برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
سه شنبه ١١ مهر ١٤٠٢
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 32291
 بازدید امروز : 8137
 کل بازدید : 64521863
 بازدیدکنندگان آنلاين : 8
 زمان بازدید : 2.1565
عجب شير

 شهرستان عجب‌شير 

بندر رحمانلو

بندر رحمانلو

موقعيت جغرافيايي و اقليمي:
شهرستان عجب‌شير با مساحت 44/738 كيلومتر مربع از شمال به شهرستانهاي اسكو و آذرشهر، از شرق به شهرستان مراغه از غرب به درياچه اروميه و از جنوب به شهرستانهاي بناب محدود است. اين شهرستان در موقعيت 37 درجه و 42 دقيقه عرض شمالي و 46 درجه و 20 دقيقه طول شرقي واقع شده است. اين شهرستان در منطقه كوهستاني واقع شده و داراي تابستانهاي معتدل و زمستانهاي سرد و برف مي‌باشد. و ارتفاع اين شهرستان از سطح آزاد دريافت 77/147 متر بوده و داراي زمينهاي حاصلخيز و پرمحصول و مستعد كشاورزي مي‌باشد و قسمتي از اراضي در نواحي درياچه اروميه در منطقه شوره‌زار و پست واقع شده است. از ارتفاعات مهم اين شهرستان مي‌توان به كوه قوزلوجه (قزلجه) در قسمت شمال غربي به ارتفاع 2615 متر اشاره كرد.

دیدنی های عجب شیر:

خصوصيات فرهنگي:
زبان رايج محلي اين شهرستان آذري بوده و اهالي آن مسلمان و شيعه اثني عشري هستند. هيچ يك از اقليت‌هاي مذهبي در اين شهرستان سكونت نداشته و اين شهرستان داراي مراكز آموزش عالي (دانشگاه آزاد اسلامي و پيام نور) مي‌باشد. اهالي اين منطقه به باورها و اعتقادات مذهبي پايبندي خاصي دارند به طوري كه برگزاري مراسمات و آيين‌نامه‌هاي مذهبي اين شهرستان شهرت عامه دارد. در سطح اين شهرستان هنرهاي دستي و سنتي به صورت معمول رواج دارد كه مي‌توان به گليم‌بافي و جاجيم‌بافي و سوزن‌دوزي اشاره كرد.

جمعيت:
براساس نتايج سرشماري عمومي نفوس و مسكن در سال 1375، اين شهرستان 59110 نفر بوده و در سرشماري عمومي آبان‌ماه سال 1385، جمعيت شهرستان در حدود 84841 نفر برآورد شده است.

تقسيمات كشوري:
شهرستان عجب‌شير در سال 1380 تأسيس و براساس آخرين تقسيمات كشوري سال 85، از 2 بخش مركزي و قلعه‌چاي تشكيل يافته و داراي 4 دهستان بوده، به طوري كه 2 دهستان ديزجرود غربي به مركزيت روستاي شيشوان و دهستان خضرلو به مركزيت روستاي خضرلو در تابعيت بخش مركزي و 2 دهستان ديزجرود شرقي به مركزيت روستاي جوان قلعه و دهستان كوهستان به مركزيت روستاي ينگجه در تابعيت بخش قلعه‌چاي قرار دارند.
اين شهرستان از يك شهر به نام عجب‌شير و تعداد 42 روستا تشكيل يافته است.

منبع:

http://www.ostan-as.gov.ir

http://www.adjabshir.blogfa.com

گردآورنده:

کاوه ملک میرزایی