18
برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ٠٩ تير ١٤٠١
منو اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
[فراموشی کلمه عبور]
ارمنستان
نام رسمی کشور :
ارمنستان
(Republic of Armenia)
پایتخت :  ایروان
زبان رسمی :  ارمنی ،آذری، کردی
نوع حکومت :  جمهوری
پرچم ارمنستان
مذهب :  اكثريت ارمنی
واحد پول : درام
عضویت :  سازمان ملل متحد، جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع،کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا
جمعیت :  2,991,360 نفر
روز استقلال :
شهرهای عمده : کوماری, کاراکلیس
امید طول عمر :  8/71 سال
رشد سالانه جمعیت :  32/.- درصد
نژاد : 
مساحت :  79800 کیلومتر مربع
خط ساحلی :  خط ساحلی ندارد
مختصات جغرافیایی :  40 درجه شمالی و 45 درجه غربی

نقشه جفرافیایی

نقشه جغرافیا ارمنستان

نقشه سیاسی

نقشه سیاسی ارمنستان
حکومت :  259 عضو مجمع و رئيس جمهور اجرايي با رأي تمامي افراد بالغ براي چهار سال انتخاب مي‌شوند. قرار است قانون اساسي جديدي تدوين گردد.  احزاب عمده سياسي عبارتند از: • جنبش ملي ارمنستان • اتحاد براي خودمختاري ملي (ملي گراي افراطي) و فدراسيون انقلابي ارمنستان
آموزش :  ميزان باسوادي : اين آمار موجود نيست. سنين تحصيل اجباري: 5 تا 15 سال. تعداد دانشگاه: 1 دانشگاه و 1 پلي تكنيك.

دفاع :  كل نيروهاي مسلح: اين آمار موجود نيست. خدمت سربازي : 2 سال.

وجه تسمیه

نام بومی این کشور در زبان ارمنی هایک می باشد که در سده‌های میانه با افزودن پسوند فارسی ستان (به معنای سرزمین) به هایاستان تغییر یافت. این نام به طور سنتی از نام هایک ٬ بنیان گذار افسانه ای ملت ارمنی و نتیجهٔ نتیجهٔ نوح پیامبر ٬ گرفته شده است که بر اساس نوشتهٔ موسی خورن ٬ تاریخ نویس ارمنی ٬ در سال ۲۴۹۲ قبل از میلاد بل پادشاه بابل را شکست داد و ملت ارمنی را در منطقهٔ آرارات بنیان گذاشت.

جغرافیا

ارمنستان کشوری کوهستانی و پرباران است و نیز یک کشور محاط در خشکی است. بزرگ‌ترین دریاچه این کشور دریاچه سوان است که آب شیرین دارد و پهنه نسبتاً بزرگی از بخش میانی کشور را پوشانده‌است. پهناوری ارمنستان ۲۹٬۸۰۰ کیلومتر مربع (۱۴۲ام در جهان) است و حدود ۳٬۲۰۰٬۰۰۰ تن جمعیت دارد. مردم ارمنی پیرو آیین مسیحیت هستند.


فرهنگ ارمنستان از ایران تاثیر زیادی پذیرفته‌است، چرا که ارمنستان مدتهای زیادی جزئی از ایران بوده‌است. در سال ۱۲۰۶ هجری خورشیدی (۱۸۲۷میلادی) در زمان فتحعلی شاه قاجار، سپاه ایران از روسیه تزاری شکست خورد و سپس در پی پیمان نامه ترکمانچای، ارمنستان رسما از ایران جدا شد و به خاک روسیه پیوست. ارمنستان در سال ۱۳۷۰ از شوروی استقلال یافت. ارمنستان اکنون روابط خوبی با ایران به ویژه در امور فرهنگی و اقتصادی و انرژِی دارد.


زبان ارمنی، زبان رسمی کشور ارمنستان است


تاریخ

ارمنستان پیش از سال ۱۴۵۴ یک پادشاهی توانگر با فرهنگی پرمایه بود که در برهه‌ای از زمان همه سرزمینهای میان دریای سیاه و خزر را در بر می‌گرفت. در سال ۳۰۱، ارمنستان نخستین کشوری بود که مسیحیت را دین رسمی کشور برگزید (دوازده سال پیش از روم).

ارمنستان مدتهای زیادی جزئی از ایران بوده‌است. در دور دوم جنگهای ایران و روسیه تزاری در سال ۱۲۰۶ هجری خورشیدی (۱۸۲۷ میلادی) که زمان فتحعلی شاه قاجار رخ داد، سپاه ایران به فرماندهی عباس میرزا از ارتش روسیه به فرماندهی پاسکویچ شکست خورد. سپس در پی پیمان نامه ترکمانچای، ارمنستان رسما از ایران جدا شد و به خاک روسیه پیوست.

سرانجام ارمنستان در شهریور ۱۳۷۰ از اتحاد جماهیر شوروی استقلال یافت.

ارمنستان روابط گرمی با ایران دارد. بسته بودن مرزهای این کشور با جمهوری آذربایجان و ترکیه و بیطرفی ایران در جنگ قره باغ از دلایل توسعه روابط دو کشور است.

مناقشه قره باغ

از زمان فروپاشی شوروی تا سال ۱۹۹۴ دولت ارمنستان خواستار جدایی منطقه‌ای بنام قره باغ از خاک آذربایجان والحاق آن به خاک خود را دارد.در این خصوص دولتهای اروپایی با تشکیل گروهای ویژه بنام مینسک خواستار پایان دادن به بحران قره باغ میباشند.

استان‌ها

نوشتار اصلی: استان‌های ارمنستان


ارمنستان ۱۱ استان دارد:

تقسیمات کشوری ارمنستان

نقشه ارمنستان
 1. آراگاتسوتن
 2. آرارات
 3. آرماویر
 4. گغارکونیک
 5. کوتایک
 6. لوری
 7. شیراک
 8. سیونیک
 9. تاووش
 10. وایوتس جور
 11. ایروان


خاستگاه ارمنیان

ارمنیان از دیدگاه نژادی آمیزه‌ای از هورّی-لووی‌ها و فریژیهای تراکی هستند. هورّی- از نژاد قفقازی یعنی خویشاوند با گرجی هاامروزی بودند. لووی‌ها از خویشاوندهای نزدیک هتیت‌ها بودند و همچون هتیت‌ها ریشه هندواروپایی داشتند. فریژیهای تراکی هم هندواروپایی بودند. دسته سوم همان دسته ایست که زبان ارمنی را با خود به قفقاز آورد. پس بنا بر این ارمنیها از دیدگاه نژادی حدود دو سوم هندواروپایی و یک سوم قفقازی اند.

زبان ارمنی زبانی کاملاً هندواروپایی است.

امروزه شمار ارمنی زبانان جهان پیرامون هشت تا ده ملیون نفر است. جمعیت خود جمهوری ارمنستان سه و نیم ملیون است. یعنی بیش از نیمی از ارمنیان بیرون از سرزمین اجدادی خود به سر می‌برند. یکی از کشورهایی که جمعیت قابل توجهی از ارمنیان را در جهان داراست ایران است با سیصد هزار نفرارمنی. سایر کشورهایی که جمعیت ارمنی تبار دارند عبارت‌اند از: ایالات متحده آمریکا (یک و نیم میلیون)، روسیه (یک میلیون و دویست هزار)، فرانسه (نیم میلیون)، لبنان (دویست هزار) شمار دیگری نیز در بسیاری کشورها و مناطق جهان از جمله در جمهوری خودخوانده قره باغ زندگی می‌کنند. ارمنیان خود برای زبانشان نام‌های هایِرن و آشخاری را بکار می‌برند. البته نام آشخاری بیشتر از سوی ادیبان بکار می‌رود.

در ارمنستان همچنین اقلیت کرد، یزیدی و روسی زندگی می‌کنند

منابع:http://www.tebyan.net & http://fa.wikipedia.org


اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

بازديدکنندگان اين صفحه: 43106 بازديدکنندگان امروز :  4187 کل بازديدکنندگان :  64069772 بازديدکنندگان آنلاين :  5 زمان بارگزاري صفحه:  0.7031