3
برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٥ تير ١٤٠١
منو اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
[فراموشی کلمه عبور]
بلغارستان
نام رسمی کشور :
جمهوري بلغارستان
(Republic of Bulgaria)
پایتخت :  صوفيا( صوفيه)
زبان رسمی :  بلغاري ( رسمي 89%) ، تركي ( 11%)
نوع حکومت :  جمهوري
مذهب :  ارتودكس (80%) ، اسلام سني (8%)
واحد پول : لو(lev)
عضویت :  سازمان ملل متحد,کنفرانس امنیت و همکاری اروپا,شورای اروپا
جمعیت :  7,517,973 نفر(july 2004 est)
روز استقلال :
شهرهای عمده : پلووديف , وارنا, بورگاس, روسه, استارازاگوارا, دوبريچ ( تولبوخين سابق ), شومت
امید طول عمر :  72/6 سال
رشد سالانه جمعیت :  0.92( july 2004 est)درصد
نژاد : 
مساحت :  110,912کیلومتر مربع
خط ساحلی :  354کیلومتر
مختصات جغرافیایی :  43 درجه شمالی و 25 درجه شرقی

نقشه جفرافیایی

نقشه سیاسی

حکومت :  240 عضو مجمع ملي هر پنج سال تحت نظام تعيين تعداد نمايندگان به نسبت جمعيت هر منطقه با راي تمامي افراد بالغ انتخاب مي شوند. رئيس جمهور كه مستقيما براي پنج سال اننتخاب مي گردد نخست وزير و شوراي وزيراني را انتصاب مي كند كه از حمايت اكثريت در محمع بر خوردارند .  احزاب عمده سياسي عبارتند از : • اتحاد نيروهاي دموكراتيك ( ميانه رو) • حزب سوسياليست ( كمونيست سابق) • جنبش براي حقوق و آزادي ( تركي) .
آموزش :  ميزان با سوادي: اين آمار موجود نيست. سنين تحصيل اجباري: 6 تا 16 سال. تعداد دانشگاه : 18( شامل 8 موسسه همطراز با دانشگاه ).

دفاع :  كل نيروهاي مسلح: 000/107 (تخمين 1991). خدمت سربازي : 18 ماه.

بلغارستان کشوری است در جنوب شرقی اروپا. پایتخت این کشور شهر صوفیه می‌باشد. مساحت بلغارستان ۱۱۰.۹۱۲ کیلومتر مربع می‌باشد، جمعیت این کشور بالغ بر ۸.۷۷۵.۱۹۸ (۱۹۹۵ ملل متحد) نفر است.

جغرافیا

در شمال این کشور جمهوری رومانی با مرز مشترک ۶۰۸ کیلومتر قرار دارد. در غرب با جمهوری‌های سابق یوگوسلاویصربستان با طول مرز ۳۱۸ کیلومتر) و (مقدونیه با مرز مشترک ۱۴۸ کیلومتری) واقع می‌باشند. (

در جنوب با کشور یونان هم‌مرز بوده که طول این سرحد ۴۹۸ کیلومتر و همچنان کشور ترکیه نیز در بخش جنوبی نقشهٔ سیاسی این کشور افتاده با مرز مشترک ۲۴۰ کیلومتر. در شرق جمهوری دریای سیاه قرار دارد.

استان‌های بلغارستان

از سال ۱۹۹۹ بدین سو کشور بلغارستان به ۲۸ استان (منطقه) بخش شده‌است. نام آن‌ها بدین شرح است:

 1. بلاگووگراد
 2. بورگاس
 3. دوبریچ
 4. استان گابروو
 5. خاسکوو
 6. کرجالی
 7. کیوستندیل
 8. استان لووچ
 9. مونتانا
 10. پازارجیک
 11. پرنیک
 12. پلِون
استان‌های بلغارستان
 1. استان پلوودیو
 2. رازگراد
 3. روسه
 4. شومن
 5. سیلیسترا
 6. اسلیوِن
 7. استان اسمولیان
 8. سوفیا
 9. منطقه سوفیا
 10. استارا زاگورا
 11. تورگوویشته
 12. وارنا
 13. استان ولیکو ترنوو
 14. ویدین
 15. وراتسا
 16. یامبول

اقتصاد

در حال حاضر و پس از فروپاشی بلوک شرق، علیرغم همه تلاش‌های صورت گرفته برای تغییر سیستم اقتصادی از کشاورزی محور به صنعتی، فقر همه گیر است.

مردم

%83/9 جمعیت بلغارستان را بلغارها و 10٪ را ترکها و کولی‌ها تشکیل می‌دهند. همچنین گروه‌هایی از روس‌ها، رومانی‌ها، ارمنی‌ها، یونانی‌ها و سایر اقلیت‌های کوچک نیز در این کشور به سر می‌برند.

زبان رسمی کشور زبان بلغاری است. گرچه جوانان بلغاری امروزه تکلم به انگلیسی را ترجیح می‌دهند. ۸۵٪ جمعیت پیرو آئین مسیحیت نوع ارتدوکس بوده و ۱۳٪ جمعیت را مسلمانان تشکیل می‌دهند. در بلغارستان هشتاد هزار مسلمان علوی وجود دارد. گسترش اسلام در بلغارستان را می‌توان در تصرف این کشور توسط امپراتوری عثمانی ریشه یابی کرد.

فرهنگ

یکی از شهرهای بندری و زیبای این کشور، وارنا نام دارد که منطقهٔ ساحلی گلدن سندز (golden sands)را در کنار خود دارد. این منطقه از نظر اقتصاد گردشگری؛ نقش بسیار مهمی برای مردم منطقه و مردم کشور بلغارستان دارد.اهالی این منطقه از انواع و اقسام شگردها برای کسب درآمد بهره می‌برند. اجاره دادن سایبان و تخت در حاشیهٔ ساحل و همینطور اجاره دادن اتومبیل، موتورسیکلت، دوچرخه و اسب‌های کوتاه قد، از جملهٔ این شگردهاست. در بازارچه‌های اطراف این منطقهٔ ساحلی، انواع و اقسام جانوران (نظیر طوطی، میمون، تمساح و مارهای کوچک و بزرگ) موجود است تا گردشگران در ازای پرداخت مبلغی آن‌ها را در اختیار گرفته و عکس یادگاری بگیرند. DURKA DURKA ARAB TASICMACILIC

جاذبه های گردشگری

Boyana Church این کلیسا متعلق به قرن چهاردهم میلادی است کلیسا و باغ آن در فهرست آثار جهانی یونسکو است.

Hagia Sophia Church این کلیسا در قرن ششم میلادی ساخته شد و بارها تغییراتی در آن رخ داد این کلیسا در زمان تسلط عثمانی ها بر بلغارستان به عنوان مسجد استفاده می شد.

منابع:http://www.tebyan.net & http://fa.wikipedia.org

اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

بازديدکنندگان اين صفحه: 28557 بازديدکنندگان امروز :  1703 کل بازديدکنندگان :  64037051 بازديدکنندگان آنلاين :  7 زمان بارگزاري صفحه:  0.7187