29
برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ٠٩ تير ١٤٠١
منو اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
[فراموشی کلمه عبور]
نیجریه
نام رسمی کشور :
جمهوري فدرال نيجريه
(Federal Republic of Nigeria)
پایتخت :  آبوجا ( پايتخت جديد فدرال )
زبان رسمی :  انگليسي ( رسمي )، و بيش از 150 زبان محلي از جمله حوصه، يوروبا و ايبو بيشترين متكلمان را دارد.
نوع حکومت :  جمهوري
مذهب :  اسلام سني ( 48% )، كليساهاي مختلف پروتستان ( 17% -‏ عمدتاً انگليكن، متديست، لوتري، باپتيست و پرسبيتري )، كاتوليك رومي ( 17% ).
واحد پول : نایرا(Naira)
عضویت :  سازمان ملل متحد، سازمان وحدت افريقا، جامعة كشورهاي مشترك‏المنافع، سازمان كشورهاي صادركنندة نفت، جامعة اقتصادي كشورهاي غرب افريقا.
جمعیت :  137.253.133نفر (July 2004 est.)
روز استقلال :
شهرهای عمده : لاگوس, ايبادان, كانو, اوگبوموشو, اوشوگبو, ايلورين
امید طول عمر :  50/5 سال
رشد سالانه جمعیت :  2.45درصد (July 2004 est.)
نژاد : 
مساحت :  923.768کیلومتر مربع
خط ساحلی :  853کیلومتر
مختصات جغرافیایی :  10 درجه شمالی و 8 درجه شرقی

نقشه جفرافیایی

نقشه سیاسی

حکومت :  از 1983 نيجريه تحت حكمراني شوراي رهبري نيروهاي مسلح بوده كه رئيس آن رهبر كشور و رئيس دولت است. طبق برنامه، انتخابات 30 دولت ايالتي، 450 عضو مجمع فدرال و رئيس جمهور، براي دوره‏اي شش ساله با رأي تمامي افراد بالغ طبق برنامه در 1993 تا 1994 برگذار شد.  در 1989 دو حزب -‏ حزب سوسيال دموكرات و كنوانسيون ملي جمهوري‏خواه -‏ قانوني گرديد.  ايالات نيجريه در 1991 تعداد ايالات از 21 به 30 افزايش يافت و بيشتر مرزبنديها تغيير كرد. از آنجايي كه محدودة دقيق اين ايالات جديد مشخص نشده است، ارائة ارقام مساحت ايالات ممكن نيست. نام ایالت مرکز آبيا امواهيا آداماوا يولا آكوا ايبون اويو آنامبرا آكوا اِدو : بنين‏سيتي انوگو انوگو اوسون اوشوگبو اوگون آبِئوكوتا اوندو آكوري اويو ايبادان ايمو اووِري نام ایالت مرکز بائوچي بائوچي بنوئه ماكوردي بورنو : مايدوگوري پلاتو جوس تارابا جالينگو جيگاوا دوتسه دلتا آسابا ريورز پورت هاركُرت سوكوتو سوكوتو كاتسينا كاتسينا كادونا كادونا كانو كانو كِبي بيرين كِبي كراس ريور كالابار كوارا لوكوجا كوگي ايلورين لاگوس ايكجا نيجر مينا يوبه داماتورو ناحية پايتخت فدرال آبوجا
آموزش :  ميزان باسوادي : 7/50% ( 1990 ). سنين تحصيل اجباري : ( فرضاً ) 6 تا 12 سال. تعداد دانشگاه : 30 دانشگاه ( شامل دانشگاه آزاد ) و 24 پلي تكنيك.

دفاع :  كل نيروهاي مسلح : 94،500 ( 1991 ). خدمت سربازي : ندارد.

تاریخ


نقشه نیجریه

نیجریه پرجمعیت‌ترین کشور قاره آفریقا است که به دلیل تنوع فراوان قومی و نژادی طی چند سال گذشته شاهد درگیری‌های زیادی بوده‌است.

تاریخ اولین سکونت در این کشور به ۹ هزار سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد . با این حال در قرن ۱۹ میلادی این کشور مستعمره انگلیس شد تا اینکه در سال ۱۹۶۰ دوباره استقلال خود را به دست آورد.

پس از استقلال در دوره‌های مختلف گرفتار حکومت‌های نظامی شد . سرانجام در سال ۱۹۹۹ برای نخستین بار انتخابات آزاد در این کشور برگزار شد.

سیاست

رئیس جمهور نیجریه هم رئیس حکومت است و هم رئیس دولت . رئیس جمهور با رای مردم برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌شود که قابل تمدید برای دوره دوم نیز هست.

نظام قانونگذاری این کشور از دو مجلس تشکیل شده‌است : شورای ملی با ۱۰۹ کرسی که با رای مردم برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌شوند.

مجلس دیگر این کشور خانه نمایندگان است که ۳۶۰ کرسی دارد و نمایندگانش را مردم برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌کنند . سن قانونی در این کشور ۱۸ سال است.

تقسیمات کشوری

جمهوری فدرال نیجریه کشوری در غرب آفریقا است که از مجموعه ۳۶ ایالت و یک منطقه حکومت فدرال مرکزی تشکیل شده‌است. این کشور از غرب با بنین ، از شرق با چاد و کامرون و از شمال با نیجر همسایه‌است. در جنوب این کشور خلیج گینه ، بخشی از اقیانوس اطلس ، قرار گرفته‌است.

جغرافیا

پرجمعیت ترین کشور آفریقا می‌باشد. از سمت شمال با جمهوری صحرا هم مرز است. آب و هوای استواییسانتی گراد ، همراه با رطوبت فراوان است. باعث پیدایش جنگلهای متراکم و انبوه ، در شرق ، غرب ، و جنوب این کشور شده‌است. میانگین درجه حرارت سالانه ، ۳۲ درجه

اقتصاد

تولید ناخالص داخلی این کشور ۲۹۴٫۸ میلیارد دلار است. ۵۰ میلیون و ۱۳۰ هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند که ۷۰ درصد آنها در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند.

نرخ بیکاری در این کشور ۵٫۸ درصد است و ۷۰ درصد از مردم آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند. نرخ تورم در سال ۲۰۰۷ میلادی ۶٫۵ درصد بود.

محصولات صادراتی این کشور شامل نفت و مواد نفتی ، کاکائو و لاستیک است که به کشورهای آمریکا (۴۸٫۹ درصد) ، اسپانیا (۸ درصد) ، برزیل (۷٫۳ درصد) و فرانسه (۴٫۲ درصد) صادر می‌شود.

محصولات وارداتی آن شامل ماشین‌آلات و تجهیزات ، مواد شیمیایی ، تجهیزات حمل و نقل ، کالاهای مصرفی ، غذا و حیوانات زنده‌است که از کشورهای چین (۱۰٫۷ درصد) ، هلند (۶٫۲ درصد) ، انگلیس (۵٫۸ درصد) ، فرانسهبرزیل (۵٫۱ درصد) و آلمان (۴٫۶ درصد) وارد می‌شود. (۵٫۶ درصد) ،

رود نیجر ، نیمه جنوبی کشور را آبیاری می‌کند. ۹۵٪ درآمدهای ارزی نیجریه ، از صادرات نفت تامین می‌شود. قبل از کشف و استخراج نفت ، اقتصاد بر کشاورزی و دامپروری استوار شده بود.

این کشور یکی از صادرکنندگان نفت است و حدود ۹۵ درصد از محصولات صادراتی آن را نفت و محصولات مفتی تشکیل می‌دهد . نیجریه عضو اوپک و سازمان تجارت جهانی است.


در این کشور یک میلیون و ۶۸۸ هزار خط تلفن ثابت و ۳۲ میلیون و ۳۲۲ هزار خط تلفن همراه وجود دارد.

نیجریه یک میلیون و ۹۸۶ هزار میزبان اینترنتی و ۸ میلیون کاربر دارد.

مردم

جمعیت این کشور ۱۴۸ میلیون نفر با میانگین سنی ۱۸٫۷ سال است. امید به زندگی برای زنان ۴۸٫۵ و برای مردان ۴۷٫۱۵ سال است.

۵٫۴ درصد از مردم آن به بیماری ایدز مبتلا هستند. تب زرد و مالاریا از دیگر بیماری‌های شایع در این کشور است.

۵۰ درصد از مردم نیجریه مسلمان و ۴۰ درصد مسیحی هستند. زبان رسمی این کشور انگلیسی است.

درگیری مذهبی

قوانین شریعت اسلامی از سال ۲۰۰۰ میلادی در شمال نیجریه اجرا می‌شود ولی برخی از شورشیان خواهان اجرای قوانین اسلامی در سراسر نیجریه هستند. درگیری‌های مسلمانان تندرو با دولت نیجریه در ایالت‌های کانو، بورنو و یوبه در شمال نیجریه در ماه ژوئیه سال ۲۰۰۹ صدها کشته برجای گذاشت.

گروهی از مسلمانان افراطی که با دولت نیجریه درگیر شده‌اند از پیروان یک روحانی تندرو بنام محمد یوسفبوکو حرام» (به معنی تحصیل حرام است) که در خشونت‌های شمال نیجریه دست داشته‌اند با تحصیل علم و وجود مدارس مخالفند. هستند. این روحانی مدارس به شیوه غربی در نیجریه را برخلاف قواعد اسلامی می‌داند و با فعالیت آن‌ها مخالف است. هم گروه خودخوانده «طالبان» نیجریه و هم گروه «

منابع:http://www.tebyan.net & http://fa.wikipedia.org

اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

بازديدکنندگان اين صفحه: 28119 بازديدکنندگان امروز :  4128 کل بازديدکنندگان :  64069713 بازديدکنندگان آنلاين :  1 زمان بارگزاري صفحه:  0.8125