برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ٠٩ تير ١٤٠١
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2985
 بازدید امروز : 4382
 کل بازدید : 64069967
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 0.6250
پل خشتي لاهيجان

پل خشتي لاهيجان

پل خشتی لاهیجان

این اثر در تاریخ ۲۰ دی ۱۳۵۵ با شمارهٔ ثبت ۱۴۳۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. پل خشتی لاهیجان در شمال غربی لاهیجان در محله پرده سر قرار دارد و متعلق به دوره كیاییان است. در ساخت مجدد این پل در زمان قاجاریه ، حاجی جعفرخان بنا را تعمیر كلی كرد. طول این پل 50 متر و عرض آن 4/5 متر و ارتفاع آن 11 متر است. پل دارای دو دهانه بزرگ با طاق جناقی است. در قسمت پایه میانی ، پل سیل برگردان وجود دارد. پل دارای یك سطح عابر روی مسطح و دو سطح شیب دار جانبی است كه با سنگ قلوه ای سنگ فرش شده است. مصالح بنا آجر قرمز رنگ ، آهك و ساروج است. در سال های اخیر این پل مورد مرمت قرار گرفته است.

اين پل در 10 کيلومتري شمال غربي شهرستان لاهيجان ، بر روي رودخانه سيم رود ساخته شده و به گواهي منابع تاريخي ، بناي اوليه آن ، از آثار اواخر قرن نهم هجري است. مير ظهيرالدين مرعشي در کتاب « تاريخ گيلان و ديلمستان » در ذکر وقايع سال 892 ه. ق و احداث پل ، مطالبي نوشته که چکيده آن بدين شرح است : « در اين سال ، جناب ... مولانا نعمت الله طبيب ... که در علوم متداول علامه دوران و اعجوبه زمان بود ... رغبت نمود ... به رودخانه اي که مشهور و ملقب است به سيم رود ، بر گذر شهر لاهيجان مبارک ، احداث پلي از خشت و سنگ و آهک بفرمايند ... توقع فرموده که به طلب استاد يعقوب بناي روياني نزد ملوک کلارستاق خلد ملکهم بفرستند تا حاضر گردد ، در آن مهم مبارک شروع نمايد.

بنابر توقع فضايل مآبي ، اشارت شد که به طلب حرفت مآبي بفرستند. بنابر امر اعلي ، استاد يعقوب را حاضر ساختند و اسباب آن عمارت را حکمت پناهي ، خرج بسيار کرده ، مهيا ساخته بود. روز شنبه دوازدهم جمادي الاول موافق آبان ماه قديم را بنياد آن عمارت عالي کردند و از جانب مشرق و مغرب دو طاق بزرگ و در وسط طاقين ، يک طاق کوچک برآوردند ... غره محرم سنه 892 ... آن عمارت صورت تتميم پذيرفت. » پل مزبور در دوره قاجار مرمت و بازسازي شده است. بناي پل کنوني به طول 64 متر شامل دو چشمه اصل و دو چشمه کوچکتر در طرفين اين دو چشمه اصلي است. عرض دهانه هاي اصلي 40/13 متر و ارتفاع آن از سطح آب حدود 9 متر و عرض دهانه هاي کوچک 5 متر و ارتفاع آنها از سطح زمين نيز تقريباً در همين حد بوده که بعدها با رسوبات انباشته شده است. قوس هر چهار دهنه به صورت جناغي اجرا شده است. بر روي پايه هاي مياني پل اتاق هايي تعبيه کرده اند که از طريق درگاه هاي طاقداري به طرفين پل راه پيدا مي کنند.

اين اتاق ها تنها براي کاهش وزن وارده بر پايه ها و نيز صرفه جويي در مصالح ايجاد شده و براي اطراق و استراحت درنظر گرفته نشده است. سطح گذرگاه پل از ميانه به طرفين داراي شيب است و جان پناهي در کناره هاي گذرگاه به ارتفاع 80 سانتيمتر از آجر و گچ ساخته اند. فاصله ميان دو جان پناه يعني عرض پل ، بدون درنظر گرفتن پي جان پناه ها ، 70/4 متر و طول پل 70 متر است. در نماي پل و بين دهانه هاي اصلي يک رديف طاق نما به ارتفاع 30 و عرض 20 سانتيمتر کار کرده‌اند که زيبايي خاصي به نماي پل بخشيده است. قسمت پايين پايه با قطعات سنگ به اشکال منظم ساخته شده و مستقيماً بر روي کف رودخانه قرار گرفته است. پايه مياني در اين قسمت داراي موج شکن مثلثي است ؛ اما در قسمت بالاتر ، موج شکن مدور آجري دارد. در امتداد لبه شمالي دهانه بزرگ ، ديواري از آجر در کنار رودخانه ساخته اند تا آب را به داخل دهانه هدايت کند. قسمتي از پل که در جنوب قرار مي گيرد ، دست خورده و تعميري است. در ساخت اين پل از آجرهايي به ابعاد 5/4×21×21 سانتيمتر استفاده شده است. پل سيم رود که از شکيل ترين پل هاي گيلان است ، به شماره 1433 به ثبت تاريخي رسيده است.

منابع:

http://www.gchto.ir

http://www.irandeserts.com

گردآورنده:

فاطمه ملک میرزایی