برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ٠٩ تير ١٤٠١
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2767
 بازدید امروز : 4619
 کل بازدید : 64070204
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0.5625
پل خشتي نياكو

پل خشتي نياكو

پل خشتی نیاکو، آستانه اشرفیه

پل خشتی نیاکو، آستانه اشرفیه

این اثر در تاریخ ۲ بهمن ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۷۸۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. پل نیاکو بر سر راه لاهیجان به رشت واقع شده است . جاده اى که از لاهیجان به حاجى آ باد و باز کیا گوراب امتداد مى یابد و در رو ستاى باز کیا گوراب به سه شاخه تقیسیم می شود اولى بطرف سیاهکل و دومى به تجن گوکه و کیسم و رشت و سومى به نیاکو و آستانه و لولمان و کوچصفهان و رشت مى رود. این پل در مسیر سوم و نزدیک آبادى نیاکو بنا شده است طول پل ۵۰ متر واز دو چشمه کوچک تشکیل شده است ارتفاع پل از سطح رودخانه تا بلند تر ین نقطه آن ۶ متر است. پل  آجری نیاکو احتمالا مربوط به دوره صفویه است.

پل تاريخي نياکو در يکي از مسيرهاي فرعي و بر راه قديمي لاهيجان به نياکو، جسيدان و آستانه اشرفيه که در انتها به رشت ختم مي شود، ساخته شده است. اين پل در محدوده نياکو به بازکياگوراب بر روي يکي از شاخه هاي شمرود احداث شده است . در ساخت آن آجر ، سنگ و ملات ساروج به کار رفته است .
پل نياکو داراي يک دهانه بزرگ و 3 دهانه کوچک در جوانب دهانه اصلي است. عرض دهانه ي بزرگ 2/17 متر، ارتفاع آن از نوک جناقي طاق تا کف، 60/5 متر و ارتفاع طاقهاي کوچک 2متر و 4/1 متر و عرض آنها8/2 ، 8/3 و 5/2 متر است . سه دهانه کوچک استحکام بيشتري به بناي پل مي بخشد . ارتفاع کلي پل تا سطح رودخانه حدوداً 5/6 متر، عرض پل 8/5 متر، عرض عابرروي پل 7/4 که با قلوه سنگها فرش شده، عرض جانپناه و سطح پل 40 سانتي متر است . آجرهاي به کار رفته در پل 5×20×20 و 4×17×17 سانتي متر است.

منبع:

http://www.irandeserts.com

گردآورنده:

فاطمه ملک میرزایی