17
برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ٠٩ تير ١٤٠١
منو اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
[فراموشی کلمه عبور]
نیکاراگوئه
نام رسمی کشور :
جمهوري نيكاراگوآ
(Republic of Nicaragua)
پایتخت :  ماناگو
زبان رسمی :  اسپانيايي ( رسمي )، زبانهاي سرخپوستان ( از جمله ميسكيتو؛ 4% ).
نوع حکومت :  جمهوري
مذهب :  اتوليك رومي ( 90% ).
واحد پول : طلای کردوبا(Gold Cordoba)
عضویت :  سازمان ملل متحد، سازمان كشورهاي امريكايي، بازار مشترك امريكاي مركزي
جمعیت :  5.539.759 نفر (July 2004 est.)
روز استقلال :
شهرهای عمده : لئون
امید طول عمر :  62 سال.
رشد سالانه جمعیت :  1.97% درصد (July 2004 est.)
نژاد : 
مساحت :  129.494 کیلومتر مربع
خط ساحلی :  910کیلومتر
مختصات جغرافیایی :  13 درجه شمالی و 85 درجه غربی

نقشه جفرافیایی

نقشه سیاسی

حکومت :  مجمع ملي 92 نفره تحت نظام تعيين تعداد نمايندگان به نسبت جمعيت هر منطقه با رأي تمامي افراد بالغ براي شش سال انتخاب مي‏گردد. رئيس جمهور -‏ كه كابينه را انتصاب مي‏كند -‏ نيز براي دوره‏اي شش ساله مستقيماً انتخاب مي‏شود.  احزاب عمدة سياسي عبارتند از : • جبهة آزاديبخش ملي ساندنيست ( چپ‏گرا )، • اتحادية ملي مخالفان ( ائتلاف 14 حزب ).
آموزش :  ميزان باسوادي : 88% ( تخمين ) سنين تحصيل اجباري : 7 تا 13 سال. تعداد دانشگاه : 4.

دفاع :  كل نيروهاي مسلح : 21،000 ( تخمين 1992 ). خدمت سربازي : ( از 1990 ) ندارد.

جمهوری نیکاراگوآ کشوری است در آمریکای مرکزی. پایتخت آن ماناگوآ است. نیکاراگوآ از نظر مساحت بزرگ‌ترین کشور آمریکای مرکزی است.

نیکاراگوآ از شمال با هندوراس و از جنوب با کوستاریکا همسایه است. در ساحل شرقی آن دریای کارائیب و در ساحل غربی آن اقیانوس آرام قرار دارد.

 

تاریخ

جبهه آزادیبخش ملی ساندینیستا در سال ۱۹۷۹، بر بستر نارضایتی عمومی از دیکتاتوری سوموزا، قدرت را به دست گرفت. دانیل اورتگا به ریاست‌جمهوری رسید. نیروهای کنترا با کمک آمریکا به مبارزه مسلحانه با دولت ساندینیست پرداختند. در جریان عملیاتی که به ماجرای ایران-کنترا معروف شد، سرهنگ اولیور نورت از دستیاران ریگان ترتیباتی داد تا علیرغم تصمیم کنگره آمریکا پول حاصل از فروش مخفیانه اسلحه به ایران به کنتراها داده شود.

  • در ۱۹۹۰ ویولتا چامورو در انتخابات پیروزی بدست آورد و رئیس‌جمهور نیکاراگوآ شد.
  • در ۲۰۰۱ انریکه بولانیوس با پیروزی در انتخابات به ریاست جمهوری رسید.
  • در انتخابات ۲۰۰۶ بار دیگر دانیل اورتگا برنده شد.

سیاست

نیکاراگوا به صورت جمهوری دموکراتیک پارلمانی اداره می‌شود. رئیس جمهور هم رئیس کشور و هم رئیس دولت است. امور اجرائی با دولت است. امور مقننه با دولت و مجلس ملی است. قوه قضائیه مستقل است.

سیاست این كشور مبتنی بر نظام چند حزبی می‌باشد. دولت مسئول قوه مجریه محسوب می‌شود. قوه مقننه هم به دولت و هم به مجلس ملی نیکاراگوآ محول می‌شود. قوه قضاییه مستقل از دو قوه مجریه و مقننه عمل می كند. در حال حاضر رئیس جمهور این کشور دانیل اورتگا است. انتخابات ریاست جمهوری و قانونگذاری نیکاراگوآ در 5 نوامبر 2006 برگزار شد.

دانیل اورتگا در این انتخابات برای سومین بار به سمت ریاست جمهوری نیکاراگوآ انتخاب شد. او تنها 39% آرا را به خود اختصاص داد و همین میزان برای قطعی كردن نتایج انتخابات كفایت می كرد.

تقسیمات کشوری

نیکاراگوآ بر اساس الگوی اسپانیا دارای ۱۵ ناحیه (departamentos) و دو منطقه خودمختار است.

جغرافیا


Departaments (capitalspp

قریب به 8% از خاك نیکاراگوآ به عنوان پارك ملی و ذخایر بیولوژیكی محافظت می‌شود. این كشور درجنوب با كاستاریكا، در شمال با هندوراس و در شرق با دریای كارائیب هم مرز است.

نیکاراگوآ یك جمهوری تك دولتی است. به منظور اجرای اهداف اجرایی-مدیریتی این كشور به 15 بخش (واحد اصلی) و دو منطقه خودمختار بر اساس الگوی كشور اسپانیا تقسیم شده است. دو منطقه خودمختار ‹‹ دل آتلانتیكو نورت›› و ‹‹دل آتلانتیكو سور›› هستند كه اغلب به ترتیب تحت عنوان RAAN RAAS از آنها یاد می‌شود. تا قبل از اعطای خودمختاری به این دو منطقه در سال 1985، آنها بخش واحدی را به نام زلایای نیکاراگوآ تشكیل می‌دادند.

نیکاراگوآ دارای سه منطقه جغرافیایی متمایز است: لولندز اقیانوس آرام، مناطق كوهستانی شمالی- مركزی وساحل ماسكیتو| لولندز آتلانتیك.

لولندز اقیانوس آرام


پارک ملی مومباچو

این منطقه در غرب كشور قرار گرفته و شامل یك دشت وسیع، گرم و لم یزرع است. چندین آتش فشان بزرگ متعلق به رشته كوههای ماریبیوس این دشت را قطع می كنند، كه شامل مومباكو بیرون از گراندا و موموتومبو در نزدیكی لئون می‌شود. منطقه لولند از خلیج فونسكا شروع می‌شود و امتداد آن تا مرز اقیانوسی نیکاراگوآ با كاستاریكا در جنوب دریاچه نیکاراگوآ می‌رسد. این منطقه بیشترین جمعیت را در خود جای داده است. قریب به 20% جمعیت كشور در، پایتخت؛ یعنی ماناگا یا اطراف آن زندگی می كنند كه در سواحل جنوبی دریاچه ماناگا قرار گرفته است.

لولندز اقیانوسی، علاوه بر ساحل و تفریح گاههایش، همچنین مخزن قسمت اعظمی از میراث دوران استعمار نیکاراگوآ توسط اسپانیا می‌باشد. معماری و صنایع دستی مربوط به دوران استعمار در شهرهایی از قبیل گراندا، و لئون به وفور یافت می‌شود.

منطقه مركزی

این یك ناحیه مرتفع به دور از ساحل اقیانوس آرام است كه هوای آن سردتر از لولندز اقیانوس آرام است. تقریبا یك چهارم كشاورزی این كشور در این منطقه انجام می‌شود و در قسمتهایی كه شیب بلندتری دارند قهوه رشد می كند. درخت بلوط، كاج، خزه، سرخس و ثعلب در جنگلهای انبوه منطقه به وفور یافت می‌شود.

پرندگانی كه در منطقه مركزی زندگی می كنند شامل كوئتزل تابان، سهره طلایی، مرغ مگس، جی جاق، و توكان است.

دشت‌های ساحل اقیانوس آرام


Guardabarranco (Turquoise-browed Motmot): پرنده ملی

این منطقه جنگل استوایی كه رودهای بزرگ زیادی از آن می گذرد، سكنه بسیار اندك و پراكنده‌ای دارد. ری یو كوكو (هندوراس/ نیکاراگوآ ) نقطه مرزی این منطقه با هندوراس است. خط ساحلی كارائیب بسیار پر پیچ و تابتر از هم نوع سابق صاف و هموار خود در اقیانوس آرام است. مردابها و دلتاها آن را بسیار ناهموار ساخته است.

ساحل شرقی استوایی نیکاراگوآ از دیگر مناطق این كشور بسیار متفاوت است. آب و هوای منطقه معمولا استوایی است

رابطه با ایران و امتیازات خاص

نیکاراگوئه به طور یک جانبه شرط روادید برای ایرانی ها را لغو کرده است. این خبر در 13 آوریل 2008 به طور عمومی اعلام شد. پیشتر با سفر محمود احمدی نژاد به نیکاراگوئه - که جوی دوستانه داشت و تلاش جدی ایران برای تعمیق روابط با کشور های آمریکای لاتین به ویژه نیکاراگوئه را نشان می‌داد - و در پی آن سفر دانیل اورتگا به همراه خانواده اش به ایران، نزدیکی روابط بین این دو کشور جنبه رسانه‌ای یافت.

منابع:http://www.tebyan.net & http://fa.wikipedia.org

اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

بازديدکنندگان اين صفحه: 26504 بازديدکنندگان امروز :  4289 کل بازديدکنندگان :  64069874 بازديدکنندگان آنلاين :  4 زمان بارگزاري صفحه:  1.0312