1
برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٥ تير ١٤٠١
منو اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
[فراموشی کلمه عبور]
اسلوونی
نام رسمی کشور :
جمهوری اسلوونی
(Republic of Slovenia)
پایتخت :  لیوبلیانا
زبان رسمی :  اسلوونیایی ،صربو ، کرواتی
نوع حکومت :  جمهوری
 
مذهب :  کاتولیک رومی
واحد پول : تولار tolar
عضویت :  سازمان ملل متحد، کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا،شورای اروپا
جمعیت :  2,011,473 نفر (July 2004 est.)
روز استقلال :
شهرهای عمده : ماریبور
امید طول عمر : 
رشد سالانه جمعیت :  0.01 - درصد
نژاد : 
مساحت :  20,273 کیلومتر مربع
خط ساحلی :  :46.6 کیلومتر
مختصات جغرافیایی :  46 درجه و 7 دقیقه شمالی و 14درجه و 49 دقیقه شرقی

نقشه جفرافیایی

نقشه سیاسی

حکومت :  240 عضو مجمع و رئيس جمهور – كه نخست وزير و كابينه را انتصاب مي‌كند – با رأي تمامي افراد بالغ براي چهار سال مستقيما انتخاب مي‌شوند. قانوناساسي جديدي در دست بررسي است.  احزاب عمده سياسي عبارتند از : • ‌حزب ليبرال دموكرات • حزب دموكرات مسيحي • حزب احياي دموكراتيك (‌كمونيست سابق)
آموزش :  ميزان باسوادي: اين آمار موجود نيست. سنين تحصيل اجباري: 7 تا 15 سال. تعداد دانشگاه: 3

دفاع :  كل نيروهاي مسلح: 000/60 (تخمين 1992). خدمت سربازي: 12 ماه.

تاریخ

زمانی که کمونیستها قدرت را در روسیه به دست گرفتند (۱۹۱۷) استونی جدا شد ولی اشغال آلمانی‌ها و دو جمله از سوی روسیه استقلال را تا ۱۹۱۹ به تعویق انداخت. در ۱۹۳۴ دیکتاتوری جایگزین دموکراسی ضعیف استونی گردید. پیمان عدم تعرض (۱۹۳۹) بین هیتلر و استالین استونی را به شوروی واگذاشت. در ۱۹۴۰ شوروی این جمهوری را تسخیر و ضمیمه خاک خود کرد. از ۱۹۴۱ تا ۱۹۴۴ استونی تحت اشغال آلمان نازی بود. زمانی که سلطه شوروی مجدداُ تحمیل گشت (۱۹۴۵) ، مهاجرت وسیع روسها جایگزین ۱۲۰,۰۰۰ استونیایی شد که کشته و یا به سیبری تبعید شده بودند. در ۱۹۸۸ اصلاحات در شوروی به استونیایی‌های ملیگرا این فرصت را داد تا آشکارا فعالیت کنند. ملی گرایان در پارلمان این جمهوری به اکثریت دست یافتند و خودمختاری بیشتری کسب کردند و به دنبال کودتای نافرجام کمونیستهای تندرو در مسکو (اوت ۱۹۹۱) استونی را از اتحاد شوروی خارج کردند. در سپتامبر ۱۹۹۱ شوروی استقلال استونی را به رسمیت شناخت.

سیاست

مجمع ۱۰۶ نفره و رئیس جمهور با رأی تمامی افراد بالغ برای چهار سال انتخاب می‌شود. رئیس جمهور ، نخست وزیر و شورای وزیرانی را انتصاب می‌کند که به مجمع پاسخگو هستند.


احزاب عمده سیاسی عمده عبارت‌اند از:

  • جبهه خلق سوسیال دموکرات
  • حزب لیبرال دموکرات
  • حزب کمونیست.

اقتصاد

خاک استونی، قابلیت کشت مناسبی نداشته، و دامداری آن نیز، فقط جوابگوی ۲۰ درصد نیاز کشور است. در سالیان اخیر، منابع محدودی از نفت و فسفریت در این کشور یافت شده است.

صنایع عمده این کشور عبارت‌انداز:

  • صنایع چوب
  • نساجی
  • صنایع مهندسی
  • فرآوری غذایی

گاز برای استفاده گرمایشی و صنعتی از شیست قیردار استخراج می‌شود. محصول عمده بخش مهم کشاورزی و دامپروری لبنیات است.از ۱۹۹۱) مشکلات بزرگ اقتصادی نتیجه وابستگی شدید استونی به تجارت با روسیه بوده است. اقتصاد کشور هنوز در حد وسیعی در اختیار دولت است، ولی در زمینه خصوصی سازی اندکی پیشرفت حاصل شده است.

جغرافیا

En-map.png


در مشرق دریای بالتیک و جنوب خلیج فنلاند واقع شده و ۴۵,۰۰۰ کيلومتر مربع وسعت دارد. جمعيت آن ۱,۳۵۶,۰۰۰ تن است. پايتخت آن تالین روال قديم از به بعد ضميمه کشور اتحاد جماهیر شوروی شد. ۲۲ درصد آن را جنگل پوشانيده است واز چوب آن براي کاغذ وکبريت سازي استفاده می‌شود.


استونی کوچک‌ترین و شمالی‌ترین کشور منطقه بالتیک بوده و از تعداد زیادی جزیره در ساحل جنوبی خلیج فنلاند تشکیل شده است.در این کشور، دریاچه‌های فراوان و جنگلهای متراکم زیادی، به چشم می‌خورد. استونی، از نظر منابع طبیعی فقیر می‌باشد.استونی متشکل است از سرزمینی کم ارتفاع، که در جنوب شرق ۳۱۸ متر ارتفاع می‌یابد، و دو جزیره اصلی.

آب و هوا: ویژگی آب و هوای معتدل و مرطوب این کشور تابستانهای ملایم و زمستانهای سرد است.

منابع:http://www.tebyan.net & http://fa.wikipedia.org

اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

بازديدکنندگان اين صفحه: 26136 بازديدکنندگان امروز :  1504 کل بازديدکنندگان :  64036852 بازديدکنندگان آنلاين :  3 زمان بارگزاري صفحه:  1.1251