برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٥ تير ١٤٠١
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4956
 بازدید امروز : 1590
 کل بازدید : 64036938
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 0.5312
مسجد امیرالمومنین (سرده)، زارچ

 

مسجد اميرالمومنين ( مسجد سرده )

مسجد امیرالمومنین (سرده)، زارچ

مسجد اميرالمومنين ( مسجد سرده ) و ساباط مجاور آن در محله " سرده " شهر زارچ قرار دارد ، با توجه به سبك ساختمان گنبد ، ايوان و تاريخ موجود در زيلوي مسجد ، بنا را مي توان متعلق به دوره زنديان و افشاريان دانست . اين مسجد داراي تابستانخانه اي با گنبدي نسبتاً بلند ، ايوان ، صحن نيم طبقه اي در طرفين گنبد و غرفه هايي در اطراف صحن است . اين غرفه ها در ضلع هاي شرقي و غربي ، علاوه بر صحن تا انتهاي شبستان زير گنبد نيز امتداد مي يابند . مصالح به كار رفته در اين مسجد از خشت و گل با به كارگيري آجر در كف و نماي داخلي گرمخانه ، شرقي بام و ... است . گرمخانه مسجد در ضلع شرقي صحن و اندكي پايين تر از آن قرار دارد و داراي شانزده چشمه طاق و تويزه هايي با قوس هاي هلالي است . نماسازي ستون ها و تويزه ها آجري است . به نظر مي رسد گرمخانه مسجد بعد از تابستانخانه بنا شده است . در چوبي ورودي اصلي آن ، با قطعات كوچك چوب به صورت شمسه هايي گره چيني شده است. بادگير مسجد اميرالمومنين(ع) زارچ از جمله آثار تاريخي و ديدني اين منطقه به عنوان بلندترين بادگير چهار گوش مساجد جهان در مركز شهر زارچ مانند نگيني مي‌ درخشد. 

بادگیرمسجد امیرالمومنین (سرده)، زارچ

 منطقه يزد در زارچ ، اين بادگير با ارتفاع 23 متر از سطح زمين با مصالح سنتي و با نقش گل طاووسي در كنار بلوار شهيد صدوقي و ميدان امام حسين (ع) زارچ با جلوه ‌اي زيبا و ابهتي خاص ، چشم هر بيننده‌ اي را به خود جلب مي‌ كند.

 مسجد تاريخي اميرالمومنين(ع) زارچ از ابنيه تاريخي اين شهر مربوط به دوره قاجاريه توسط فردي به نام ملا علي كمال معروف به ملا علي كوچك ساخته شده است. 

 در سال گذشته از طرف سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري بادگير آن بازسازي و پشت بام آن با آجر و كاه گل فرش شد و نياز است در داخل مسجد هم بعضي از تعميرات صورت گيرد.  اين مسجد از جمله آثاري مي ‌باشد كه در ايام نوروز مي ‌تواند مهمانان زيادي به خود جلب نمايد و مورد توجه مهمانان قرار گيرد

 

منابع:

 http://www.irandeserts.com

گردآورنده:  یوسف ملک میرزایی