ساحل جزیره کیش
برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
شنبه ٠٥ فروردين ١٤٠٢
منو اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
بنین
نام رسمی کشور :
جمهوري بنين
(Republic of Benin)
پایتخت :  پورتونوو
زبان رسمی :  فرانسوی (رسمی), فونی, آدجایی
نوع حکومت :  جمهوري

مذهب :  آنتيميست(61%) ، اسلام سني(16%)، كليساي مختلف مسيحي (22% - عمدتا كاتوليك رومي).
واحد پول : فرانک(Communaute Financiere Africaine franc )
عضویت :  سازمان ملل متحد ، سازمان وحدت افريقا، جامعه اقتصادي كشورهاي غرب افريقا
جمعیت :  جمعیت: 7,250,033 نفر
روز استقلال :
شهرهای عمده : کوتونو, پاراکو
امید طول عمر :  46سال
رشد سالانه جمعیت :  2.89 % رصد
نژاد : 
مساحت :  112,620 کیلومتر مربع
خط ساحلی :  121 کیلومتر
مختصات جغرافیایی :  9 درجه و 30دقیقه شمالی و 2 درجه و 15 دقیقه شرقی

نقشه جفرافیایی


نقشه سیاسی


حکومت :  رئيس جمهور اجرايي و 80 عضو مجمع ملي با راي تمامي افراد بالغ براي چهار سال انتخاب مي شوند . در انتخابات چند حزبي 1991 سي و چهار حزب شركت كردند.
آموزش :  ميزان با سوادي: 4/23% (1990). سنين تحصيل اجباري : (فرضا) 6 تا 13 سال . تعداد دانشگاه :‌1.

دفاع :  كل نيرو هاي مسلح: 000/12 . خدمت سربازي : گزينشي.

جمهوری بنین (به فرانسوی: République du Bénin) کشوری است واقع در غرب آفریقا و ناحیه‌ای موسوم به ساحل غربی که به صورت نوار باریکی از خلیج بنین به سوی شمال کشیده شده‌است، از شمال به کشور نیجر و از شرق به نیجریه و از جنوب به خلیج بنین، از غرب به کشور توگو و از شمال غربی به بورکینافاسو محدود است.

پایتخت آن پورتو نووو است. نام پیشین این کشور داهومی بوده‌است. با ۷۳۴ هزار نفر جمعیت می‌باشد. مساحت بنین ۱۱۲.۶۲۲ کیلومتر مربع و جمعیت این کشور ۷ میلیون و ۶۵۰ هزار نفر است.

مهم ترین شهرهای بنین نیز کوتونو ۸۱۸ هزار نفر، پاراکو ۲۲۷ هزار نفر، جوگو 2۰۶ هزار نفر و آبومی ۱۲۶ هزار نفر می‌باشد

 تاریخ

بنین که تا سال ۱۹۷۵ داهومی نامیده می‌شد و یکی از فقیرترین کشورهای جهان است، بقایای سلطان نشینی است به نام فون که در سده هفتم در اطراف شهر آبو پدید آمدو به مرور بر وسعت خود بسوی شمال و جنوب افزود.

سیاست

بنین از کشورهای مستعمرهٔ فرانسه در غرب آفریقا بوده‌است، این کشور در ۱ آگوست ۱۹۶۰ از فرانسه زیر نام داهومی (Dahomey)اعلام استقلال کرد. متیو کریکو در سال ۱۹۷۲ قدرت را در دست گرفت، و در سال ۱۹۷۵ نظام تک حزبی به نام حزب انقلاب مردمی بنین در این کشور برقرار شد، در سال ۱۹۹۰ فعالیت احزاب سیاسی در این کشور قانونی اعلام شد و در سال ۱۹۹۱ نیکفور سوگلو به عنوان رئیس جمهور انتخاب و به عنوان ائتلاف سه حزبی در مسند قدرت قرار گرفت. او در سال ۱۹۹۳ به حزب رنسانس بنین (Benin Renaissance Party) پیوست. در انتخابات سال ۲۰۰۶ میلادی یایی بونی به عنوان رئیس جمهور بنین انتخاب شد.

تقسیمات کشوریDepartments of Benin

کشور بنین دارای ۱۲ ایالت می‌باشد: # - آلیبوری (Alibori)

 1. - آتاکورا (Atakora)
 2. - آتلانتیک (Atlantique)
 3. - بورگو (Borgou)
 4. - کالینس (Collines)
 5. - دونگا (Donga)
 6. - کوفو (Kouffo)
 7. - لیتورال (Littoral)
 8. - مونو (Mono)
 9. - اومه (Oueme)
 10. - پلاتئو (Plateao)
 11. - زو (Zou)

جغرافیا

این کشور که قبلاً «داهومی» نامیده می‌شد، سرزمین کوچکی بین نیجریه و توگو است.

در شمال غرب کوه آتاکورا قرار دارد. در شمال شرق، جلگه‌ها به سوی دره نیجر متمایل است. فلاتهای مرکزی بنین به منطقه کم ارتفاع حاصلخیزی در جنوب منتهی می‌شود. در پشت جلگه‌ای ساحلی و باریک مردابها جای دارند.

 • رودهای مهم: ومه، نیجر.
 • بلند ترین نقطه: گرانکوه آتاکورا با ارتفاع ۳۵ متر.
 • آب و هوا :آب و هوای آن گرم و مرطوب در جنوب همراه با باران بسیار که به آن نوعی آب هوای شبه استوایی می‌بخشد. هر چه از جنوب به سمت شمال کشور پیش برویم از مقدار بارندگی‌ها کاسته می‌شود. از این رو پوشش گیاهی آن از جنگل‌های استوایی در جنوب و بوته زارها در شمال در اختلاف است.

اقتصاد

واحد پول بنین، فرانک سی اف آ با واحد جزء (سانتیم) می‌باشد. صادرات بنین را نفت، پنبه، روغن نخل، دانه‌های روغنی و کاکائو تشکیل می‌دهند. بنین یکی از اعضای اتحادیهٔ آفریقاست

مردم

۴۰ % نژاد مردم بنین را قبایل فون، ۱۲ % را یوروبا، ۱۱ % را آجارا و ۸ % را باریبا تشکیل می‌دهند، همچنین ۳۵ % بنینی‌ها مسیحی، ۳۵ % عقاید سنتی و بومی و ۲۰ % نیز مسلمان هستند. زبان رسمی مردم بنین، فرانسوی است که در کنار آن بیش از ۶۰ زبان و لهجهٔ محلی نیز وجود دارد.

منابع:http://www.tebyan.net & http://fa.wikipedia.org


اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

بازديدکنندگان اين صفحه: 22688 بازديدکنندگان امروز :  817 کل بازديدکنندگان :  64282592 بازديدکنندگان آنلاين :  3 زمان بارگزاري صفحه:  0.9530