پل معلق اهواز
برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٥ تير ١٤٠١
منو اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
[فراموشی کلمه عبور]
تونگا
نام رسمی کشور :
پادشاهي تونگا
(Kingdom of Tonga)
پایتخت :  نوكو آلوفا
زبان رسمی :  تونگايي، انگليسي.
نوع حکومت :  سلطنت مشروطه
مذهب :  متديست ( 40%؛ رسمي )، كاتوليك رومي.
واحد پول : پا آنگا
عضویت :  جامعة كشورهاي مشترك‏المنافع، جامعة كشورهاي جنوب اقيانوس آرام.
جمعیت :  110,237 نفر (July 2004 est.)
روز استقلال :
شهرهای عمده : موآ
امید طول عمر :  72 سال
رشد سالانه جمعیت :  1.94%درصد (July 2004 est.)
نژاد : 
مساحت :  748کیلومتر مربع
خط ساحلی :  419کیلومت
مختصات جغرافیایی :  20 درجه جنوبی 175 درجه غربی

نقشه جفرافیایی

نقشه سیاسی

حکومت :  حكومت تونگا سلطنت مشروطه است. پادشاه نخست وزير و ديگر وزيران را به شوراي سلطنتي كه به منزلة كابينه است, انتصاب مي‏كند. 31 عضو مجمع قانون‏گذاري متشكل است از پادشاه, اعضاي شوراي سلطنتي, 9 نجيب‏زادة موروثي ( كه از سوي همتايان خود انتخاب مي‏شوند ) و 9 نمايندة مردم كه با رأي تمامي افراد بالغ براي سه سال انتخاب مي‏گردند.  هيچ حزب سياسي وجود ندارد.
آموزش :  ميزان باسوادي: 90 تا 95% ( 1985 ). سنين تحصيل اجباري : 5 تا 14 سال. تعداد دانشگاه : ندارد.

دفاع :  كل نيروهاي مسلح : نيروي زميني و دريايي كوچكي وجود دارد. خدمت سربازي : ندارد.

تاریخ

تونگا از سال ۱۹۰۰ به صورت تحت الحمایهٔ بریتانیا درآمد، تونگا در ۴ ژوئن ۱۹۷۰ از بریتانیا اعلام استقلال کرد.


شاهان و ملکه‌های تونگا

  • جرج توپو یکم (۱۸۷۵-۱۸۹۳)
  • جرج توپو دوم (۱۸۹۳-۱۹۱۸)
  • سالوته توپو سوم (ملکه) (۱۹۱۸-۱۹۶۵)
  • تاؤفاآهاؤ توپو چهارم (۱۹۶۵ تا امروز)

سیاست

پادشاه تائوفا آهائو توپوی چهارم در سال ۱۹۶۷ در تونگا به قدرت رسید و کماکان نیز پادشاه تونگا است، در سال ۲۰۰۶ میلادی فلتی سه وله به سمت نخست وزیر انتخاب شد.

جغرافیا

پایتخت این کشور شهر نوکوآلوفا (Nukualofa) با ۲۴ هزار نفر می‌باشد. مساحت تونگا ۷۴۸ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۱۱۲٬۰۰۰ نفر است.

از مهمترین شهرهای تونگا می‌توان، موآ ۳٬۹۰۰ نفر، نیآفو ۴ هزار نفر و هاوه لولوتو ۳ هزار نفر را نام برد. تونگا از ۱۵۰ جزیره تشکیل شده‌است که مهمترین آنها تونگاتاپو، هاپای، واوائو و نیوآ می‌باشند. این کشور پیش از این «جزایر دوستانه» (Friendly Islands) نام داشته‌است. واژهٔ تونگا یک واژهٔ بومی است که از «تو» و «نگا» که ترجمهٔ آن «سرزمین واقع در جنوب» می‌باشد، تشکیل شده‌است.

 تقسیمات کشوری

کشور تونگا دارای ۳ ایالت زیر است:

۱ - هاآپای (Haapai)

۲ - تونگاتاپو (Tongatapu)

۳ - واوائو (Vavau)

اقتصاد

واحد پول تونگا، پاآنگا با واحد جزء (سنیتی) نام دارد. از صادرات تونگا، نارگیل، هندوانه، وانیل، ماهی، صنایع دستی و کدو تنبل را می‌توان نام برد که بیشتر آنها به ژاپن صادر می‌شود، همچنین گردشگری نیز از جمله مهمترین صنایع تونگا به شمار می‌رود. تونگا عضو کشورهای مشترک المنافع است.

مردم

۹۹ ٪ نژاد تونگا را قبایل پولینزیایی و تونگایی تشکیل می‌دهند، یک درصد باقی مانده نیز سهم اورپاییان است، همچنین دین ۴۱ ٪ تونگایی‌ها متدیست، ۱۵ ٪ کاتولیک و ۱۳ ٪ را هم مورونها شامل می‌شوند. زبانهای رسمی تونگا، انگلیسی و تونگایی است.

منابع:http://www.tebyan.net & http://fa.wikipedia.org

اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

بازديدکنندگان اين صفحه: 22184 بازديدکنندگان امروز :  2187 کل بازديدکنندگان :  64037535 بازديدکنندگان آنلاين :  7 زمان بارگزاري صفحه:  0.6875