ساحل جزیره کیش
برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٥ تير ١٤٠١
منو اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
[فراموشی کلمه عبور]
یونان
نام رسمی کشور :
جمهوري هلني
(Hellenic Republic)
پایتخت :  آتن ( آتيناي )
زبان رسمی :  يوناني ( رسمي ).
نوع حکومت :  جمهوري
مذهب :  ارتودوكس ( 98%؛ رسمي ).
واحد پول : یورو
عضویت :  سازمان ملل متحد، جامعة اروپا، پيمان آتلانتيك شمالي، شوراي اروپا، كنفرانس امنيت و همكاري در اروپا، سازمان همكاري اقتصادي و توسعه، اتحادية اروپاي غربي ( عضو وابسته ).
جمعیت :  1.647.529 نفر (July 2004 est.)
روز استقلال :
شهرهای عمده : تسالونيكي( سابقاً مشهور به سالونيكا ), پيرايئوس ( بخشي از آتن بزرگ ) , وولوس,
امید طول عمر :  76 سال.
رشد سالانه جمعیت :  0.2% درصد (July 2004 est.)
نژاد : 
مساحت :  131.940کیلومتر مربع
خط ساحلی :  1.676کیلومتر
مختصات جغرافیایی :  39 درجه شمالی و 22 درجه شرقی

نقشه جفرافیایی

نقشه سیاسی

حکومت :  پارلمان 300 نفري براي چهارسال با رأي تمامي افراد بالغ و تحت نظام تعيين تعداد نمايندگان به نسبت جمعيت هر منطقه انتخاب مي‏گردد. رئيس‏جمهور -‏ كه براي دوره‏اي پنج ساله از سوي پارلمان انتخاب مي‏شود -‏ نخست‏وزير ( كه از پشتيباني اكثريت در پارلمان برخوردار است ) و ديگر وزيران را انتصاب مي‏كند.  احزاب عمدة سياسي عبارتند از : • حزب دموكراسي جديد ( محافظه‏كار ) • حزب سوسياليست پان‏يوناني • حزب احياء دموكراتيك • اتحاد چپ ( به رهبري كمونيستها ).  جامعة خودگردان يوناني نام مساحت(کیلومتر مربع) مرکز كوه‏اتاس ( جمهوري خودگرداني راهبان ) 336 كاريه
آموزش :  ميزان باسوادي : 2/93% (‌1990 ). سنين تحصيل اجباري : 6 تا 15 سال. تعداد دانشگاه : 10 دانشگاه به‏علاوة 6 مؤسسة همطراز با دانشگاه.

دفاع :  كل نيروهاي مسلح : 158,500 ( 1991 )، به‏علاوة 26,500 پليس شبه‏نظامي و 120,000 گاردملي. خدمت سربازي : 20 تا 24 ماه.

یونان (به یونانی: Ελλάδα) کشوری در جنوب شرقی اروپا و جنوب شبه جزیره بالکان است، این کشور از شمال با آلبانی، مقدونیه و بلغارستان و در شرق با ترکیه دارای مرز مشترک زمینی است. سرزمین اصلی یونان در جنوب و شرق به وسیله دریای اژه احاطه شده و از غرب به دریای یونان محدود است. «یونان» نام فارسی این کشور است.

یونان در محل اتصال سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا واقع شده است و وارث میراث یونان باستان، امپراتوری بیزانس و نزدیک چهار قرن سلطه ترکان عثمانی است.

این کشور به عنوان مهد تمدن مغرب زمین و زادبوم دموکراسی، فلسفه غرب، بازی‌های المپیک، علوم سیاسی، نمایشنامه‌نویسی (شامل هردو نوع کمدی و تراژدی) قابل توجه است.

یونان دارای تاریخی ویژه و پرحادثه است و دارای میراث فرهنگی است که به طور قابل توجهی دارای نفوذ در آفریقای شمالی و منطقه خاورمیانه است و ساختاری بنیادی برای فرهنگ اروپا و آنچه امروز به عنوان غرب خوانده می‌شود به حساب می‌آید.

امروز یونان کشوری توسعه یافته و یکی از اعضای اتحادیه اروپا (از ۱۹۸۱ میلادی)، عضو اتحادیه اقتصادی و پولی اتحادیه اروپا (از ۲۰۰۱ میلادی)، ناتو (از ۱۹۵۱ میلادی)، منطقه همکاری و بهره برداری اقتصادی یا OECD (از ۱۹۶۰ میلادی) ، آژانس فضایی اروپا یا ESA (از ۲۰۰۱ میلادی) است.

آتن پایتخت و تسالونیکی، پاتراس و هراکلیون از شهرهای بزرگ آن به شمار می‌روند

 

تاریخ

یونان باستان

نوشتار اصلی: یونان باستان

سواحل دریای اژه یونان به طور غیر منتظره‌ای شاهد بروز اولین تمدن پیشرفته در اروپا بود که امروز (تأثیرش) بخشی جدانشدنی از ساختار و فرهنگ و توسعه سیاسی در غرب است. در یونان باستان پسرها مهم‌تر از دخترها در نظر گرفته می‌شده‌اند.

تقسیمات کشوری

یونان حدود ۶۰۰۰ جزیره دارد که تنها ۲۲۷ مورد آن دارای سکنه است. مالک بسیاری از این جزایر افراد ثروتمند جهان هستند.

کشور یونان به ۱۳ استان (به یونانی: Περιφέρειες، تلفظ: پــِریفِرئیـِس) تقسیم شده است. این استان‌های نیز به نوبه خود به ۵۴ شهرستان تقسیم شده‌اند.

نام استان‌های یونان از این قرار است:

 1. آتیکا
 2. یونان مرکزی
 3. مقدوینه مرکزی
 4. کرت
 5. مقدونیه شرقی و تراکیه
 6. اِپیروس
 7. جزیره‌های ایونی
 8. اژه شمالی
 9. پلِپونِز
 10. اژه جنوبی
 11. تسالی
 12. یونان غربی
 13. مقدونیه غربی
 14. کوه آثوس

نقشه استان‌های یونان


اقتصاد

رشد تولید ناخالص داخلی یونان از بسیاری از اعضای اتحادیه اروپا بیشتر بوده‌است.صنعت گردشگری یکی از منابع عمده درآمد زایی برای یونان است و ۱۵٪ از سهم تولید ناخالص داخلی را شامل می‌شود.به طور مستقیم و غیر مستقیم ۱۶٫۵٪ از نیروی کار یونان در این صنعت به کار گرفته شده‌اند.

نیروی کار یونان بالغ بر ۴۹۰۰۰۰۰ نفر است که در میان کشورهای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه بعد از کره جنوبی در رتبه دوم قرار دارد.بر پایه یک نظر سنجی که توسط دانشگاه گرونینگن انجام شد یونان بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۵ در رتبه سوم ساعات کار در هر سال در بین کشورهای اروپایی قرار دارد.به این ترتیب یونانی‌ها در هر سال ۱٬۸۱۱ ساعت کار کرده‌اند.در سال ۲۰۰۷ کارگران متوسط ۲۰ دلار در هر ساعت تولید کرده‌اند.این رقم مشابه اسپانیا و کمی بیش از نصف متوسط تولید کارگران در آمریکا است.نزدیک به یک پنجم نیروی کار را مهاجران خارجی تشکیل می‌دهند که در بخش‌های کشاورزی و ساخت ساز به کار گرفته شده‌اند.

منابع:http://www.tebyan.net & http://fa.wikipedia.org


اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

بازديدکنندگان اين صفحه: 31400 بازديدکنندگان امروز :  1694 کل بازديدکنندگان :  64037042 بازديدکنندگان آنلاين :  5 زمان بارگزاري صفحه:  0.7031