9
برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٥ تير ١٤٠١
منو اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
[فراموشی کلمه عبور]
اسپانیا
نام رسمی کشور :
اسپانيا
(Kingdom of Spain)
پایتخت :  مادرید
زبان رسمی :  اسپانيايي يا كاستيلي (رسمي؛ 70% به عنوان زبان اول) ،‌كاتالان (بيش از 20% به عنوان زبان اول)، باسك (3%) ،‌گاليسي (4%).
نوع حکومت :  پادشاهی
 
مذهب :  کاتولیک رومی ، اسلام سنی
واحد پول : یورو
عضویت :  سازمان ملل متحد ، پيمان آتلانتيك شمالي، جامعه اروپا، اتحاديه اروپاي غربي، كنفرانس امنيت و همكاري در اروپا، شوراي اروپا، سازمان همكاري اقتصادي و توسعه.
جمعیت :  40,280,780 (July 2004 est.)
روز استقلال :
شهرهای عمده : بارسلونا ، والنسیا ، سویلیا ، ساراگوزا ، مالاگا ، بیلیبائو ، لاس پالماس دو گان کاناریا ، والادولید ، مورسیا ، کوردوبا ، پالامادو مالیورکا ، گرانادا ، ویگو ، آلیکانته ، هایپیتلت (بخشی از بارسلونای بزرگ) ، خیخون ، لاکرونیا کادیز ، ویتوریا ، بادالونا (بخشی از بارسلونای بزرگ) ، اوویدو ، سانتاندر ، موستولس (بخشی از مادرید بزرگ) ، سانتاکروز دو تنریف ، پامپلونا ، سالامانکا ، سابادل (بخشی از بارسلوانی بزرگ) ، هرس دالا فرانترا ، الچه ، دونوستیا سان سباستیان ، لگانس (بخشی از مادرید بزرگ) ، کارتاخنا ، بوروگوس
امید طول عمر :  77سال
رشد سالانه جمعیت :  0/5 درصد
نژاد : 
مساحت :  504,782 کیلومتر مربع
خط ساحلی : 
مختصات جغرافیایی :  40درجه شمالی و 4 درجه غربی

نقشه جفرافیایی

نقشه سیاسی

حکومت :  حكومت اسپانيا سلطنت مشروطه است. كورتز (پارلمان) متشكب از مجلس سنا ومجلس وكلاست. مجلس سنا داراي 208 سناتور – 4 نفر از هر استان، 5 نفر از جزاير بالئاريك، 6 نفر از جزاير قناري و 2 نفر از سئوته و مليله – است كه با رأي تمامي افراد بالغ براي چهار سال انتخاب مي‌شوند به علاوه 46 سناتور كه از سوي نواحي خودمختار به طور غير مستقيم انتخاب مي‌گردند. مجلس وكلا داراي 350 عضو است كه تحت نظام تعيين تعداد نمايندگان به نسبت جمعيت هر منطقه براي چهار سال مستقيما انتخاب مي‌شوند. پادشاه شخصي را به نخست وزيري (رياست شورا) انتصاب مي‌كند كه از پشتيباني اكثريت در كورتز برخوردار است. نخست وزير نيز شوراي وزيران (كابينه) را انتصاب مي‌كند كه به مجلس وكلا پاسخگوست.  احزاب عمده سياسي عبارتند از: • كارگران سوسياليست • اتحاد مردمي (محافظه كار) • چپ متحد (ائتلاف چپ گرا شامل حزب كمونيست) • مركز دموكراتيك و اجتماعي (ميانه رو) • ائتلاف واحد (كاتالان) • و هري باتاسوتا (باسك) هر كدام ازنواحی خود مختار مجلس قانونگذاري خود را دارد. نواحي خودمختار اسپانيا نام ناحیه خودمختار مساحت(کیلومتر مربع) مرکز آراگون 47669 ساراگوزا آستورياس 10565 اوويدو آندالوسيا 78268 سويليا (سويل) اكسترمادورا 41602 مريدا باسك 7261 ويتوريا جزاير بالئار 5014 پالما دوماليوركا جزاير قناري 7273 لاس پالماس و سانتاكروز و تنريف كاتالونيا 31930 والادوليد كاستيل- لامانشا 79226 توليدو كانتابريا 5289 سانتاندر گاليسيا 29434 سانتياگو دوكومپوستلا لاريوخا 5034 لوگوونيو مادريد 7995 مادرید مورسيا 11317 مورسيا ناواره (ناوارا) 10421 پامپلونا والنسيا 22305 والنسيا سرزمينهاي محصور اسپانيايي در شمال افريقا نام سرزمین مساحت(کیلومتر مربع) مرکز سئوته 19 سئوته مليله 14 مليله
آموزش :  ميزان با سوادي: 97% سنين تحصيل اجباري: 6 تا 16 سال. تعداد دانشگاه: 37، شامل يك دانشگاه آزاد و 3 پلي تكنيك همطراز با دانشگاه.

دفاع :  كل نيروهاي مسلح : 400/257 (1991) به علاوه 000/63 گارد كشوري شبه نظامي. خدمت سربازي : 9 ماه .

تاریخ

عصر باستان

‌قدیمی ترین ساکنان شبه‌جزیره ایبری تشکیل دهندگان تمدّن‌های ایبری و باسکی بوده‌اند. در هزاره اول ق.م.، بخشی از اقوام سلت وارد مناطق شمال غربی شبه‌جزیره شدند. از آمیزش سلت‌ها و ایبرها هم، تمدن سلت‌ایبری در مناطق مرکزی به وجود آمد. در همین دوره، فنیقیان شهرهایی را در کرانه‌های مدیترانه و در سواحل اقیانوس اطلس در جنوب کشور بنیان گذاشته -مثل کادیس، مالاگا و غیره- و در آن‌ها صنعت را رونق دادند. یونانیان هم به قصد تجارت با مناطق داخلی به عمارت بنادری در کرانه‌های شمالی مدیترانه پرداختند.

در قرن سوم ق.م.، قرطاج برای دفاع از شبکه تجاری خود در برابر رم، وارد شبه‌جزیره شده و به استعمار مناطق ایبرنشین و سلت‌ایبرنشین پرداخت. مرکز قرطاجیان در شبه‌جزیره، بندر مهم قرطاج هدشت نوین (Cartagena ی کنونی) بود. طیّ جنگ‌های پونیک، که بین قرطاج و جمهوری رم به وقوع پیوسته است، شبه‌جزیره ایبری مرکز قشون‌کشی‌های کارتاژیان به سمت رم بود. بعد از دومین جنگ پونیک، رومیان تسخیر شبه‌جزیره را شروع کردند و این روند تا سال ۱۹ ق.م. ادامه داشته است.

با پیروزی رومیان، شبه‌جزیره ایبری جزو امپراتوری رم شد. روند رومی‌سازی زبانی، فرهنگی و اقتصادی در اواخر قرن دوم ق.م. شروع شد. اسپانیای کنونی نام و اکثر زبان‌ها و اساس شبکه جادّه‌های خویش را از این دوره به ارث برده‌است. عمق رومی‌سازی اسپانیا تا حدّی بوده‌است که سه تن از امپراتورهای رم (Traianus، Hadrianus و Theodosius I) و همین طور فیلسوف رواقی بزرگ سنکا (Lucius Anneus Seneca) و شعرای نامداری چون مارتیالیس (Marcus Valerius Martialis) و لوکانوس (Marcus Annaeus Lucanus) در این سرزمین به دنیا چشم گشودند.

اوّلین شواهد موجود، تاریخ رواج مسیحیت را در اسپانیا به قرن چهارم م. می‌رسانند. در سال ۳۸۰، امپراتور تئودوسیوس اوّل مسیحیت را دین رسمی کلّ قلمرو رم اعلام کرد.

عصر میانه


نمایی از مسجد قرطبه (دوران اموی)

در قرن پنجم میلادی، گروه‌هایی از اقوام ژرمانیک و یک قوم ایرانی به اسم الان‌ها امپراتوری رم را که به مرحله انحطاط خود رسیده بود تسخیر کردند. از این میان، قوم ویزیگوت در اسپانیا قدرت را به دست گرفت و سلسله پادشاهی‌ای تشکیل داد که قلمرو آن کلّ شبه‌جزیره و مناطق جنوب فرانسه را در بر می‌گرفت. مذهب آن‌ها، بر خلاف اکثر ساکنان اسپانیا که کاتولیک بودند، آریوئی بود تا این که در سال ۵۸۹ م. رکاردوس اول به مذهب کاتولیک روی آورد. ویزیگوت‌ها به کشور خودشان هیسپانیا می‌گفتند. در سال ۷۱۱ م. هیسپانیا مورد حمله مسلمانان قرار گرفت و در قرون اوّلیّه اسلامی مرکز یکی از تمدنهای اسلامی بوده‌است.

جنگ داخلی

حکومت اسپانیا تا۱۹۳۱ م. مشروطه بود و در آن سال به جمهوری تبدیل شد. در ژوئیه ۱۹۳۶ ارتش اسپانیا کوشید دولت جمهوری اسپانیا را ساقط کند. نتیجه این عمل جنگ داخلی بود که در آن ۳۰۰٬۰۰۰ نفر مردند. آلمان نازی و ایتالیای فاشیست به حمایت از ژنرال فرانکو و نیروهای ملّی گرایش پرداختند. اتّحاد جماهیر شوروی و بریگاد بین المللی در جبهه جمهوری خواهان می‌جنگیدند. در ۱۹۳۹ فرانکو در جنگ داخلی پیروز شد

ورود در نظام سیاسی اروپایی

امروزه حکومت اسپانیا مشروطه سلطنتی و پادشاه آن خوان کارلوس است.

کابینه زنانه

در سال ۲۰۰۸ نخست وزیر اسپانیا، خوزه لویس زاپاترو، دومین کابینه خود را که برای نخستین بار اکثریت را زنان تشکیل می‌دهند معرّفی کرد: ۹ وزیر زن در مقابل هشت مرد. رکورد جوان ترین وزیر تاریخ اسپانیا نیز در این کابینه با حضور بیبیانا آیدو، زن جوان ۳۱ ساله شکسته شد. در کابینه پیشین این نخست وزیر تعداد وزیران مرد و زن برابر بود. این حرکت برای اسپانیا که تا ۳۰ سال پیش از آن، در دوران فرانکو، مردان حقّ قانونی داشتند که در انظار عموم زن خود را کتک بزنند، حرکت بزرگی محسوب می‌شود.

وزیران این کابینه عبارتند از :

وزیران جدید

 • کریستینا گارمندیا، وزیر نوگرایی
 • میگل سباستیان وزیر صنعت
 • سلستینو کورباچو وزیر کار
 • بیبیانا ایدو وزیر مساوات
 • بئاتریس کوردور وزیر مسکن
 • کارمه چاکن وزیر دفاع

وزیران ابقا شده

 • النا اسپینوسا وزیر محیط زیست
 • الفردو پرس روبالکابا وزیر کشور
 • میگل انخل موراتینوس وزیر امور خارجه و همکاری
 • برنات سوریا وزیر بهداشت
 • سسار انتونیو مولینا وزیر فرهنگ
 • النا سالگادو وزیر مدیریت اجتماعی
 • ماریانو فرناندس برمخو وزیر دادگستری
 • مرسدس کابررا وزیر آموزش
 • ماریا ترسا فرناندس دلا وگا معاون اول نخست وزیر
 • پدرو سولبس همزمان معاون دوم نخست وزیر و وزیر اقتصاد 


تقسیمات کشوری


بخش‌های خودمختار اسپانیا

اسپانیا ۱۷ بخش خودمختار دارد. از سوی دیگر کشور اسپانیا به ۵۰ استان نیز تقسیم شده است که به این ترتیب هر کدام از بخش‌های خودمختار خود به یک یا چند استان تقسیم گردیده‌اند. برای نمونه ناحیه اکسترمادورا از دو استان کاسرس و باداخوس تشکیل شده است. علاوه بر این هر استان به تعدادی شهرستان تقسیم شده است و هر شهرستان به تعدادی دهستان. اسپانیا ۸۱۰۸ دهستان دارد.

پرجمعیّت‌ترین شهرها

هر دهستان اسپانیا به طور میانگین ۵٬۳۰۰ نفر جمعیت دارد، امّا دامنه تغییرات زیاد است. پرجمعیّت‌ترین دهستان اسپانیا شهر مادرید با ۳٬۱۲۸٬۶۰۰ (۲۰۰۶) نفر جمعیّت است. در حالی‌که چندین دهستان نیز وجود دارند که جمعیتشان کمتر از ۱۰ نفر است. جدول زیر ده تا از پرجمعیّت‌ترین دهستان‌های اسپانیا را نشان می‌دهد.


دو برج موسوم به دروازه اروپا مادرید
# شهر بخش خودمختار جمعیت
(۲۰۰۶)
۱ مادرید الگو:Country data مادرید ۳٬۱۲۸٬۶۰۰
۲ بارسلونا الگو:Country data کاتالونیا ۱٫۶۰۵٫۶۰۲
۳ بالنسیا الگو:Country data بالنسیا ۸۰۵٫۳۰۳
۴ سبیا الگو:Country data اندلس ۷۰۳٫۳۱۳
۵ ساراگوسا الگو:Country data آراگون ۶۳۹٫۱۸۱
۶ مالاگا الگو:Country data اندلس ۵۶۰٫۶۳۱
۷ مورسیا الگو:Country data مورسیا ۳۱۶٫۹۹۶
۸ لاس پالماس الگو:Country data جزایر قناری ۳۷۷٫۰۵۶
۹ پالما الگو:Country data جزایر بالئارس ۳۷۵٫۰۳۸
۱۰ بیلبائو الگو:Country data باسک ۳۵۳٫۱۳۵

اقتصاد

اسپانیا بزرگ ترین تولید کنندهٔ روغن زیتون جهان است

منابع:http://www.tebyan.net & http://fa.wikipedia.org

اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

بازديدکنندگان اين صفحه: 31869 بازديدکنندگان امروز :  1588 کل بازديدکنندگان :  64036936 بازديدکنندگان آنلاين :  5 زمان بارگزاري صفحه:  0.7187