1
برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٥ تير ١٤٠١
منو اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
[فراموشی کلمه عبور]
اوکراین
نام رسمی کشور :
اوكراين
(Ukraine)
پایتخت :  کیف
زبان رسمی :  اوکراینی ، روسی ، بلاروسی
نوع حکومت :  جمهوری
مذهب :  يونيات اوكرايني (كاتوليك رومي)، ارتودوكس (مستقل روسي)
واحد پول : هریونیا hryvnia
عضویت :  سازمان ملل متحد، جامعه كشورهاي مستقل مشترك المنافع ،كنفرانس امنيت و همكاري در اروپا
جمعیت :  47,732,079 نفر (July 2004 est.)
روز استقلال :
شهرهای عمده : خارکوف, دنپرویتروفسک,اودسا, دونتسک،زاپوروژیه،لوف،کریووی روگ
امید طول عمر :  67/1 سال
رشد سالانه جمعیت :  0.66%درصد(July 2004 est.)
نژاد : 
مساحت :  603,700 کیلومتر مربع
خط ساحلی :  2782 کیلومتر
مختصات جغرافیایی :  49درجه و 00دقیقه شمالی و 32 درجه و 00 دقیقه شرقی

نقشه جفرافیایی

نقشه سیاسی

حکومت :  مجمع قانون گذاري با 450 عضو رئيس جمهور – كه شوراي وزرا را انتصاب مي‌كند – با رأي تمامي افراد بالغ براي چهار سال انتخاب مي‌گردند. قرار است قانون اساسي جديدي تدوين شود.  احزاب عمده سياسي عبارتند از: • شامل اوكراين جديد (ميانه رو متمايل به چپ)، • جنبش خلق اوكراين (ملي گرا)، • كنگره نيروهاي دموكراتيك ملي (محافظه كار)، • حزب كمونيست (كه در 1993 اجازه اصلاح يافت).  جمهوري خودمختار • كريمه جمهوري خودمختاري با مشخصات زیر است: كريمه مساحت: 000/27 كيلومتر مربع. پايتخت : سيمفروپول.
آموزش :  ميزان با سوادي : نزديك به 100% (تخمين 1990). سنين تحصيل اجباري: 7 تا 15 سال. تعداد دانشگاه : 10 دانشگاه و 8 پلي تكنيك.

دفاع :  كل نيروهاي مسلح: 000/230. خدمت سربازي : 18 ماه.

تاریخ

پیش از تاریخ

سکونت انسان در اوکراین به ۴۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد، زمانی که در دوران نوسنگی فرهنگ کوکوتنی-تریپلی در منطقه وسیعی گسترش یافت که بخش‌هایی از اوکراین امروزی شامل تریپیلیا و تمام منطقه دنیپر و دنیستر را در بر می‌گرفت. در عصر آهن، این سرزمین محل سکونت کیمری‌ها، سکاها و سرمتی‌ها بود.و بین ۷۰۰ تا ۲۰۰ قبل از میلاد نیز بخشی از سرزمین سکاها به حساب می‌آمد.

بعدها، مستعمرات یونان باستان، روم باستان و امپراطوری روم شرقی، مانند تایراس، اولبیا و هرموناسا در اوایل قرن ششم قبل از میلاد در کنار دریای سیاه تاسیس شدند و در اواسط قرن ۶ بعد از میلاد رونق خوبی پیدا کردند.

حکومت و سیاست


پارلمان اوکراین، ورخونا رادا

نظام سیاسی اوکراین، جمهوری ترکیب شده نیمه پارلمانی، نیمه ریاست جمهوری است که در آن قوه مقننه، قوه مجریه و قوه قضاییه مستقل می‌باشند و رئیس جمهور در یک انتخابات عمومی برای ۵ سال به عنوان رئیس دولت انتخاب می‌شود. در حال حاضر ویکتور یانکویچ با پیشی گرفتن از رقیب خود، یولیا تیموشنکو در دور دوم انتخابات ۲۰۱۰ ریاست جمهوری اوکراین، رئیس جمهور این کشور و نخست وزیر آن میکولا آزارف می‌باشد.

نظامی

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، اوکراین صاحب ۷۸۰٫۰۰۰ سرباز در خاک خود و سومین زرادخانه تسلیحات هسته‌ای در جهان شد. در ماه می ۱۹۹۲ در حالی که اوکراین با تحویل تسلیحات هسته‌ای خود به روسیه برای دفن موافقت کرده بود، پیمان کاهش سلاح‌ها را امضا نمود تا به عنوان یک کشور بدون سلاح اتمی به عضویت در پیمان‌نامه منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای در آید. اوکراین این پیمان را در سال ۱۹۹۴ به تصویب رساند و در سال ۱۹۹۶ به یک کشور فاقد سلاح اتمی تبدیل شد.

تقسیمات کشوری

کشور اوکراین به ۲۴ اوبلاست (استان) و استان‌های اوکراین به نوبه خود به ۴۹۰ رایون (بخش) تقسیم شده‌اند. اوکراین دارای یک منطقه خودمختار به نام کریمه می‌باشد و شهر سواستوپول به لحاظ موقعیت نظامی خاص از وضعیت قانونی ویژه‌ای برخوردار است.

جغرافیا


نمایی از رودخانه دنیپر از روی یک تپه در شهر کی‌اف

کوه هورلا بلندترین کوه در اوکراین

اوکراین نزدیک به ۶۰۳٫۷۰۰ کیلومتر با ۲٬۷۸۲ کیلومتر خط ساحالی چهل و چهارمین کشور بزرگ جهان و دومین کشور وسیع در اروپا است.

این کشور از زمین‌های مسطح و دشت‌های حاصلخیز (یا استپ) تشکیل شده است که از میان آن‌ها رودخانه‌هایی چون دنیپر، سورسکی دونتس، دنیستر و بوگ جنوبی می‌گذرند و به دریای سیاه و دریای کوچک آزوف منتهی می‌شوند و در جنوب غربی اوکراین دلتا دانوب در مرز این کشور با رومانی قرار گرفته است. تنها کوه‌های این کشور بخشی از رشته کوه‌های کارپاتهورلا است که ۲٬۰۶۱ متر ارتفاع دارد و در شبه جزیره کریمه نیز رشته کوه‌های کریمه تا ساحل جنوبی کریمه امتداد دارد. می‌باشد که بلندترین نقطه آن در اوکراین، کوه

اوکراین دارای آب و هوای معتدل قاره‌ای است، هرچند در سواحل جنوبی کریمه شرایط آب و هوایی مدیترانه‌ای وجود دارد. بارش باران در نقاط مختلف اوکراین متفاوت است، بطوری که بیشترین میزان بارش در شمال و غرب این کشور صورت می‌گیرد و کمترین میزان بارش در شرق و جنوب شرقی است، بطور مثال بارش سالیانه در منطقه غربی حدود ۱٬۲۰۰ میلی‌متر است، در حالی که بارش سالانه در کریمه ۴۰۰ میلی‌متر می‌باشد.

اقتصاد


آسمان خراش‌های دنیپروپتروفسک.

در زمان شوروی، اقتصاد اوکراین دومین اقتصاد بزرگ اتحاد جماهیر شوروی بود و یک بخش صنعتی و زراعی مهم به حساب می‌آمد. پس از فروپاشی شوروی، نظام اقتصاد با برنامه این کشور به سمت یک اقتصاد بازاری تغییر کرد که روند این انتقال برای اکثریت جامعه که دچار فقر بودند، بسیار دشوار بود. پس از فروپاشی شوروی اقتصاد اوکراین به شدت محدود شده و زندگی روزانه برای یک فرد معمولی که در اوکراین زندگی می‌کرد بسیار دشوار بود. تعداد قابل توجهی از روستاییان بوسیلهٔ غذایی که خودشان می‌کاشتن زندگی می‌کردند، برخی نیز دو یا چند شغل داشتند و از طریق مبادله کالا با کالا مايحتاج اولیه‌شان را تهیه می‌کردند.

آموزش

طبق قانونی اساسی اوکراین، تمام شهروندان اوکراینی از تحصیل رایگان برخوردار هستند.

جمعیت و نژادها


رشد جمعیت اوکراین از سال ۱۹۵۰ تا ۲۰۰۹

درصد نژاد اوکراینی در اوکراین

با توجه به آنکه بیشتر نواحی صنعتی در شرق و جنوب شرقی اوکراین واقع شده‌اند، تراکم جمعیت در این نواحی بیشتر است، همچنین ۶۷٫۲٪ از جمعیت اوکراین نیز در مناطق شهری زندگی می‌کنند.

طبق سرشماری سال ۲۰۰۱ اوکراین، ۷۷٫۸٪ از جمعیت اوکراین را نژاد اوکراینی و مابقی را نژادهای روسی (۱۷٫۳٪)، بلاروسیمولداوی، تاتارهای کریمه (۰٫۵٪)، بلغارها (۰٫۴٪)، مجارستانی (۰٫۳٪)، رومانیایی (۰٫۳٪)،لهستانی (۰٫۳٪)،یهودیانارامنه (۰٫۲٪)، یونانی‌ها (۰٫۲٪) و تاتارها (۰٫۲٪) تشکیل می‌دهند. (۰٫۶٪)، (۰٫۲٪)،

دین و مذهب

حدود 96.2 درصد جمعیت اکراین مسیحی هستند و پس از آن اسلام با 0.7 درصد و یهودیت 0.6 درصد و سایر ادیان 2.5 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند


رقص خوش آمد گویی پرایویت

موسیقی در اوکراین با تاریخی طولانی و پرتاثیر، بخش عمده‌ای از فرهنگ این کشور را تشکیل می‌دهد. از موسیقی بومیموسیقی کلاسیک و مدرن راک، اوکراین لیست بلندی از موسیقی‌دان‌های برجسته‌ای چون چایکوفسکی و اوکآن الزی را در سطح بین المللی شناسانده است. سنتی تا

صنعت گردشگری

در رتبه بندی سازمان جهانی گردشگری، اوکراین از نظر تعداد گردشگران جایگاه هشتم را به خود اختصاص داده است. همچنین عجایب هفتگانه اوکراین از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری این کشور می‌باشند که از هفت بنای تاریخی و فرهنگی تشکیل شده است و شهرهای مهم توریستی آن شبه جزیره کریمه، کیف و خارکف می‌باشد.

منابع:http://www.tebyan.net & http://fa.wikipedia.org

اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

بازديدکنندگان اين صفحه: 31256 بازديدکنندگان امروز :  1784 کل بازديدکنندگان :  64037132 بازديدکنندگان آنلاين :  8 زمان بارگزاري صفحه:  0.7186