برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٧ آذر ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3209
 بازدید امروز : 2735
 کل بازدید : 62985169
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0.9062
حمام قصلان

حمّام قصلان

حمّام قصلان

حمّام قصلان

حمّام قصلان در روستاي « قصلان » در مسير دينور ـ زنجان ، در5 كيلومتري شمال قروه قرار دارد و تپّة بزرگ باستاني آن از عملكرد وسيع شهري قصلان حاكي از دوره هاي تاريخي است و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۸۳۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

حمام بزرگ قصلان و برج آن در سال 1255هـ.ق در روزگار " آصف اعظم " تعمير شده تاريخ ساخت حمام احتمالاً مربوط به اواخر عهد زنديه و در زماني است که " خسرو خان اول" به عنوان والي کردستان حکومت داشت.

حمام قصلان از حمام‌های قدیمی شهر قروه است که در روستای قصلان در ۶ کیلومتری شمال شرق قروه قرار دارد. تاریخ ساخت این حمام به اواخر دوره زندیه و زمان حکومت خسروخان اول؛ والی وقت کردستان تعلق دارد. این حمام دارای قسمت‌های مختلفی همچون هشتی، حمام سرد، میاندر، حمام گرم، خلوتی خصوصی و عمومی، خزینه و تون می‌باشد و تزئینات منحصر به فرد آهک‌بُری آن با طرح‌های گیاهی، هندسی، انسانی و حیوانی در نوع خود قابل توجه است.

حمّام قصلان

حمّام قصلان

بر اساس کتیبه‌ای که بر سردرِ ورودی حمام نصب گردیده و اکنون در موزه سنندج نگهداری می‌شود، این بنا در سال ۱۲۵۵ هجری قمری در روزگار آصف؛ حاکم وقت سنندج مجدداً تعمیر و مرمت شده است. این بنا تا اوایل انقلاب اسلامی مورد استفاده بوده اما به دلیل احداث حمام جدید در روستا به تدریج از رونق آن کاسته شده است. در سال ۱۳۸۰ خورشیدی بار دیگر عملیات مرمت و تعمیرات توسط واحد حفظ و احیای مدیریت وقت میراث فرهنگی استان آغاز و از آن تاریخ تاکنون در چندین مرحله عملیات مرمت صورت گرفته است. بر اساس تصمیمات اخذ شده، با توجه به موقعیت و ویژگی شهرستان قروه در خصوص دارا بودن معادن مختلف سنگ، مقرر گردیده که بعد از پایان اقدامات مرمتی حمام، ساختمان مذکور به موزه سنگ و دست ساخته‌های سنگی منطقه تبدیل شود.

 

حمّام قصلان

حمّام قصلان

اين بنا داراي بخش‌هاي مختلفي نظير هشتي، حمام سرد، هشتي و ميان در، حمام گرم، خلوتي‌هاي خصوصي و عمومي،خزينه و تون است و تزيينات منخصر به فرد آهک بري با طرح‌هاي گياهي، هندسي، انساني و حيواني درآن مشاهده مي‌شود که در نوع خود با اهميت و قابل مقايسه با حمام خان در شهر سنندج است.

منابع:

 http://komalia.blogfa.com

http://seeiran.ir

http://fa.wikipedia.org

گردآورنده: 

هاجر تجلی زاده خوب