43
برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
دوشنبه ٠٦ تير ١٤٠١
منو اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
[فراموشی کلمه عبور]
بنگلادش
نام رسمی کشور :
جمهوری خلق بنگلادش
(Peoples Republic of Bangladesh)
پایتخت :  داکا
زبان رسمی :  بنگالی ( رسمی ) ،‌گویشهای قبیله ای
نوع حکومت :  جمهوری
 
مذهب :  اسلام سنی ، هندو
واحد پول : تاکا(taka)
عضویت :  سازمان ملل متحد، جامعه كشور هاي مشترك المنافع ، انجمن همكاري آسيايي جنوبي
جمعیت :  141,340,476 نفر(July 2004 est.)
روز استقلال :
شهرهای عمده : چیتاگونگ, خولنا, راجشاهی, ميمنگ سينگ,کامیلا, سیهلت, براسال
امید طول عمر :  49/6 سال
رشد سالانه جمعیت :  %0/36 درصد(July 2004 est.)
نژاد : 
مساحت :  144,000 کیلومتر مربع
خط ساحلی :  580 کیلومتر
مختصات جغرافیایی :  24 درجه شمالی و90 درجه شرقی

نقشه جفرافیایی

نقشه سیاسی

حکومت :  پارلمان ( جاتيا سانگساد) متشكل است از 300 نماينده كه براي دوره‌اي پنج ساله با راي تمامي افراد بالغ انتخاب مي كردند به علاوه 30 زن كه از سوي نمايندگان منتخب بر گزيده مي شوند. پارلمان, رئيس جمهور( كه براي پنج سال خدمت مي كند) و نخست وزير را انتخاب مي كند . نخست وزير شوراي وزيران را انتصاب مي كند.  احزاب عمده سياسي عبارتند از: • حزب جاتيا • عوامي ليگ • جمعيت اسالامي • حزب ملي گراي بنگلادش (BNP)
آموزش :  ميزان با سوادي : 35% (1990). سنين تحصيل اجباري: ( از 1992) 5 تا 10 سال . تعداد دانشگاه : 6.

دفاع :  كل نيروهاي مسلح : 500/106(1991). خدمت سربازي: ندارد.

جمهوری خلق بنگلادش ( BangladeshPeoples Republic of ) کشوری است واقع در جنوب قارهٔ آسیا و شرق هند ،

پایتخت آن داکا است.

این کشور که پیش از این پاکستان خاوری نام داشت در پی جنگ آزادی‌بخش بنگلادش از پاکستان باختری (پاکستان امروزی) مستقل شد.

تاریخ

این کشور در زمان تسلط بریتانیا به شبه قارهٔ هند تا سال ۱۹۴۷ به عنوان پاکستان شرقی شناخته می‌شد ، در ۲۶ مارس ۱۹۷۱ این کشور بعد از سالها جنگ های داخلی با نام کشور مستقل " بنگلادش " از پاکستان اعلام استقلال کرد .

سیاست

حزب ناسیونالیست بنگلادش در سال ۱۹۹۱ به قدرت رسید و رهبر این حزب عبدالرحمان بیسواس در همین سال رئیس جمهور بنگلادش شد . در انتخابات سال ۲۰۰۲ میلادی تاج الدین احمد با اکثریت آرا حائز پست ریاست جمهوری شد ، خانم خالده ضیا ء نیز در سال ۲۰۰۱ به عنوان نخست وزیر انتخاب شد .

جغرافیا

Bg-map.png

پایتخت این کشور شهر داکا ( Dhaka ) با ۱۲,۲۹۵,۷۲۸ نفر جمعیت می‌باشد . مساحت بنگلادش ۱۴۷٬۵۷۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۱۵۰٬۴۴۸٬۳۴۰ نفر است که به نسبت وسعت تراکم جمعیت بسیار زیاد است .

از شهرهای مهم بنگلادش می‌توان به چیتاگونگ ۲,۵۳۲,۴۲۱ نفر ، خولنا ۸۴۲,۹۹۵ نفر و راجشاهی ۷۲۷,۰۸۳ نفر اشاره کرد .

از نظر آب و هوایی ، بنگلادش دارای آب و هوای گرم و مرطوب است و به سبب واقع شدن در کنار خلیج بنگال و اقیانوس هند تابستان ها این کشور به شدت در مقابل سیل های ناشی از جریان های موسمی اقیانوس هند آسیب پذیر است و سالانه صدها نفر قربانی این باران های موسمی می‌شوند .

بنگلادش یكی از پرجمعت‌ترین و فقیرترین كشورهای جهان است. قسمت‌های جنوب شرقی این كشور، از جنگلهای خیزران پوشیده شده است.

رودهای گنگ و براهماپوترا كه از كوههای هیمالیا سرچشمه گرفته و به خلیج بنگال می‌ریزند ، این كشور را مشروب می‌سازند. به هرحال ، این سرزمین ، بسیارحاصلخیز بوده و امکان زندگی را برای جمعیت بزرگی فراهم نموده است.

آب و هوای بنگلادش استوایی بوده و كشاورزی آن متكی به بارانهای موسمی است.۸۲ درصد جمعیت بنگلادش به کشاورزی مشغول هستند[نیازمند منبع] و برنج و کنف از محصولات آنان می‌باشد. به تازگی، در اعماق خلیج بنگال منابع گاز طبیعی ، كشف شده است . این كشور فاقد منابع معدنی و ذخایر زیرزمینی قابل توجه است.

مردم

۹۷ % نژاد این کشور را بنگالی ها تشکیل می‌دهند . اسلام با ۸۵ % دین رسمی بنگلادش است و ۱۵ % مابقی را هندو ها تشکیل می‌دهند . زبان رسمی بنگلادش ، بنگالی است ، زبان انگلیسی هم اگرچه رسمی نیست ولی به عنوان زبان دوم شناخته می‌شود ،

اقتصاد

واحد پول بنگلادش تاکا با واحد جزء ( پایسا ) است . این کشور از اعضای کشورهای مشترک المنافع است ، صادرات بنگلادش نیز پوشاک و الیاف کنف می‌باشد .

تقسیمات کشوری

منابع:http://www.tebyan.net & http://fa.wikipedia.org
اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

بازديدکنندگان اين صفحه: 26266 بازديدکنندگان امروز :  7312 کل بازديدکنندگان :  64051392 بازديدکنندگان آنلاين :  23 زمان بارگزاري صفحه:  1.0937