسری جنوب افتتاح شد و سياه چادرها و كپرها از ميان رفته و صالح آباد، انديمشك ناميده شد. از اين روزگاران انديمشك راه گسترش و پيشرفت را پيمود. شهر انديمشك شهری توريستی و از نظر موقعيت راه های شوسه، اصلی و مركزی مهم می باشد، زيرا تنها شهری است كه استان خوزستان، لرستان و كرمانشاهان را به هم ارتباط می دهد. در سمت شمال خاوری شهر، دشتی باير است كه از قديم مردم به آن لور گفته اند و همان سرزمينی است كه به نام ايلام از آن ياد می شود.  

منبع:

www.skyscrapercity.com

 گردآورنده: 

کاوه ملک میرزایی