برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
چهارشنبه ١٢ مهر ١٤٠٢
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 30507
 بازدید امروز : 21
 کل بازدید : 64522004
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 1.3593
چالوس

شهرستان چالوس

 

پارک جنگلی چالوس

چالوس از شهرها ي قديمي استان مازندران است كه در جلگه مياني سواحل درياي خزر واقع شده است. نام اين شهر در گذشته هاي دور سالوس يا شالوس بود كه در پيرامون آن دو شهر كوچك ديگر به نام كبيره و كچه نيز وجود داشته است. بعضي از علماي جغرافيانويس، چالوس را از آبادي هاي طبرستان دانسته اند. محمد بن اويس از امراي دوره تسلط خلفاي عرب ـ به دستور خليفه معتصم به حكمراني چالوس منصوب شد.

محمدبن اويس خود در رويان (قسمتي از طبرستان) استقرار يافت و پسرش احمد را به حكومت چالوس گمارد. شهر چالوس در زمان حمله امير تيمور تخريب شد و سپس تا قرن هاي متمادي به صورت روستايي كوچك درآمد. در دهه اول قرن حاضر (1310) با پشتيباني دولت وقت آرام آرام به صورت شهري سازمان يافته در آمد و امروزه به شهري زيبا با امكانات فراوان جهانگردي تبديل شده است.

 مراكز ديدني و تاريخي

شهرستان چالوس يكي از زيباترين، معروف‌ترين و مهم‌ترين مناطق شمالي كشور است كه طبيعت زيباي آن، جاده‌ي مشهور آن و جاذبه‌هاي متعدد تاريخي و طبيعي آن سبب شده اين منطقه مورد توجه تمام مردم داخلي و گردشگران خارجي باشد.

چالوس از مناطق قديمي استان مازندران در جلگه ميانی سواحل دريای مازندران واقع شده است. نام اين منطقه در گذشته های دور«سالوس» يا «شالوس» بود كه در پيرامون آن دو شهر كوچك ديگر به نام های «كبيره» و«كچه» نيز وجود داشته است. بعضی از علمای جغرافيا نويس، چالوس را از آبادی های طبرستان دانسته اند. محمد بن اويس – از امرای دوره تسلط خلفای عرب – به دستور خليفه معتصم به حكم رانی چالوس منصوب شد.

محمد بن اويس خود در«رويان» (قسمتی از طبرستان) استقرار يافت و پسرش احمد را به حكومت چالوس گمارد. شهرستان چالوس در زمان حمله امير تيمور تخريب شد و سپس تا قرن های متمادی به صورت روستايی كوچك درآمد. در دهه اول قرن حاضر(1310) با پشتيبانی دولت وقت آرام آرام سازمان يافته و امروزه به شهری زيبا با امكانات فراوان جهانگردی تبديل شده است. 

اين شهرستان از شمال به دريای مازندران، از جنوب به رشته كوه البرز، از خاور به نوشهر و از باختر به تنكابن محدود می شود و مركز آن از نظر جغرافيايی در 51 درجه و 25 دقيقه ی درازای خاوری و 36 درجه و 39 دقيقه ی پهنای شمالی قرار دارد. با اين كه چالوس درمنطقه ای جلگه ای قرار دارد، در جنوب آن كوه های پوشيده از جنگل «فشكور» و «تجك» ديده می شوند. چالوس يك منطقه‌ي توريستي- كشاورزي است. آب كشاورزی شهرستان چالوس از رودها و چشمه ها تأمين می شود و محصولات مهم آن برنج و مركبات است كه صادرات‌ اين منطقه را تشکيل می دهند. ديدني‌هاي متعددي در سرتاسر شهرستان چالوس پراكنده شده‌است.

آبشاراكاپل در جنگل‌های سردی چال كلاردشت، آبشارهريچان در روستای هريچان – نزديك گردنه هزارچم، پارك جنگلی چالوس در كيلومتر 7 جاده چالوس – تهران، پارك جنگلی نمک ‌آبرود در چالوس، درياچه ولشت در جنوب باختری چالوس و منطقه كلاردشت، درياچه سد دريوك در روبه‌روی دره ولی آباد هزارچم، كلارتپه در چالوس، مرداب كندوچال در ميان جنگل فی ين چالوس و ده‌ها عارضه طبيعي ديگر تنها بخشي از چشم اندازهاي زيباي اين منطقه را تشكيل مي‌دهد.

پل چالوس‌بر روی رودخانه چالوس، پل سرخ رود بر روی رودخانه هراز، كاخ اجابت در روستای اجابت از بخش كلاردشت و كاخ چای‌خوران در چالوس نيز از جمله مكان‌هاي تاريخي اين منطقه هستند كه نشان از اهميت و قدمت تاريخي اين منطقه دارند. چالوس در تمام فصول سال پذيراي مسافران بي شماري از سرتاسر كشور است ولي در تابستان و بهار مهمانان اين خطه به اوج خود مي‌رسند.

منابع:

 http://peyvandha.ir

http://parsology.blogfa.com

گردآورنده:  فتح الله دیانی