12
برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
دوشنبه ٠٦ تير ١٤٠١
منو اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
[فراموشی کلمه عبور]
استونی
نام رسمی کشور :
جمهوری استونی
(Republic of Estonia)
پایتخت :  تالین
زبان رسمی :  استونیایی ،روسی
نوع حکومت :  جمهوری
 
مذهب :  مسیحی لوتری, ارتودوکسی
واحد پول : کرون استونی
عضویت :  سازمان ملل متحد ،‌كنفرانس امنيت و همكاري در اروپا، شوراي اروپا
جمعیت :  1,341,664 نفر (July 2004 est.) نفر
روز استقلال :
شهرهای عمده : تارتو، ناروا ، کوتلایاروه، پارنو
امید طول عمر : 
رشد سالانه جمعیت :  0/66 - درصد
نژاد : 
مساحت :  45,226 کیلومتر مربع
خط ساحلی : 
مختصات جغرافیایی :  59 درجه شمالی و 26 درجه شرقی کیلومتر مربع

نقشه جفرافیایی

نقشه سیاسی

حکومت :  مجمع 106 نفره و رئيس جمهور با رأي تمامي افراد بالغ براي چهار سال انتخاب مي‌شود. رئيس جمهور، نخست وزير و شوراي وزيراني را انتصاب مي‌كند كه به مجمع پاسخگو هستند.  احزاب عمده سياسي عمده عبارتند از : • جبهه خلق سوسيال دموكرات • ‌حزب ليبرال دموكرات • حزب كمونيست.
آموزش :  ميزان باسوادي: تقريباً 100%. سنين تحصيل اجباري: 7 تا 17 سال. تعدد دانشگاه: 2

دفاع :  كل نيروهاي مسلح: ارتش استوني بر اساس خدمت مشمولان در حال تشكيل است (در 1992 حدود 000/40 پرسنل مسلح روسي هنور در استوني بودند).

تاریخ

زمانی که کمونیستها قدرت را در روسیه به دست گرفتند (۱۹۱۷) استونی جدا شد ولی اشغال آلمانی‌ها و دو جمله از سوی روسیه استقلال را تا ۱۹۱۹ به تعویق انداخت. در ۱۹۳۴ دیکتاتوری جایگزین دموکراسی ضعیف استونی گردید. پیمان عدم تعرض (۱۹۳۹) بین هیتلر و استالین استونی را به شوروی واگذاشت. در ۱۹۴۰۱۹۴۱ تا ۱۹۴۴ استونی تحت اشغال آلمان نازی بود. زمانی که سلطه شوروی مجدداُ تحمیل گشت (۱۹۴۵) ، مهاجرت وسیع روسها جایگزین ۱۲۰,۰۰۰ استونیایی شد که کشته و یا به سیبری تبعید شده بودند. در ۱۹۸۸ اصلاحات در شوروی به استونیایی‌های ملیگرا این فرصت را داد تا آشکارا فعالیت کنند. ملی گرایان در پارلمان این جمهوری به اکثریت دست یافتند و خودمختاری بیشتری کسب کردند و به دنبال کودتای نافرجام کمونیستهای تندرو در مسکو (اوت ۱۹۹۱) استونی را از اتحاد شوروی خارج کردند. در سپتامبر ۱۹۹۱ شوروی استقلال استونی را به رسمیت شناخت. شوروی این جمهوری را تسخیر و ضمیمه خاک خود کرد. از

سیاست

مجمع ۱۰۶ نفره و رئیس جمهور با رأی تمامی افراد بالغ برای چهار سال انتخاب می‌شود. رئیس جمهور ، نخست وزیر و شورای وزیرانی را انتصاب می‌کند که به مجمع پاسخگو هستند.


احزاب عمده سیاسی عمده عبارت‌اند از:

  • جبهه خلق سوسیال دموکرات
  • حزب لیبرال دموکرات
  • حزب کمونیست.

اقتصاد

خاک استونی، قابلیت کشت مناسبی نداشته، و دامداری آن نیز، فقط جوابگوی ۲۰ درصد نیاز کشور است. در سالیان اخیر، منابع محدودی از نفت و فسفریت در این کشور یافت شده است.

صنایع عمده این کشور عبارت‌انداز:

  • صنایع چوب
  • نساجی
  • صنایع مهندسی
  • فرآوری غذایی

گاز برای استفاده گرمایشی و صنعتی از شیست قیردار استخراج می‌شود. محصول عمده بخش مهم کشاورزی و دامپروری لبنیات است.از ۱۹۹۱) مشکلات بزرگ اقتصادی نتیجه وابستگی شدید استونی به تجارت با روسیه بوده است. اقتصاد کشور هنوز در حد وسیعی در اختیار دولت است، ولی در زمینه خصوصی سازی اندکی پیشرفت حاصل شده است.

جغرافیا

En-map.png


در مشرق دریای بالتیک و جنوب خلیج فنلاند واقع شده و ۴۵,۰۰۰ کيلومتر مربع وسعت دارد. جمعيت آن ۱,۳۵۶,۰۰۰ تن است. پايتخت آن تالین روال قديم از به بعد ضميمه کشور اتحاد جماهیر شوروی شد. ۲۲ درصد آن را جنگل پوشانيده است واز چوب آن براي کاغذ وکبريت سازي استفاده می‌شود.


استونی کوچک‌ترین و شمالی‌ترین کشور منطقه بالتیک بوده و از تعداد زیادی جزیره در ساحل جنوبی خلیج فنلاند تشکیل شده است.در این کشور، دریاچه‌های فراوان و جنگلهای متراکم زیادی، به چشم می‌خورد. استونی، از نظر منابع طبیعی فقیر می‌باشد.استونی متشکل است از سرزمینی کم ارتفاع، که در جنوب شرق ۳۱۸ متر ارتفاع می‌یابد، و دو جزیره اصلی.

آب و هوا: ویژگی آب و هوای معتدل و مرطوب این کشور تابستانهای ملایم و زمستانهای سرد است.

منابع:http://www.tebyan.net & http://fa.wikipedia.org

اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

بازديدکنندگان اين صفحه: 27974 بازديدکنندگان امروز :  6776 کل بازديدکنندگان :  64050856 بازديدکنندگان آنلاين :  12 زمان بارگزاري صفحه:  1.0313