برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
چهارشنبه ١٢ مهر ١٤٠٢
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 28156
 بازدید امروز : 87
 کل بازدید : 64522070
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 1.1875
ایجرود

گنبد خوئین (کمبز)

روستای تاریخی خوئین یکی از روستاهای شهرستان ایجرود است.

روستای خوئین را کوه‌هایی مرتفع با گونه‌های متفاوت خاکی در برگرفته که براساس روایات تاریخی، در پی حملات چپاول‌گران در گذشته با اهداف مختلف به این روستا، ساکنان به فکر بهره‌برداری از ارتفاعات خوئین برای دیده‌‌بانی افتادند.

همین اندیشه ایجاد چند برج مستحکم دیده‌بانی در بلندترین نقاط روستا که بر مناطق اطراف مسلط باشد را در ذهن ساکنان این منطقه ایجاد کرد.

به طور کلی فرد داخل برج علاوه بر روستا و راه‌های منتهی به آن، بر کوه‌ها و دشت‌های اطراف نیز اشراف نسبتاً کامل دارد.

گنبد خوئین، بنایی آجری و بلند است که در داخل به دو طبقه‌ مجزا تقسیم شده است.

در قله‌های کوه‌های اطراف خوئین، چندین برج دیده‌بانی با معماری اصیل که توسط معماران بومی ساخته شده است، دیده می‌شود ولی متاسفانه تمامی این برج‌ها به جز «کمبز» خوئین از بین رفته‌اند.

پشت کمبز، قبرستان‌هایی وسیع بر دامنه‌‌ی کوه‌ها است که از جمعیت بسیار این روستا در گذشته حکایت دارد.

آثار تاریخی ماندگار شهرستان ایجرود همچون آثار شهرستان‌های دیگر استان زنجان دارای قدمت زیادی است و علاقه‌مندان با حضور در این مکان‌های منحصر به فرد به زیبایی‌های این مناطق پی خواهند برد.

منابع:

http://novinkhabar.ir

گردآورنده:  

یوسف ملک میرزایی