برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
سه شنبه ١١ مهر ١٤٠٢
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 35407
 بازدید امروز : 2649
 کل بازدید : 64516375
 بازدیدکنندگان آنلاين : 17
 زمان بازدید : 2.0783
نور

شهرستان نور

 

شهر رویان

نور در گذشته به سولده معروف بود و ازقديمي ترين شهرهاي مازندران غربي است. وجه تسمية نور منتسب به رود نور است كه به دليل زلالي آب و اتعكاس نور درآن به اين نام خوانده شده است.

لاويج

شهر نور در زمانهاي گذشته به سبب موقعيت طبيعي و سوق الجيشي از اهميت ويژه اي برخوردار بوده است، وجود قلاع و استحكامات متعدد در اين منطقه وكجور، مبين اين ادعا است. نور امروزي شهري زيبا و توسعه يافته است.

 مراكز ديدني و تاريخي

نور در گذشته به «سولده» معروف بود و از قديمی ترين مناطق مازندران به شمار‌مي‌آيد. وجه تسميه نور منتسب به رود نور است كه به دليل زلالی آب و انعكاس نور در آن به اين نام خوانده شده است. نور در زمان های گذشته به سبب موقعيت طبيعی و سوق الجيشی از اهميت ويژه‌ای برخوردار بوده است، وجود قلعه و استحكامات متعدد در اين منطقه و منطقه كجور، تاييد کننده اين ادعا است. نور امروزی منطقه‌اي‌زيبا و توسعه يافته است. شهرستان نور يكی از شهرستان‌های استان مازندران از شمال به دريای‌مازندران از خاور به آمل از جنوب به رشته‌كوه‌هاي البرز و لاريجان (شهرستان آمل) و از باختر به شهرستان نوشهر محدود می شود. اين شهرستان از نظر جغرافيايی در 52 درجه ی درازای خاوری و 36 درجه و 35 دقيقه ی پهنای شمالی واقع شده است. آمل نزديك ترين شهرستان به نور است كه به فاصله 46 كيلومتری از آن قرار دارد. فاصله نور تا مركز استان (ساری) 114 كيلومتر و تا تهران 243 كيلومتر است.خاك منطقه نور خاك زراعتی و باتلاقی است و آب كشاورزی آن از رودخانه تأمين می‌شود. 90 درصد مردم اين شهرستان به شغل كشاورزی اشتغال دارند. از مهم‌ترين محصولات كشاورزی آن می‌توان برنج، گندم، جو، مركبات و انواع سبريجات را نام برد. برنج، ‌مركبات، فرآورده‌های شيری و فرآورده های چوبی صادرات شهرستان نور را تشکيل می دهند. گليم و جاجيم بافی، ظروف سفال، ظروف و مجسمه های چوبی، حصيربافی و دست بافت ها از عمده ترين صنايع دستی نور است. كرانه هاي درياي مازندران، آبشار سوا سره در ناحيه ای از توابع بلده، پارك جنگلی نور در 2 كيلومتری شهر نور، غار پيرزن جانی درروستای اوكلاو نور – كجور، بقعه آقا شاه‌بالوزاهد در 21 كيلومتری جنوب خاوری سولده در روستای آهو دشت نور، خانه نيما در روستای يوش از توابع بلده، كاخ تميشان در 5 كيلومتری خاور نور و قلعه بلده معروف‌ترين مكان‌هاي ديدني و تاريخي اين شهرستان را تشكيل مي‌دهند.

منابع:

http://noor-ngo.com

http://www.mydocument.ir

گردآورنده:  فتح الله دیانی