24
برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
دوشنبه ٠٦ تير ١٤٠١
منو اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
[فراموشی کلمه عبور]
بوتان
نام رسمی کشور :
بوتان
(Kingdom of Bhutan)
پایتخت :  تیمفو
زبان رسمی :  دزونگخا (تبتی،رسمی) ،نپالی
نوع حکومت :  سلطنت موروثی
مذهب :  بودائی،هندو
واحد پول : :نگالتروم(ngultrum ) ،روپیه هند(Indian rupee)
عضویت :  سازمان ملل متحد , انجمن همکاری آسیای جنوبی
جمعیت :  2,185,569 نفر(July 2004 est)
روز استقلال :
شهرهای عمده :
امید طول عمر :  47/9سال
رشد سالانه جمعیت :  2.12% درصد (July 2004 est)
نژاد : 
مساحت :  47,000 کیلومتر مربع
خط ساحلی :  1,075 کیلومتر
مختصات جغرافیایی :  27 درجه و 30دقیقه شمالی و 90درجه و 30دقیقه شرقی

نقشه جفرافیایی

نقشه سیاسی

حکومت :  حکومت بوتان سلطنت موروثی _ است و قانون اساسی مدونی ندارد.پادشاه با شورای وزیران ،مجمع ملی و رهبر 5000 راهب بودایی این کشور در قدرت سهیم است. از 150 عضو مجمع ملی ، 100 نفر برای دوره ای سه ساله با رای تمامی افراد بالغ مستقیما انتخاب میشوند، ما بقی ازشورای مشورتی سلطنتی وزیران و 10 نماینده مذهبی میباشند.  هیچ حزب سیاسی وجود ندارد.
آموزش :  میزان با سوادی: 15% سنین تحصیل اجباری:تحصیل مجانی است ولی اجباری نیست. تعداد دانشگاه: 1 دانشگاه.

دفاع :  خدمت سربازی:آموزش نیمه وقت میلیشا .

تاریخ

بوتان به علت عدم داشتن موقعیت استراتژیک ، همچنین کوهستانی و صعب العبور بودن منطقه هرگز مورد طمع و دست اندازی استعمارگران قرار نگرفت و حکومت غالب ، حکومت پادشاهان محلی بوده‌است . در قرن ۱۷ به علت هم جواری بوتان با منطقهٔ تبت و شهر لهاسا مرکز بوداییان ، بوتان به تدریج تحت تاثیر افکار بودایی قرار گرفت ، و در این کشور حکومت مذهبی افراطی بودایی شکل گرفت.

بوتان حکومت خودکامهٔ مذهبی بودایی یا افراط گرایی بودایی دارد تا آنجا که صومعه‌های بوداییان از اماکن مرکز قدرت سیاسی بوده‌است .

سیاست

در سال ۱۹۷۲ جیگمه سینگیه وانگچوک پادشاه شد و بر تخت سلطنت تکیه زد.

  • در سال ۲۰۰۵ نیز لیونپو سانگای نگدوپ نخست *وزیر بوتان شد.
  • در این کشور هیچ حزب سیاسی وجود ندارد.

اگرچه بوتان کشوری مستقل است ولی به دلیل عدم تحصیلات به خصوص در حوزهٔ امور خارجه بیشتر از هند راهنمایی و هدایت می‌طلبد. در این کشور همیشه کشاکش‌ها و درگیری‌های قومی و نژادی بین اکثریت دروکپا و اقلیت جامعهٔ نپالی منشاء آشفتگی داخلی بوده‌است.

پادشاهان بوتان


دره هاآ در بوتان

در سال ۲۰۰۶ میلادی جیگمه سینگیه وانگچوک به دلیل خستگی از حکومت تاجش را به پسرش جیگمی خسار نامگیال وانگچوک در کاخ سنتی سفید واگذار کرد.

جغرافیا

مساحت این کشور ۴۷۰۰۰ کیلومتر مربع است که از نظر وسعت صد و بیست و نهمین کشور جهان محسوب می‌شود .

جمعیت این کشور در سال ۱۹۹۹ حدود ۸۱۶۰۰۰ نفر بوده‌است و از نظر جمعیتی صد و پنجاه و یکمین کشور جهان محسوب می‌شود.

از شهرهای مهم این کشور می‌توان به فونت‌شولینگ اشاره کرد.

اقتصاد


سکه‌های ۲۰ ، ۲۵ ، ۵۰ چترومی و سکه یک نگولترمی

واحد پول بوتان نگولترم با واحد جزء ( چتروم ) می‌باشد . صادرات بوتان را نیز سیمان ، مواد معدنی ، الوار ، هل و زنجبیل و سایر ادویه جات تشکیل می‌دهد .

مردم

زبان رسمی مردم بوتان (دزونگنخا) (نوعی زبان تبتی) است،این زبان یکی از ۵۸ زبان خانواده زبانی تبتی است.همچنین گویش نپالی نیز در این کشور متداول است.مردم بوتان عمدتا شامل انگالوپها و شارچوپها که به ترتیب بوتانی‌ها غربی و بوتانی‌های شرقی نامیده می‌شوند ، هستند.

دین

دین رسمی بوتان بودیسم می‌باشد.قبل از پادشاهی ، کشور تحت حکومت روحانیون اداره می‌شد.در حدود ۷۵٪ از مردم پیرو آیین بودیسم هستند، بقیه عمدتا پیرو هندوییسم می‌باشند که در بخشهای جنوبی کشور زندگی می‌کنند هر دو آیین با صلح و حمایت برابر دولت همزیستی دارند.

منابع:http://www.tebyan.net & http://fa.wikipedia.org

اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

بازديدکنندگان اين صفحه: 23195 بازديدکنندگان امروز :  7111 کل بازديدکنندگان :  64051191 بازديدکنندگان آنلاين :  12 زمان بارگزاري صفحه:  0.7031