برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٧ آذر ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 5176
 بازدید امروز : 2940
 کل بازدید : 62985374
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 0.7498
امامزاده گورگور

امامزاده سيد جمال الدين (ع) قروه    (بابا گرگر )

امامزاده سيد جمال الدين (ع)

امامزاده سيد جمال الدين (ع)

از ديدنى هاى شهرستان قروه (در روستاى بابا گورگور)، امامزاده معتبرى است که سيد جمال الدين موسى الرضا نام دارد و به باوه گرگر مشهور است.

مدفن اين امامزاده در جاى بلندى قرار دارد. در اين محل چشمه‌هاى آهک ساز فراوان، برجستگى هايى به وجود آورده‌اند که مشهورترين آن‌ها اژدها نام دارد. اين پديده در حدود 300 متر طول، 5 متر ارتفاع و پهنايى بين 4 تا 7 متر دارد. هر اندازه ارتفاع آن افزايش يافته، پهناى شکاف آن نيز به علت رسوب‌گذارى جديد تنگ‌تر شده است.

در شرق و شمال شرقى اژدها چند برجستگى در جهات مختلف، اما کوچک‌تر از آن وجود دارد که محل شکاف خروج آب هنوز در وسط آن به چشم مى خورد. اين برجستگى هاى کوچک را دست‌هاى اژدها مى نامند.

در چندين نقطه آب از شکاف زمين بيرون مى آيد و حفره‌هاى خروج گاز آن نيز فعال هستند. طعم آب آن شور و تلخ است و براى امراض سوداوى و جلدى مفيد است. در فاصله چند صد مترى اين مدفن چاهى هست که آن را دهنز (دکنز) مى گويند که لغتى ترکى و به معناى درياست.

مجموعه امام‌زاده بابا گورگور و چشمه‌هاى آهکى پيرامون آن و برجستگى مربوط به اژدها از قابليت‌هاى جهانگردى مناسب استان کردستان به شمار مى روند.

 

باباگرگر - دده قورخود:

گرگر-قورقور کلمه ای ترکیبی ترکی است. در زبان ترکی "قورQor " به معانی جرقه، شراره، اخگر، آتشپاره و .... است. (قورخانه به معنی زرادخانه از همین ریشه است). همچنین "گورگورGürgür " به معانی آبشار و شعله، و "قورقورQurqur " نیز به معانی آوای درهم و بر هم، ظرف آهنی برای نوشیدن آب، ناودان کوچک، قوطی آهنی بیضی شکل، .... است. علاوه بر نام خود "گورگور"، اکثریت مطلق اسامی جغرافیایی پیرامون آن نیز اعم از روستا و رود و کوه و تپه و .... از جمله در غرب "آجی چای"، در جنوب "اوچ بلاغ (اوچ بولاق)"، "قره خان بلاغ (قاراخان بولاق)"، "دیره کلو (دیره کلی)"، "قزلجه کند (قیزیلجا کند)"، و در شمال غربی "دوغان"، "باشلوجه (باشلیجا)"، "قوچاق"، .... همه ترکی است.

گرچه محتمل است که نام "گورگور" و یا "قورقور" دارای معانی فوق الذکر بوده باشد، اما با اینهمه بعضی از اهالی ترک، در ادبیات فولکلوریک ترکی و آزربایجانی و حتی محققین، باباگرگر را با "دده قورقود" و بقعه باباگرگر را با مزار دده قورقود یکی میدانند. بویژه در ادبیات آشیقی ترکی، مزارهای با نام گرگربابا، به دده قورقود انتساب داده می شوند. در واقع مردم منطقه نیز، به این بقعه شریف اعتقاد وافری دارند و در مورد این سنگ که به شکل اژدهاست، قول های مختلفی روایت شده است. "بابا گرگر" ترجمه و تلفظ فارسی "دده قورقوتDәdә Qorqut " ترکی است. "قورخود" و یا "قورخوت" در زبان ترکی به معنی سهمناک، مهیب و اندیشناک و از ریشه "قورخو" به معنی ترس است و با تلقی مردم محلی از صخره بزرگ اژدها مانندی که آرامگاه بر روی آن ساخته شده نیز هماهنگی کامل دارد. (گرچه امروزه در ترکی آزربایجانی اکثرا فرم "قورقود" بکار میرود، با اینهمه شکل صحیح این نام به ویژه در ترکی آزربایجانی "قورخودQorxud " و ترجیحا "قورخوتQorxut " میباشد). امروز در منطقه ترک نشین شمال خراسان-افشار یوردو- در شهرستان ترکی بجنورد نیز محلی بنام "قورخود" وجود دارد.

منابع:

 http://al-shia.org

http://songhor-turk1.persianblog.ir

http://kordestan.irib.ir

گردآورنده: 

هاجر تجلی زاده خوب