برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ٠٧ اسفند ١٣٩٩
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2453
 بازدید امروز : 1361
 کل بازدید : 61420667
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 1.0159
حمام مصباح

حمام مصباح

حمام مصباح

حمام مصباح

حمام مصباح ، درعمق تقريبي 4 متر ازسطح زمين واقع شده است. ورودي حمام با هشت پله، به کف حمام درعمق 3/5 متري مرتبط مي شود. پوشش بام درحال حاضر، کاهگل مي باشد. حمام مصباح با وجود تعميرات و الحاقات دردوران اخير، همچنان فضاهاي اصلي يک حمام سنتي را داراست که شامل سربينه، ميان در، گرمخانه، خزينه و ... است.

حمام مصباح کرج

حمام مصباح کرج

 حمام مصباح کرج، تجسمی از روح لطیف هنر در گذر تاریخ است و مانند سایر آثار تاریخی، ظریف کاری های هنر معماری در تاریخ را برای بیننده تداعی می کند.

حمام مصباح در محله قدیمی مصباح واقع در محله مرکزی شهر قرار گرفته و طبق نظراتی که ارائه شده، متعلق به دوره قاجاریه است.

در پس کوچه های تنگ و باریک، بنایی کوچک در میان خانه های مسکونی محله قدیمی مصباح وجود دارد که به دلیل ویژگی های خود، گذشته و معماری ایران را در خود دارد.

بسیاری از مردم از وجود چنین حمامی در این منطقه بی اطلاع هستند

البته بسیاری از مردم کرج و گردشگران و حتی ساکنان محله مصباح شاید از وجود چنین حمامی در این منطقه بی اطلاع باشند یا اطلاعات کافی در این خصوص نداشته باشند.

حمام مصباح، بنایی زیبا است که با نوع معماری خود، چشم اندازی زیبا به محله مصباح داده و علاقمندان گردشگری تاریخی را به سمت خود جذب می کند.

معماری حمام مصباح به گونه ای است که پس از درب ورودی، چند پله را باید به سمت پایین طی کنیم تا به کف حمام برسیم.

پس از ورود به این حمام تاریخی، معماری زیبای این بنا توجه را به خود جلب می کند و هنری بسیار ارزشمند در گذر تاریخ را به یاد بیننده می آورد.

حمام مصباح شامل قسمتهای مختلف است که از میان آنها می توان به رختکن، گرمخانه، شاه نشین و محل شستشو اشاره کرد.

قدمت این حمام تاریخی به دوران قاجاریه می رسد و با حضور در این حمام، چشم اندازی بسیار زیبا را در پیش روی خود می بینیم و در تاریخ سفر می کنیم.

این حمام که در بافت مرکزی شهر کرج واقع شده، به دنبال پدید آمدن محلات مسکونی در اواسط دوره قاجاریه در این منطقه ساخته شده و در طی تاریخ به ارائه خدمات به مردم پرداخته است.

هرآنچه که ما را به تاریخ ببرد و حاصل ذوق و سلیقه باشد، اهمیت دارد

ممکن است در بدو امر، تصور شد که وجود یک حمام تاریخی اهمیت چندانی ندارد اما این تصور غلط است زیرا هرآنچه که ما را به تاریخ ببرد و حاصل ذوق و سلیقه باشد، اهمیت دارد.

حمام مصباح از بناهایی است که با حضور در آن، روح لطیف هنر در گذر تاریخ را حس می کنیم و هنرمندانی که چنین بناهایی را ساخته اند را تحسین می کنیم. همچنین حضور در حمام مصباح و دیدن کردن از این بنا ما را با سبک معماری خاص دوره مربوطه آشنا می کند که این امر بر اهمیت این حمام می افزاید.

البته همانگونه که گفته شد، بسیاری از گردشگران و حتی مردم کرج، از وجود چنین حمامی در شهر خود اطلاع ندارند که این امر نیازمند تغییر است.

منابع:

http://www.afarinesh-daily.com

http://karaj9.blogfa.com

http://www.mehrnews.com

http://www.alborzccim.ir

گردآورنده:

کاوه ملک میرزایی