1
برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
دوشنبه ٠٢ خرداد ١٤٠١
منو اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
[فراموشی کلمه عبور]
وانواتو
نام رسمی کشور :
جمهوري وانواتو
(Republic of Vanuatu)
پایتخت :  پورت ويلا
زبان رسمی :  انگليسي ( رسمي؛ 60% )، فرانسوي ( رسمي؛ 40% )، بيسلاما ( زبان ملي؛ 82% به عنوان زبان اول )، و 130 گويش محلي ديگر.
نوع حکومت :  جمهوري
 
مذهب :  پرسبيتري ( 33% )، انگليكن ( 30% )، آنيميست ( 20% )، كاتوليك رومي ( 17% ).
واحد پول : واتو(Vatu)
عضویت :  سازمان ملل متحد، جامعة كشورهاي مشترك‏المنافع، جامعة كشورهاي جنوب اقيانوس آرام.
جمعیت :  202.609 نفر (July 2004 est.)
روز استقلال :
شهرهای عمده : لوگان‏ويل
امید طول عمر :  69 سال.
رشد سالانه جمعیت :  1.57%درصد (July 2004 est.)
نژاد : 
مساحت :  12.200 کیلومتر مربع
خط ساحلی :  2.528کیلومتر
مختصات جغرافیایی :  16 درجه جنوبی و 167 درجه شرقی

نقشه جفرافیایی

نقشه سیاسی

حکومت :  46 عضو پارلمان با رأي تمامي افراد بالغ براي چهارسال انتخاب مي‏شوند. اين پارلمان نخست‏وزير را انتخاب و او شوراي وزيران را انتصاب مي‏كند. رئيس جمهور را پارلمان و رؤساي شوراهاي محلي براي دوره‏اي پنج ساله انتخاب مي‏كنند.  احزاب عمدة سياسي عبارتند از : • حزب وانواكو ( سوسياليست ) • اتحاد احزاب ميانه‏رو • حزب ترقي‏خواه ملانزي • چند حزب محلي.
آموزش :  ميزان باسوادي : 10 تا 20%. سنين تحصيل اجباري : تحصيل اجباري نيست. تعداد دانشگاه : ندارد.

دفاع :  كل

وانواتو  ‌ آوا پرونده به طور رسمی جمهوری وانواتو کشوری جزیره‌ای و کوچک می‌باشد که در جنوب اقیانوس آرام واقع شده است.

تاریخ

وانوواتو در ابتدا سکونت گاه مردم ملانزی بود و اروپایی‌ها در قرن ۱۸ میلادی به آنجا رفتند. در سال ۱۸۸۰ دو کشور انگلیس و فرانسه بر سر این جزایر جنگ‌هایی را داشتند که در ۱۹۰۶ آن‌ها به توافق با یکدیگر مبنی بر مالکیت مشترک انگلیسی-فرانسوی را در چارچوب مدیریت مشترک تخت عنوان هیبرید جدید پذیرفتند. در ۱۹۷۰ جنبش آزادی خواهی وانوواتو برپا شد که نتیجه آن ایجاد جمهوری وانوواتو در سال ۱۹۸۰ بود.


وانوآتو از سال ۱۸۸۷ به وسیله بریتانیا و فرانسه به طور مشترک اداره می‌شد . وانوآتو در 30 جولای ۱۹۸۰ از بریتانیا و فرانسه اعلام استقلال کرد .

سیاست

ژان ماری لیه از اتحادیهٔ احزاب میانه رو در سال ۱۹۸۴ به ریاست جمهوری رسید . ماکسیم کارلوت نیز در سال ۱۹۹۱ نخست وزیر شد . در سال 2004 نیز کالکوت ماتاسکلکله به عنوان رئیس جمهور و هام لینی به سمت نخست وزیر وانوآتو برگزیده شدند .

جغرافیا


دشت سیندر (Cinder) مشرف به آتشفشان یاسور (Yasur) در جزیره تانا (Tanna)


این کشور یک مجمع‌الجزایر آتشفشانی است که در فاصله ۱٬۷۵۰ کیلومتری از شرق استرالیا شمالی، ۵۰۰ کیلومتری شمال شرقی کالدونیای جدید و در غرب فیجی و جنوب جزایر سلیمان قرار دارد.


پایتخت این کشور پورت ویلا ( Port-Vila ) با 34 هزار نفر جمعیت می‌باشد . مساحت وانوآتو ۱۲٬۱۸۹ کیلومتر مربع و جمعیت ۲۱۵٬۰۰۰ نفر است .

مهمترین شهر وانوآتو , لوگان ویل با 12 هزار نفر جمعیت است .

وانوآتو از بیش از 80 جزیره تشکیل شده است که مهمترین آنها عبارتند از : افاته ، اسپیریتو سانتو ، مالکولا و تانا ، که نیو هیبرید نیز خوانده می‌شدند .

تقسیمات کشوری

Map OC-Melanesia Revised by Tom Emphasizing Vanuatu.PNG

وانوآتو دارای 6 ایالت می‌باشد :1 - مالامپا ( Malampa )

2 - پناما ( Panama )

3 - سانما ( Sanma )

4 - شفا ( Shefa )

5 - تافیا ( Tafea )

6 - توربا ( Torba )

جزایر


نقشه جزایر وانواتو
نام جزیره توضیح
آمبریم
آناتوم
آئوبا
افاته
ارومانگو
اسپیریتو سانتو
فوتونا
هانتر مورد ادعای فرانسه و وانوآتو
ایل بنکس
ایل تورس
مائه‌وو
متیو مورد ادعای فرانسه و وانوآتو
مالاکولا
پنتکوته
تانا

اقتصاد

واحد پول وانوآتو ، واتو نام دارد . صادرات وانوآتو را نارگیل ، ماهی و کاکائو تشکیل می‌دهند . وانوآتو از جمله اعضای کشورهای مشترک المنافع به شمار می‌رود .

مردم

90 % نژاد وانوآتو را وانوآتویی تشکیل می‌دهند ، همچنین دین 53 % وانوآتویی ها پروتستان ، 18 % انگلیکان و 15 % کاتولیک هستند . بیسلاما ، انگلیسی و فرانسوی از زبانهای رسمی وانوآتو به حساب می‌آیند

منابع:http://www.tebyan.net & http://fa.wikipedia.org


 

اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

بازديدکنندگان اين صفحه: 29671 بازديدکنندگان امروز :  5991 کل بازديدکنندگان :  63849775 بازديدکنندگان آنلاين :  3 زمان بارگزاري صفحه:  0.7656