برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٧ آذر ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3311
 بازدید امروز : 2645
 کل بازدید : 62985079
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 0.7814
آرامگاه مجاهدين

آرامگاه رئیس المجاهدین ، قزوین

آرامگاه رئیس المجاهدین

آرامگاه رئیس المجاهدین

آرامگاه رئیس المجاهدین از مکان های دینی  شهر قزوین می باشد. این آرامگاه در بیرون شهر قزوین قرار گرفته است. بنای آرمگاه که نقشه مستطیلی دارد در دو طبقه ساخته شده است و طول آن ۱۵ متر و عرض آن ۶۰/۱۲ متر می باشد. طبقه زیرین شامل سرداب و آب انبار است که با آجر و سنگ ساخته شده است و راه ورود به آن پلکانی است که در جهت جنوبی بنا و زیر دو پنجره اتاق های طبقه اول قرار دارد. طبقه بالا که بخش اصلی بنا و آرامگاه است، نقشه ای خاص دارد. اتاق چهار گوش آرامگاه در ابعاد ۲۰/۴ متر در مرکز بنا قرار دارد. در وسط هر یک از ضلع های چهار گانه این اتاق طاق نماهایی با قوس نعل اسبی ایجاد شده است که طاق نماهای شمالی و جنوبی به دو ایوان و طاق نماهای شرقی و غربی به دو راهرو متصل شده اند. در چهار گوشه آرامگاه، چهار اتاق قرار دارد که با قوس گهواره ای پوشیده شده اند.

رئیس المجاهدین

رئیس المجاهدین


بنای مقبره آجری و به ابعاد ۱۲/۶۰×۱۵ متر در دو طبقه ساخته شده که سرداب در طبقه زیرین قرار گرفته و یک طبقه نیز روی آن قرار دارد. اتاق مقبره به صورت چهارگوش در مرکز بنا واقع شده است. طاق‌نماهای شمالی و جنوبی به ایوان‌های شمالی و جنوبی راه می‌یابد. سقف اتاق‌ها با قوس گهواره‌ای شکل پوشش یافته است. روی اتاق مقبره گنبدی آجری برپا گردیده که با کاشی‌های رنگی و طرح‌های هندسی تزئین نموده‌اند. در این مقبره همسر ایشان نیز مدفون می‌باشد. اتاق آرامگاه با طرح چهار فیل پوش و کتیبه ای در بالا اجرا و تزئین شده است. کتیبه این بنا در حال حاضر فرو ریخته است. بر روی اتاق آرامگاه گنبدی آجری جای دارد که روی آن با کاشی های رنگی با طرح هندسی تزئین شده است که بیش تر آن ها نیز فرو ریخته است و سنگ مزار شکسته است ولی بر روی آن تاریخ ۱۳۳۳ه . ق حک شده و نام تراشنده آن میرزا عبدالله هنوز بر روی آن خوانده می شود.

آرامگاه رئیس المجاهدین

آرامگاه رئیس المجاهدین

سنگ قبری متعلق به همسر رئیس المجاهدین که آسیه نام داشته در دیوار شمالی اتاق آرامگاه نصب شده است. شخصیت مدفون در این آرامگاه میرزا حسن رئیس المجاهدین فرزند میرزا مسعود شیخ الاسلام قزوینی است. او از مجاهدین دوره مشروطیت در قزوین است که در فتح تهران با سپاه آزادی خواهان که از گیلان حرکت کرده بود همکاری داشت و پس از فتح قزوین، سران مستبد این شهر را از میان برداشت.

منبع:

http://www.nojavanha.com

گردآورنده:

کاوه ملک میرزایی