5
برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ٠٩ تير ١٤٠١
منو اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
[فراموشی کلمه عبور]
نروژ
نام رسمی کشور :
پادشاهي نروژ
(( Kongeriket Norge ).)
پایتخت :  اسلو
زبان رسمی :  دو تركيب رسمي نروژ -‏ بوكمال ( 80% )، نينورسك ( يا لندسمال؛ 20% )؛ لپي.
نوع حکومت :  پادشاهي
مذهب :  لوتري ( رسمي؛ نزديك به 90%
واحد پول : کرون نروژ(Norwegian Krone)
عضویت :  سازمان ملل متحد، اتحادية بازرگاني آزاد اروپا، پيمان آتلانتيك شمالي، كنفرانس امنيت و همكاري در اروپا، شوراي اروپا، سازمان همكاري اقتصاد و توسعه.
جمعیت :  4.574.560 نفر (July 2004 est.)
روز استقلال :
شهرهای عمده : برگن, تروندهيم, استاوانگر, كريستيان ساند, درامن, ترومسو
امید طول عمر :  77 سال
رشد سالانه جمعیت :  0.41%درصد (July 2004 est.)
نژاد : 
مساحت :  324.220 کیلومتر مربع
خط ساحلی :  21.925کیلومتر
مختصات جغرافیایی :  62 درجه شمالی و 10 درجه شرقی

نقشه جفرافیایی

نقشه سیاسی

حکومت :  حكومت نروژ سلطنت مشروطه است. 165 عضو پارلمان ( استورتينگ ) تحت نظام تعيين تعداد نمايندگان به نسبت جمعيت هر منطقه، براي دوره‏اي چهارساله با رأي تمامي افراد بالغ انتخاب مي‏شوند. به منظور قانون‏گذاري، استورتينگ خود را به دو مجلس تقسيم مي‏كند، يكي لاكتينگ ( شامل يك چهارم اعضا ) و ديگري اودلستينگ (شامل سه چهارم ديگر اعضا ). پادشاه، شخصي را به نخست‏وزيري انتصاب مي‏كند كه از پشتيباني اكثريت در استورتينگ برخوردار است. نخست‏وزير نيز شوراي وزيراني را انتصاب مي‏كند كه به استورتينگ پاسخگوست. احزاب عمدة سياسي عبارتند از: • حزب كارگر • حزب محافظه‏كار • حزب دموكرات مسيحي • حزب مركزي • حزب پيشرو • حزب ليبرال
آموزش :  ميزان باسوادي : تقريباً 100%. سنين تحصيل اجباري : 7 تا 16 سال. تعداد دانشگاه : 4، به علاوة 10 مؤسسة همطراز با دانشگاه ( شامل 4 كالج دانشگاهي ).

دفاع :  كل نيروهاي مسلح : 32،700 ( 1991 ) به‏علاوة 28،500 ذخيره. خدمت سربازي : نيروي زميني 12 ماه، دريايي و هوايي 15 ماه. سربازان مشمول فراخواني هستند.

پادشاهی نروژ (به نروژی: Norge) کشوری است واقع در اروپای شمالی، غرب شبه‌جزیرهٔ اسکاندیناوی، غرب سوئد و در حاشیهٔ دریای شمال (در جنوب) و دریای نروژ (در غرب). پایتخت آن اسلو می‌باشد.

 

تاریخ

وایکینگ‌ها مهم‌ترین اقوامی بودند که در نروژ سکنی داشتند.

نروژ از قدیمی ترین حکومت‌های پادشاهی اروپا محسوب می‌شود که هنوز هم به قوت خود باقی است. اولین حکومت پادشاهی به سال ۹۹۴ میلادی و ورود وایکینگ‌ها به منطقهٔ فعلی نروژ بر می‌گردد که یک وایکینگ به نام اولاف تریکوانسون با پذیرفتن آیین مسیحیت خود را پادشاه نامید. در سال ۱۳۹۷ میلادی نروژ و دانمارک یک اتحادیه را تشکیل دادند که چهار قرن پایدار ماند. در سال ۱۸۱۴ سوئد پیشنهاد ادغام نروژ را در خاک خود کرد ولی با مقاومت نروژ مواجه شد سپس با یک حملهٔ برق آسا نروژ را اشغال نمود اما پذیرفت که نروژ کماکان قانون اساسی خود را حفظ کند. با رشد احساسات ناسیونالیستی در قرن ۱۹ میلادی با برگزاری یک رفراندوم در سال ۱۹۰۵ نروژ از سوئد جدا شد. در سال ۱۹۱۴ و با شروع جنگ جهانی اول، نروژ بی طرفی خود را در جنگ اعلام کرد. این جنگ خسارات سنگینی به صنعت کشتیرانی نروژ وارد کرد. در آغاز جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۳۹ نروژ باز هم بی طرفی خود را در جنگ اعلام کرد با این حال با حملهٔ آلمان نازی مواجه گشت و برای ۵ سال بین سال‌های ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۵ در اشغال آلمان نازی باقی ماند. در سال ۱۹۴۹ نروژ بی طرفی خود را ترک گفت و به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) پیوست. کشف نفت و گاز از سواحل جنوبی نروژ واقع در دریای شمال در اواخر دههٔ ۶۰ میلادی اقتصاد نروژ را به یکباره متحول کرد.

سیاست

در همه پرسی که در سال ۱۹۷۲ و ۱۹۹۴ میلادی برگزار شد نروژ به اتحادیهٔ اروپایی پیوست ولی واحد پول خود (کرون) را به یورو تغییر نداد. پادشاه نروژ هارالد پنجم در ۱۷ ژانویهٔ ۱۹۹۱ پس از مرگ پدرش به قدرت رسید و کماکان هم پادشاه نروژ می‌باشد، پس از به حکومت رسیدن هارالد پنجم، او پسرش شاهزاده هاکُن مگنوس (متولد ۲۰ جولای ۱۹۷۳) را وارث و جانشین خود اعلام کرد. در ۱۷ اکتبر ۲۰۰۵ نیز ینس استولتنبرگ به سمت نخست وزیر نروژ برگزیده شد.

جغرافیا

پایتخت نروژ ، شهر اسلو با ۷۹۲ هزار نفر جمعیت می‌باشد. مساحت نروژ ۳۸۵٬۱۵۵ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۴ میلیون و ۶۳۰ هزار نفر است. از مهمترین شهرهای نروژ می‌توان به برگن ۲۳۵ هزار نفر، تروندهیم ۱۵۳ هزار نفر، استاوانگر ۱۱۱ هزار نفر و باروم ۱۰۳ هزار نفر اشاره کرد. تقریبا ۷۰ ٪ خاک نروژ به دلیل سرمای شدید و همجواری با قطب شمال غیر قابل سکنی می‌باشد و هرچه از شمال به طرف جنوب نروژ پیش برویم از سرمای هوا کاسته و به تراکم جمعیت افزوده می‌شود.


۹۴/۲ درصد خاک این کشور زمین قابل کشت است. نروژ ۲٬۵۴۴ کیلومتر مرز مشترک با همسایگان خود دارد. با فنلاند ۷۲۹ کیلومتر، با سوئد ۱٬۶۱۹ کیلومتر و با روسیه ۱۹۶ کیلومتر.

بلندترین نقطه نروژ، قلهٔ گالدهوپی گین است که ۲٬۴۶۹ متر ارتفاع دارد.

جمعیت‌شناسی

بر پایه آمار ژوئیه ۲۰۰۳، جمعیت نروژ ۴٬۵۴۶٬۱۲۳ نفر است. از این تعداد ۱۹٫۹ درصد زیر ۱۴ سال، ۶۵٫۲ درصد بین ۱۵ تا ۶۴ سال، و بقیه (۱۴٫۹ درصد) بالای ۶۵ سال سن دارند. میانگین سنی نروژی‌ها ۷۳٫۷ سال است. متوسط طول عمر برای مردان ۷۶٫۱۵ سال و برای زنان ۸۲٫۲۲ سال می‌باشد. میزان تولد ۱۲٫۱۷ در هزار، و میزان مرگ ۷۲٫۹ در هزار است. میزان باروری زنان ۱٫۸ کودک برای هر زن است.

 

Geiranger 3 Norwegen.JPG

اقلیم و آب‌وهوا

نروژ کشوری است کوهستانی به طوری که قسمت اعظم نروژ را ارتفاعاتی از سنگ سخت تشکیل می‌دهد. در شمال اقیانوس منجمد شمالی با آب و هوای سرد در مناطق شمالی و نسبتاً سرد در مناطق مرکزی و آب و هوای معتدل در مناطق جنوبی. میانگین دما از ۴ درجه زیر صفر در دی ماه تا ۱۷ درجه سانتی گراد بالای صفر در خرداد، نوسان دارد و میزان بارش سالانه در همین منطقه، ۱۹۶ سانتی‌متر است. در بیشتر مناطق شمالی نروژ معمولا شش ماه شب است و شش ماه روز است. اکثر مناطق شمالی نروژ معمولا ۹ ماه در سال بارش برف و باران را به همراه دارد.

تقسیمات کشوری

Norway-map.png
Norway counties.svg

از لحاظ تقسیمات کشوری نروژ از ۱۹ استان تشکیل گردیده است که زیر نظر استانداران و شورای منتخب اداره می‌شود. هر استان شامل تعدادی بخشداری (به نروژی: کمون (kommune) است. بیشتر امور جاری محل زیست افراد، توسط این کمون‌ها سروسامان می‌گیرد.


1 - آکرشوس ( Akershus )

2 - اوست آدر ( Aust-Agder )

3 - بوسکرود ( Buskerud )

4 - فینمارک ( Finnmark )

5 - هدمارک ( Hedmark )

6 - هوردالند ( Hordaland )

7 - مود اوگ رومسدال ( More og Romsdal )

8 - نوردلند ( Nordland )

9 - نورد تروندلاگ ( Nord-Trondelag )

10 - اوپلند ( Oppland )

11 - اسلو ( Oslo )

12 - اوستفولد ( Ostfold )

13 - روگالند ( Rogaland )

14 - سون اوگ فوردان ( Sogn og Fjordane )

15 - سور تروندلاگ ( Sor-Trondelag )

16 - تلمارک ( Telemark )

17 - ترومز ( Troms )

18 - وست آدر ( Vest-Agder )

19 - وستفولد ( Vestfold )

اقتصاد

واحد پول نروژ ، کرون با واحد جزء (اوره) نام دارد. در نروژ سطح زندگی بالاست.

صادرات عمدهٔ نروژ را نفت تشکیل می‌دهد، به طوری که نروژ روزانه ۳ میلیون بشکه نفت خام صادر می‌کند ولی در سازمان جهانی اوپک عضویت ندارد. از دیگر صادرات نروژ می‌توان به گوشت گاو، شیر و سایر فراورده‌های دامی اشاره کرد.

نروژ یکی از بهترین و مرغوب ترین چاه‌های نفت دنیا را در اختیار دارد. بعلت اینکه نروژ را دریا احاطه کرده یکی از چرخه‌های اقتصاد این کشور را آبزیان دریایی تشکیل داده‌اند. نروژ ۳ نوع ماهی دارد که در هیچ جای دنیا یافت نمی‌شود.

مردم

بیشینه مردم نروژ از نژاد اسکاندیناویایی، از تبار وایکینگ‌ها و از شاخه ژرمن‌ها هستند. اقلیت نژادی این کشور، ساموئید (سامر)‌ها هستند و جمعیت آنها در نروژ در حدود شصت هزار نفر است.

منابع:http://www.tebyan.net & http://fa.wikipedia.org

 

اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

بازديدکنندگان اين صفحه: 32082 بازديدکنندگان امروز :  4183 کل بازديدکنندگان :  64069768 بازديدکنندگان آنلاين :  3 زمان بارگزاري صفحه:  1.4219