25
برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٥ تير ١٤٠١
منو اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
[فراموشی کلمه عبور]
هلند
نام رسمی کشور :
پادشاهي هلند
(Kingdom of the Netherlands)
پایتخت :  آمستردام -‏ فقط اسماً پايتخت است
زبان رسمی :  هلندي ( رسمي )
نوع حکومت :  پادشاهي
مذهب :  كاتوليك رومي ( زير 30% )، كليساي اصلاح‏شدة هلند ( 17% )، كليساهاي اصلاح شده ( كالوني؛ 8% )
واحد پول : یورو
عضویت :  سازمان ملل متحد، جامعة اروپا، پيمان آتلانتيك شمالي، كنفرانس امنيت و همكاري در اروپا، اتحادية اروپاي غربي، شوراي اروپا، سازمان همكاري اقتصادي و توسعه.
جمعیت :  16.318.199 نفر (July 2004 est.)
روز استقلال :
شهرهای عمده : لاهه ( اس‏گرونهاگه ) -‏ پايتخت بالفعل؛ مقر دولت, روتردام, اوترخت, ايندهون, آرنهم, هرلان‏ كركرادا, انشده, نايمگن, تيلبورگ, هارلم, گرونينگن, دوردِرخت, اس هرتوگنبوش, ليدن, گلين-‏ سيتارد, ماستريخت, برِدا
امید طول عمر :  77 سال
رشد سالانه جمعیت :  0.57%درصد (July 2004 est.)
نژاد : 
مساحت :  41.526 کیلومتر مربع
خط ساحلی :  451کیلومتر
مختصات جغرافیایی :  52 درجه و 30 دقیقه شمالی و 5 درجه و 54 دقیقه غربی

نقشه جفرافیایی

نقشه سیاسی

حکومت :  حكومت هلند سلطنت مشروطه است. پارلمان هلند متشكل از دو مجلس است. مجلس اول با 75 عضو، براي دوره‏اي شش ساله از سوي 12 شوراي محلي انتخاب مي‏شود. نيمي از اعضاء هر سه سال بازنشسته مي‏گردند. مجلس دوم با 150 عضو براي دوره‏اي چهارساله تحت نظام تعيين تعداد نمايندگان به نسبت جمعيت هر منطقه با رأي تمامي افراد بالغ انتخاب مي‏شود. پادشاه شخصي را به نخست‏وزيري انتصاب مي‏كند كه از پشتيباني اكثريت در پارلمان برخوردار باشد. نخست‏وزير نيز شوراي وزيران ( كابينه ) را انتصاب مي‏كند كه به پارلمان پاسخگوست.  احزاب مهم سياسي عبارتند از : • حزب دموكرات مسيحي • حزب كارگر • حزب خلق براي آزادي و دموكراسي (ليبرال) • حزب دموكراسي 66 • حزب اصلاح‏شدة سياسي ( كالوني ) • حزب سياسي دموكراتهاي اصلاح شده
آموزش :  ميزان باسوادي : 99%. سنين تحصيل اجباري : 5 تا 16 سال. تعداد دانشگاه : 22 ( 15 دانشگاه شامل دانشگاه آزاد به‏علاوة 7 مؤسسة همطراز با دانشگاه ).

دفاع :  كل نيروهاي مسلح : 101،400 ( 1991 )، به‏علاوة نيروي كوچك « سپاه دفاع كشوري ». خدمت سربازي : 12 تا 15 ماه.

هُلند (به هلندی: Nederland (تلفظ: نــِیدِرلاند)، به انگلیسی: The Netherlands و Holland) کشوری است کوچک در شمال غربی اروپا با شانزده و نیم میلیون جمعیت که بیشترشان مسیحی پروتستان هستند. جمعیت مسلمانان هلند نزدیک به یک میلیون نفر است. پایتخت هلند شهر آمستردام است، اما به منظور تمرکززدایی بسیاری از وزارتخانه‌ها و سفارتخانه‌ها در شهر لاهه یا پیرامون آن مستقر شده‌اند. هلند بخش اصلی و اروپایی پادشاهی هلند (به زبان هلندی: Koninkrijk der Nederlanden کُنینک‌رَیک دِر نِیدِرلاندِن) بشمار می‌رود که جزایری را در آمریکای مرکزی نیز شامل می‌شود. هلند از شرق با آلمان همسایه‌است و از جنوب با بلژیک و از غرب نیز از طریق دریا با بریتانیا. بندر روتردام دومین شهر بزرگ هلند است و از نظر مساحت و تعداد اسکله‌هایی که دارد، بزرگ‌ترین بندر اروپا نیز به شمار می‌رود.

 

اقتصاد

تولید ناخالص داخلی هلند (نه تولید ملی) در سال ۲۰۰۶ بیش از پانصد میلیارد یورو بوده‌است و نرخ رشد اقتصادی در همین سال نزدیک به ۳ درصد بوده‌است. رشد تورم در هلند از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ بطور میانگین حدود دو درصد گزارش شده‌است. نرخ بیکاری در دورهٔ مشابه حدود دو درصد بوده‌است (۴۰۰ هزار نفر و کمتر).

هلند در پرورش و تجارتِ گُل مقام اول را در جهان داراست. دامداری و کشاورزی نیز از پایه‌های اقتصاد هلند محسوب می‌شود. هلندی‌ها علیرغم کوچکی کشورشان سهم بزرگی در تجارت و بانکداری جهانی دارند. ایالات متحدهٔ آمریکا یکی از بازارهای اصلی هلند است و کشورهای اتحادیه اروپا مهم‌ترین شرکای تجاری آن هستند. بیش از نیمی از سهام شرکت نفتی- گازی شل را هلند در اختیار دارد و مابقی را بریتانیا. این شرکت که بخش هلندی آن به رویال داچ شل معروف است در زمینهٔ استخراج و تجارت نفت و گاز در سراسر جهان از جمله ایرانفیلیپس (صنایع الکترونیک) و هاینکن (یکی از عمده ترین تولید کنندگان آبجو در جهان) اشاره کرد. واحد پول هلند پیش از تبدیل به یورو، فلورن یا گیلدر هلندی بود. فعالیت می‌کند. هلند خود نیز دارای ذخایر گاز طبیعی ست و بخش از آن را صادر می‌کند. کشتی سازی و صنایع شیمیایی از دیگر صنایع مادر در هلند هستند. از شرکتهای بزرگ هلندی می‌توان به

سیاست

حکومت هلند پادشاهی مشروطه‌است که در آن شاه یا ملکه نقش چندان تعیین کننده ای در سیاست ندارد و بیشتر نماد وحدت ملی است. ملکه ی فعلی هلند بئاتریکس نام دارد و پسر او آلکساندر ولیعهد است. دو مجلس نمایندگان در این کشور وجود دارد و حزب دارای بیشترین رأی در انتخابات پارلمانی نخست وزیر را برمیگزیند و دولت را تشکیل می‌دهد. او مهم‌ترین مقام سیاسی کشور شناخته می‌شود. احزاب دموکرات مسیحی، سوسیال دموکرات (کار)، سوسیالیست، حزب سبزها و لیبرال از احزاب عمده در این کشور هستند. طی چند سال اخیر و بخصوص در انتخابات پارلمانی 2010 حزب آزادی (راست افراطی به رهبری خیرت ویلدرس) صندلی های بیشتری در مجلس هلند بدست آورده و ممکن است در دولتِ آتی به رهبری لیبرالها VVD حضور داشته باشد. تعداد قابل توجهی از نمایندگان مجلس هلند را شهروندان مهاجر ترک تبار و مراکشی تبار تشکیل می‌دهند. از ایرانیان مقیم هلند نیز «فرح کریمی» به نمایندگی از حزب سبزها در مجلس هلند حضور داشته‌است.

جریانِ راست گرای افراطی در هلند از جمله به خاطر رشد تعداد مهاجران در این کشور، در دههٔ حاضر قدرت گرفت که نتیجهٔ آن ورود احزابی چون ال‌پی‌اف (فهرست پیم فورتاین) به پارلمان و دولت بود. با کشته شدن پیم فُرتاین بدست یک هلندی، او و بعد حزب اش از صحنهٔ سیاست حذف شدند و خیرت ویلدرس با «حزب آزادی» طرفداران او را به سوی خود جلب کرد و وارد پارلمان شد. ویلدرز مخالفِ حضور مسلمانان در هلند است چرا که اسلام را یک تهدیدِ رو به گسترش می‌داند که باید جلوی آن را گرفت. قتل فیلمساز هلندی تئو فان خُخ (ون گوگ) توسط یک مراکشی در سال ۲۰۰۴ به حزبِ ضداسلامیِ ویلدرس کمک کرد تا وارد پارلمان بشوند.

در فروردین ۱۳۸۷ نمایش فیلم کوتاهی از خیرت ویلدرز بنام فتنه مخالفت‌های زیادی در هلند و خارج از این کشور برانگیخت. او در این فیلم قرآن و مسلمانان را مروج خشونت می‌داند. نخست‌وزیر فعلی دولت هلند، یان پیتر بالکنِِنده که از حزب دموکرات مسیحی است این فیلم را محکوم کرد. بر خلاف نگرانی‌ها، مسلمانان هلند خشونتی بر علیه این فیلم نشان ندادند و از روشهای قانونی برای اعتراض به آن استفاده کردند. رسانه‌های دولتی هلند آگاهانه به مسلمانان میدان دادند تا مخالفت هایشان را ابراز کنند.

هلند عضو قدیمی اتحادیهٔ اروپا و همچنین عضو پیمان نظامی ناتو است. دولت هلند از حملهٔ آمریکا به افغانستان و عراق پشتیبانی کرد و هم اکنون در افغانستان نیرو دارد. اما این نیروها در سال 2010 افغانستان را ترک خواهند کرد (در نتیجه ی اختلاف نظرهای احزاب اصلی که حتا به انحلال کابینه در هلند انجامید.)

هلند همراه با بلژیک و لوکزامبورگ، بنِلوکس را تشکیل می‌دهند. این نام یک پیمان همکاری منطقه‌ای بین این سه کشور است و از ترکیب نخستین حروف نام این کشورها ساخته شده‌است و این پیمان مادر پیمان اروپای یکپارچه‌است.

تقسیمات کشوری

Netherlands map small.png
  • استان‌های هلند


استان مرکز
درنته آسن
فلیوولاند لیلی‌استاد
فریس‌لاند لیوواردن
خلدرلاند آرنهم
خرونینگن خرونینگن
لیمبورخ ماستریخت
برابانت شمالی   سِرتوخِن‌بوس
هلند شمالی هارلم
افرایسل زووله
هلند جنوبی لاهه
اوترخت اوترخت
زیلاند میدل‌بورخ

تصویر ماهواره‌ای از کشور هلند، سال ۲۰۰۰

جغرافیا

هلند در واقع یک دلتای سرسبز است که رودخانه‌هایی چون راین از میان آن می‌گذرد. از این رو هلند کوه ندارد و ارتفاع بلندترین تپه در جنوب این کشور ۳۲۲ متر بیشتر نیست. خاک هلند بیشتر ماسه‌ای ست. بخش‌های وسیعی از سرزمین هلند را کشتزارها و چراگاه‌های سرسبز تشکیل می‌دهند و دریاچه هاو نهرها و جنگلهای طبیعی و مصنوعی در آن به وفور یافت می‌شود. هلند سرزمینی پر باران است با زمستانهای طولانی و تابستانهای کوتاه و ملایم. بادهای تند بخصوص در مناطق ساحلی از ویژگیهای جوی آن است و سیلابهای موسمی تهدیدی همیشگی اما کنترل شده برای این سرزمین کوچک محسوب می‌شوند. مهار آب دریا و رودخانه‌ها همواره یکی از چالش‌های هلند بوده‌است و آنها در این کار و نیز در ایجاد خشکی در دریا بسیار پرتجربه هستند. شهرهای جدیدی چون آلمیره و لیلی استاد که در جنوب دریاچهٔ ایسل میر واقع اند، در چنین زمینهایی بنا شده‌اند.


مردم

زبان رسمی هلند، هلندی است (به انگلیسی:Dutch). این زبان شاخه‌ای از زبان‌های ژرمنی است و به آلمانیبلژیک را نیز دربر می‌گیرد. در مستعمرات هلند از جمله در سورینام لهجه‌های بومی‌شدهٔ هلندی کاربرد داشته‌است. شباهت‌هایی دارد. برخی واژگان فرانسوی نیز از دوره‌های تسلط فرانسویان بر این منطقه، در زبان هلندی جذب شده‌اند. گسترهٔ جغرافیایی زبان هلندی به جز کشور هلند، استان‌های شمالی

در کشور هلند در حدود ۶۵ هزار فارسی‌زبان سکونت دارند، ۳۰ هزار ایرانی و ۳۵ هزار نفر از کشور افغانستان.

منابع:http://www.tebyan.net & http://fa.wikipedia.org


اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

بازديدکنندگان اين صفحه: 39761 بازديدکنندگان امروز :  1741 کل بازديدکنندگان :  64037089 بازديدکنندگان آنلاين :  4 زمان بارگزاري صفحه:  0.8125