13
برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ٠٩ تير ١٤٠١
منو اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
[فراموشی کلمه عبور]
اوگاندا
نام رسمی کشور :
جمهوری اوگاندا
(Republic of Uganda)
پایتخت :  کامپالا
زبان رسمی :  انگليسي و سواحلي (هر دو رسمي)، و زبانهاي محلي از جمله لوگاندا
نوع حکومت :  جمهوری
مذهب :  كاتوليك رومي (45%)، كليساهاي مختلف پروتستان (17%)، آنيميست (32%)، اسلام سني (6%).
واحد پول : :شیلینگ اوگاندا
عضویت :  سازمان ملل متحد، جامعه کشورهای مشترک المنافع، سازمان وحدت افریقا
جمعیت :  16,583,000 نفر(July 2002 est
روز استقلال :
شهرهای عمده : جینیجا، امبالی، ماساکا،انتبه
امید طول عمر :  51 سال
رشد سالانه جمعیت :  7/3 درصد (July 2002 est)
نژاد : 
مساحت :  241,139کیلومتر مربع
خط ساحلی :  خط ساحلي ندارد.
مختصات جغرافیایی :  : 1 درجه شمالی و 32 درجه شرقی

نقشه جفرافیایی

نقشه سیاسی

حکومت :  فرمانده ارتش مقاومت ملي – كه در 1986 قدرت را در دست گرفت – رئس جمهور است. او نخست وزير و ديگر وزيران را انتصاب مي‌كند. شوراي مقاومت ملي با 278 عضو نقش مشورتي دارد و متشكل است از 210 عضو كه به طور غير مستقيم انتخاب شده‌اند و 68 عض منتصب از سوي رئيس جمهور. فعاليت سياسي به حالن تعليق درآمده است.
آموزش :  ميزان با سوادي: 52% (1985). سنين تحصيل اجباري: تحصيل اجباري نيست. تعداد دانشگاه : 1.

دفاع :  كل نيروهاي مسلح: 000/70 (1991) به علاوه 890/16 پليس. خدمت سربازي: ندارد.

تاریخ

اوگاندا در ۱۸۹۴ به عنوان كشوري تحت الحمایه بریتانیا و در ابتدا به صورت يك پادشاهی مقتدر تشکیل گردید. اوگاندادر سال ۱۹۶۲ استقلال خود را از بریتانیای کبیر به دست آورد و به عنوان يك جمهوري اعلام موجوديت كرد. در سال ۱۹۷۱ حكومت میلتون اوبوته رئيس جمهور اوگاندا كه در ۱۹۶۶ به قدرت رسيده بود، طی کودتائی به رهبری ایدی امین كه در دوره ریاست جمهوری میلتون اوبوته فرماندهی ارتش و نیروی دریایی اوگاندا را در دست داشت سرنگون شد.. در سال ۱۹۷۱، هنگامی که میلتون اوبوته در سفر خارج به سر می‌برد، لیدی امین دست به کودتا زد و حکومت وی را سرنگون کرد. قذافی رهبر لیبی جزو اولين كساني بود كه حمایت خود را از امین اعلام نمود. رژیم ایدی امین در سال ۱۹۷۹ و پس از آن که نیروهای نظامی تانزانیا، همسایه اوگاندا، این کشور را اشغال کردند سرنگون شد .اشغال اوگاندا به هشت سال حکومت ایدی امین خاتمه داد در حالیکه گفته می‌شد در این دوره، هزاران نفر در اوگاندا کشته شده بودند. از آن زمان تا کنون یووری موسوینی رهبری کشور را در دست دارد.


Yoweri Museveni رئیس جمهور اوگاندا.


اوگاندا رشد اقتصادی حدود ۸ درصدی تولید ناخالص ملی در طول سه سال گذشته تجربه كرده است. شورش‌های مسلحانه در شمال و شرق اوگاندا یکی از بزرگ‌ترین جمعیت‌های آواره آفریقا را به وجود آورده‌است. اين شورش در مدتي نزدیک به دو دهه 6/1 میلیون نفر از مردم اوگاندا را مجبور به پناه گرفتن در اردوگاه‌های پناهندگان كرده است. تعداد آوارگان داخل این کشور از سال ۲۰۰۲ تقریباً سه برابر شده است. سوء تغذیه کودکان در بعضی مناطق تا ۳۰ درصد برآورد شده‌است. وحشت از عوارض جنگ داخلي و شورش تاثير شدیدی برای فصل کشاورزی سال ۲۰۰۴ داشته است. با تمام شدن ذخایر دارویی و فرار امدادگران بهداشتی موسسات بهداشتی با دشواری به کار ادامه می‌دهند.

سیاست

نظام سیاسی اوگاندا جمهوری است و دارای پارلمان قانونگذاری است.

موسوینی فرمانده ارتش مقاومت ملی، که در ۱۹۸۶ قدرت را در دست گرفت، رئیس جمهور است. او نخست وزیر و دیگر وزیران را انتصاب می‌کند. شورای مقاومت ملی با ۲۷۸ عضو نقش مشورتی دارد و متشکل است از ۲۱۰ عضو که به طور غیر مستقیم انتخاب شده‌اند و ۶۸ عضو منتصب از سوی رئیس جمهور است.

جغرافیا


Kabale District جنوبغربی اوگاندا

این کشور که دارای یک فلات مرکزی کم ارتفاع با پوشش گیاهی ساوان می‌باشد. در اطراف دریاچه ویکتوریا، استعداد خاک برای کشاورزی بیش از سایر نقاط است. همچنین این دریاچه از نظر ماهیگیری نیز اهمیت به سزایی دارد. در غرب این کشور سلسله جبالی با حد اكثر ارتفاع ۵۱۱8 متر وجود دارد. اوگاندا دارای آب و هوای معتدل با میانگین دمای ۲۴-۲۱ درجه سانتی گراد، و میزان بارش سالانه ۱۵۰-۷۵ سانتی متر می‌باشد. رودهای مهم جاري در اين كشور نیل و سملیکی است.

اقتصاد

کشاورزی بیش از سه چهارم نیروی کار اوگاندا را در بر دارد. قهوه معمولاً ۹۰٪ صادرات اوگاندارا تشکیل می‌دهد. چای و توتون محصول عمده صادراتی دیگر است کشتهای معیشتی شامل سیب زمینی شیرین است. چای سومین محصول صادراتی پس از قهوه و ماهی است و صادرات ۴/۳۶ میلیون کیلوی آن در سال ۲۰۰۰ مبلغ ۴/۳۶ میلیون دلار عاید این کشور نموده‌است. این رقم در سال ۲۰۰۱ علیرغم افزایش حجم صادرات به جهت کاهش جهانی قیمت چای به ۲/۳۳ میلیون دلار رسیده‌است. میزان صادرات چای برای سال ۲۰۰۵ در چهل میلیون کیلوگرم برآورد شده‌است.

فرهنگ


دو مرد اوگاندایی

مردم اوگاندا از قبایل مختلفی تشکیل شده‌اند و ۱۲ پادشاه رهبری قبایل را برعهده دارد. هریک از قبایل آداب و رسوم خاصی دارند. اسلام در سالهای ۱۸۰۰ توسط بلوچهای ایرانی و عمانی وارد دربار کاباکا شد. مسیحیت نیز در سالهای ۱۸۵۶ به دربار ارایه گردید

قوم کراموجونگ یا برهنه‌گرایان که همسایه قوم ماساها و تورکانه‌ها در مرز کنیا هستند از دیدنی‌ترین اقوام اوگاندا هستند. هر جوان کراموجونگ برای اینکه شایستگی ازدواج پیدا کند باید یک شیر و یا پلنگ و یا گرگ شکار کند و به خانه عروس بیاورد. این قوم لباس نمی‌پوشند و برهنه گرایان غربی الگوی خود را از این قبیله اخذ کرده اند.


آموزش

  • میزان با سوادی: ۵۲٪ (۱۹۸۵).
  • ميزان تحصیل اجباری: تحصیل اجباری نیست.
  • تعداد دانشگاه:1
منابع:http://www.tebyan.net & http://fa.wikipedia.org
اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

بازديدکنندگان اين صفحه: 28290 بازديدکنندگان امروز :  4201 کل بازديدکنندگان :  64069786 بازديدکنندگان آنلاين :  3 زمان بارگزاري صفحه:  0.7642