برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
جمعه ٠٤ مهر ١٣٩٩
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3972
 بازدید امروز : 4301
 کل بازدید : 60508140
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0.7548
امام زاده ابراهیم(ع)

امام زاده ابراهیم(ع) 

 

امام زاده ابراهیم(ع)
آشنایی اجمالی با آستان مقدس امام زاده ابراهیم(ع) آمل
از سلاله رحمت

 

نسب این امام زاده والا مقام بنا بر قول مشهور به حضرت موسی الکاظم(ع) می رسد و به قولی نسب ایشان به امام سجاد(ع) بر می گردد. ملگونف مورخ معروف عقیده دارد که حضرت امام زاده ابراهیم(ع) پسر حضرت امام موسی الکاظم(ع) می باشد و برادر بودن با حضرت رضا(ع) را تایید می کند.

القاب حضرت

یکی از القاب امام زاده ابراهیم(ع) اطهر می باشد به دلیل پاک بودن از گناه و آلودگی به این نام ملقب گردیده است. یکی دیگر از القاب ایشان  ابوالجواب بوده است که این لقب از آن رو به امام زاده داده شده است که حضرت رسول(ص) از مرقد مطهر خود سلامش را جواب داده است.

شهادت حضرت

در کنزالانساب آمده است زمانی که امام زاده ابراهیم(ع) به همراه یارانش به آمل آمدند در محله ای که به آن لل پرچین می گفتند ماندند و مسکن گزیدند.  حاکمان شهر آمل به نام های حسین رییس و اسکندر رییس همراه ۱۴۰۰ نفر به امام زاده ابراهیم(ع) و یاران ایشان یورش بردند و امام زاده بعد از جنگی نمایان در همین محل به شهادت رسیدند و به همراه یاران شهیدشان در همین مکان به خاک سپرده شدند. سر مبارک ایشان بعد از شهادت به بابلسر برده شد و در آن مکان مدفون گشت که به همین جهت در گذشته به این شهر مشهد سر گفته می شد.

 

بقعه تاریخی

بنا و مقبره فعلی امام زاده ابراهیم(ع) یکی از بناهای تاریخی شهر آمل محسوب می شود و ساختمان این امام زاده چهارضلعی و مشتمل بر بدنه آجری و گنبد هرمی شکل است. متن کتیبه های موجود در این بقعه نورانی مربوط به حضرت امام زاده ابراهیم(ع)  بردار و مادر ایشان است. ساختمان این امام زاده والامقام به دلیل آثار نفیس چوبی از قبیل درب صندوق و. همچنین تزیینات و کتیبه های زیبای قاجاری اهمیت هنری و تاریخی دارد. این بنا با پلان مربع شکل و بدنه آجری و گنبد هرمی شکل در قرن نهم هجری در شهر آمل ساخته شده است. از ویژگی های خاص این بنا می توان به ارتفاع بلند آن دیوارهای محصور کننده اش برج مکعب شکل و گنبد هشت ضلعی آن اشاره کرد. این بنا در سال ۹۲۵ هجری قمری به وسیله خواجه عبدالله نامدار فرزند درویش حاج کفشگر ساخته شده و بانی آن عبدالله ابن شاه حسین قاضی بوده است. سازنده مقبره آن نیز محمد حسین نجار است. چارچوبه این مقبره از شاهکارهای نجاری باستانی است که آیات قرآنی در آن حک شده است.

ستارگان حرم

امام زاده ابراهیم(ع)

حرم اهل بیت(ع) و فرزندان ایشان از دبرباز محل تدفین بخش اعظمی از بزرگان علما و فضلای هر شهر و دیار بوده است. حرم  نورانی امام زاده ابراهیم(ع) نیز از این مطلب مستثنا نیست که تعدادی ازز بزرگان علما و شهدای مدفون در این مکان مطهر به شرح ذیل مدفون می باشد:

حضرت آیت الله محمد غروی

حضرت آیت الله طبرسی

حضرت آیت الله درکائی

حضرت آیت الله ابوالقاسم فرسیو ایرائی

حجت الاسلام علی اصغر یوسفیان

شاعر و عارف چامه سرا

حاجی درویش کفشگر

سردار شهید حسن خجسته

سردار شهید محمد(امین) طبرسی

سردار شهید حشمت الله طاهری

سردار شهید نادر خضری

سردار شهید فتح الله شکری

سردار شهید اسماعیل اسماعیل زاده

سردار شهید سید جواد علوی

سردار شهید یوسف قناعت

سردار شهید محمد تیموری

سردار شهید حسین الهی نیاکی

تعداد ۴۷۴ تن از شهدای بزرگوار انقلاب اسلامی در جوار امام زاده ابراهیم(ع) آرمیده اند. از این تعداد ۱۴ تن از شهدای گمنان و ۲۱ تن از شهیدان حماسه ۶ بهمن ۱۳۶۰ آمل می باشد که از این جهت بزرگترین گلزار شهدای استان مازندران شمرده می شود.

 

 

 

منبع:

 http://astaneamol.blogfa.com

گردآورنده:  فتح الله دیانی