45
برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٥ تير ١٤٠١
منو اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
[فراموشی کلمه عبور]
آفریقای مرکزی

  پیام تبیان

نام رسمی کشور :جمهوری افریقای مرکزی
(Central African Republic)
پایتخت :  بانگی
زبان رسمی :  فرانسوی (رسمی)، سانگو (ملی)
نوع حکومت : 
پرچم آفریقای مرکزی
مذهب :  عقاید محلی, مسیحی
واحد پول : فرانک
عضویت :  سازمان ملل متحد، سازمان وحدت افریقا
جمعیت :  ٣٠٣٩٠٠٠ نفر
روز استقلال :
شهرهای عمده : بامباری ، بوار
امید طول عمر :  ٥٠سال
رشد سالانه جمعیت :  ٧/٢درصد
نژاد : 
مساحت :  ٦٢٢٩٨٤ کیلومتر مربع
خط ساحلی :  خط ساحلی ندارد
مختصات جغرافیایی :  ٧ درجه شمالی و٢١ درجه شرقی

نقشه جفرافیایی

نقشه جغرافیای آفریقای مرکزی

نقشه سیاسی

نقشه سیاسی آفریقا مرکزی
حکومت :  رئيس جمهور , كه شوراي وزيران را انتصاب مي‌كند , براي دوره‌اي شش ساله با رأي تمامي افراد بالغ انتخاب مي‌گردد. كنگره اين كشور منتشكل است از مجمع ملي با ٥٢ نمانيده (كه مستقيما براي دوره‌اي پنج ساله انتخاب مي‌شوند) و شوراي اقتصادي و منطقه‌اي (كه نيمي از اعضاي آن را مجمع انتخاب مي‌كند و باقي منتصب رئيس جمهور هستند). احزاب عمده سياسي عبارتند از: • مجمع دموكراتيك افريقاي مركزي (سابقا تنها حزب قانوني بود) • جنبش آزاديبخش خلق افريقاي مركزي (MLPC).
آموزش :  ميزان باسوادي: ٣٧،٧% سنين تحصيل اجباري : (فرضا)٦ تا ١٤ سال. تعداد دانشگاه: ١

دفاع :  خدمت سربازي: گزينشي.

کشور آفریقای مرکزی به ۱۶ استان بخش شده است که ۲ تای آنها ناحیه ویژه اقتصادی هستند. شهر بانگوئی ،پایتخت، به صورت خودمختار ومستقل از سایر استانها اداره می‌شود. استان های آفریقای مرکزی ،خود به ۷۱ شهرستان تقسیم می‌گردند.

فهرست استان های آفریقای مرکزی:

لوبای . بامینگوبانگوران . کوتو سفلی . کوتو علیا . امبومو علیا . کومو . مامبرکادی . امبومو . نانامامبر . اومبلا مپوکو . اوواکا . اوهام . اوهامپونده . واکاگا . ناحیه اقتصادی ناناگربیزی . ناحیه اقتصادی سانگا امبیری

جغرافیا

این کشور در جنوب کشور چاد، جنوب و جنوب غربی کشور سودان، شرق کامرون و شمال دو کشور زئیر(کنگو کینشازا) و کنگو قرار گرفته‌است.

این كشور محصور در خشكی بوده، و از هیچ طرف به دریا راه ندارد. آب و هوای گرمسیری داشته و شمال آن را، صحرا فراگرفته است و از جنوب نیز به رودخانه بانگوئی محدود است.

 

مناطق جغرافیایی

از آنجا که آفریقای مرکزی کشور نسبتاً وسیع و گسترده‌ای می‌باشد ، این کشور رااز نظر جغرافیایی و طبیعی به سه منطقه تقسیم می‌کنند:

۱– منطقه شرقی آفریقای مرکزی : شامل ۵ استان

۲– منطقه مرکزی آفریقای مرکزی : شامل ۶ استان به همراه شهر بانگوئی،پایتخت

۳– منطقه غربی آفریقای مرکزی : شامل ۵ استان

توجه داشته باشید که این سه منطقه از تقسیمات اداری یا سیاسی این کشور نمی‌باشند و تنها از نظر جغرافیایی به این سه منطقهٔ طبیعی تقسیم گردیده است.

شهرهای مهم

شهرهای مهم این کشور بربراتی ، بامباری ، امبایکی ، بُودا ، بیمبو ، کارنوت هستند.

اقتصاد

یکای پول این کشور فرانک جامعه مالی آفریقا موسوم به فرانک سی اف آ می‌باشد.

جنگلهای درخت سارج در جنوب شرقی، الوار صادراتی را تأمین می كنند. همچنین درمنطقه جنوب شرقی كشور پوشش گیاهی ساوان به اندازه وفور، به چشم می‌خورد. صادرات این جمهوری شامل: قهوه – كاكائو – الوار – تنباكو – اورانیوم – الماس و مقدار كمی طلا می‌باشد.

مردم

این کشور نزدیک به چهار میلیون و چهارصد هزار تن جمعیت دارد که بیشتر آنها از نژاد سیاه هستند و زندگی قبیله‌ای دارند. ۳۰٪ مردم این کشور ترسا، پانزده درصد آنها مسلمان سنی و دیگران آنیمیست هستند. زبان رسمی این کشور نیز فرانسوی است. اما زبان ملی سانگو می‌باشد که در بین مردم بومی رایج تر است.

منابع:www.tebyan.net &fa.wikipedia.org
اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

بازديدکنندگان اين صفحه: 28302 بازديدکنندگان امروز :  1503 کل بازديدکنندگان :  64036851 بازديدکنندگان آنلاين :  5 زمان بارگزاري صفحه:  0.8125