29
برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٥ تير ١٤٠١
منو اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
[فراموشی کلمه عبور]
ویتنام
نام رسمی کشور :
جمهوري سوسياليستي ويتنام
(Socialist Republic of Vietnam)
پایتخت :  هانوي
زبان رسمی :  ويتنامي ( رسمي؛ 84% )، تاي، خمر، تايلندي، موونگ.
نوع حکومت :  جمهوري
 
مذهب :  بودايي ( 55% )، كاتوليك رومي ( 7% )، كائوداي ( 3% )، دائويي
واحد پول : دونگ(Dong)
عضویت :  سازمان ملل متحد
جمعیت :  82.689.518 نفر (July 2004 est.)
روز استقلال :
شهرهای عمده : هوشي‏مين, هايفونگ, دانانگ, لونگ‏زوئن
امید طول عمر :  64 سال.
رشد سالانه جمعیت :  1.3% درصد (July 2004 est.)
نژاد : 
مساحت : 
خط ساحلی :  خط ساحلی ندارد
مختصات جغرافیایی :  16 درجه شمالی و 106 درجه شرقی

نقشه جفرافیایی

نقشه سیاسی

حکومت :  طبق قانون اساسي 1992، 496 عضو مجمع ملي با رأي تمامي افراد بالغ براي پنج سال انتخاب مي‏شوند. اين مجمع، از ميان اعضاي خود، شوراي كشور -‏ كه رئيس آن رئيس جمهور است -‏ و شوراي وزيران، بارياست نخست‏وزير را، انتخاب مي‏كند.  قدرت واقعي در اختيار حزب كمونيست ويتنام، تنها حزب قانوني، اين كشور است.
آموزش :  ميزان باسوادي : 6/87% ( 1990 ). سنين تحصيل اجباري : 6 تا 11 سال. تعداد دانشگاه : 6.

دفاع :  كل نيروهاي مسلح : 860،000 ( تخمين 1993 ) به‏علاوة 500،000 شبه‏نظامي نيروي منطقه‏اي خلق و نيروهاي محلي كه 6/2 ميليون تخمين زده مي‏شود. خدمت سربازي : 3 سال.

تقسیمات کشوری

جمهوری سوسیالیستی ویتنام با مساحت ۳۳۰۳۶۳ کیلومتر مربع در قسمت شرقی شبه جزیره هند و چین در منطقه جنوب شرقی آسیا واقع شده‌است. ویتنام از شمال با جمهوری خلق چین همسایه بوده و از شرق به خلیج Tonkin و دریای چین جنوبی محدود است. این کشور از غرب با کشور لائوس و در قسمت جنوب غرب با کشورکامبوج مرز مشترک دارد. ویتنام از جنوب نیز به دریای چین جنوبی محدود است. ویتنام باریکه طویلی به طول یک هزار مایل میباشد که از کرانه دلتای رود مکونگ در جنوب تا مرز چین در شمال بطول ۱۶۵۰ کیلومتر امتداد دارد. طول سواحل این کشور۳۴۴۴ کیلومتر است.

بطور کلی ویتنام از سه منطقه شمالی، منطقه مرتفع مرکزی و دلتای رودمکونگ تشکیل شده‌است. از نظر جغرافیای طبیعی این کشور باریکه طویلی بطول یک هزار مایل از دلتای رود مکونگ در جنوب تا دلتای رود سرخ در شمال امتداد دارد. دو رودخانه اصلی کشور، رود مکونگ و رود سرخ میباشد. رود مکونگ بطول ۴ هزار کیلومتر و دلتای آن در جنوب بعنوان بزرگترین رود جنوب شرق آسیا و هفتمین رود قاره آسیا میباشد که از کشورهای چین، تایلند و لائوس و کامبوج گذشته و به ویتنام وارد میشود. رود سرخ و دلتای آن در شمال محل اصلی تشکیل مدنیت در این کشور بوده‌است.

ویتنام دارای آب و هوای موسمی استوایی میباشد. منطقه شمالی بواسطه مجاورت با چین از هوایی کاملا استوایی برخوردار نمی‌باشد ولیکن قسمت جنوبی این کشور کاملا دارای آب و هوایی استوایی و برخوردار از ویژه گیهای آن میباشد. متوسط دما در هانوی ۲۳ درجه و در هوشی مین ۲۶ درجه سانتی گراد است.

شهر هانوی بعنوان مرکز سیاسی و فرهنگی کشور در منطقه شمالی ویتنام قرار دارد. متوسط دمای این شهر ۲۳ درجه سانتیگراد با رطوبت بیش از هشتاد درصد میباشد.این شهر جزء هیچیک از استانهای کشور به حساب نیامده و دارای شهرداری مستقل میباشد. شهرهای هوشی مین و هایفونگ نیز وضعیت مشابه‌ای دارند با این تفاوت که از نظر جمعیت و وسعت از هانوی بزرگتر میباشند.

شهر هوشی مین یا بندر سابق سایگون مرکز حکومت ویتنام جنوبی بوده‌است که پس از خروج نیروهای آمریکایی از این کشور بنام رهبرفقید این کشور نام گذاری شده‌است. شهر هوشی مین در حال حاضر قطب اصلی اقتصاد ویتنام محسوب می‌گردد. این شهر بیش از ۳۸ درصد از تولید ناخالص داخلی ویتنام را بخود اختصاص داده‌است.

بندر هایفونگ یکی دیگر از مناطق استراتژیک و مهم در منطقه شمال ویتنام بشمار می‌آید. این شهر در زمان جنگ‌های استقلال طلبانه و آزادیخوانه ویتنام راه اصلی مواصلاتی نیروهای شمالی کشور بوده‌است. در حال حاضر این بندر با سرمایه گذاری‌های صورت گرفته یکی از قطبهای اقتصادی ویتنام میباشد.

شهر هواِ واقع در جنوبی ترین قسمت منطقه شمالی ویتنام دارای متوسط دمای ۲۵ درجه سانتیگراد میباشد و یکی از قطبهای گردشگری ویتنام بشمار می‌آید.

اقتصاد

ویتنام با جمعیتی حدود 87 میلیون نفر و وسعتی بالغ بر 329 هزار کیلومتر مربع یکی از کشورهای تابعه بلوک شرق و اقتصاد کمونیستی است که در سالهای اخیر و به ویژه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی تلاش موثری برای آزاد سازی اقتصاد خود به خرج داده و پس از حدود 11 سال گفتگوی سخت با اعضای سازمان جهانی تجارت ، از سال 2007 به این سازمان پیوسته است .

منابع:http://www.tebyan.net & http://fa.wikipedia.org

اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

بازديدکنندگان اين صفحه: 27496 بازديدکنندگان امروز :  1914 کل بازديدکنندگان :  64037262 بازديدکنندگان آنلاين :  6 زمان بارگزاري صفحه:  0.8750