برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ٠٩ تير ١٤٠١
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2675
 بازدید امروز : 4354
 کل بازدید : 64069939
 بازدیدکنندگان آنلاين : 7
 زمان بازدید : 0.5312
کوه پس

کوه پس و حسنی محله سیاهکل

کوه پس

در فاصله 700 متري شمال روستاي کوه پس و 6 کیلومتري شرق دیلمان ، تپه هایی به صورت خاك ریز هاي دستی که داراي ویرانه هایی از گورسـتان مربوط به عصر آهن و بقایایی از دیوار هاي قلعه ي مر بوط به دوره ساسـانی است دیده می شود این مجموعه در بین مردم منطقه معروف بـه قلاکـوتی هاي کوه پس است . راه دسترسی به آن از جاده سیاهکل به اسپیلی اسـت . بعد از اسپیلی باید مسافتی حدود 4 کیلو متري را به سمت شرق طـی کـرد تا به ابتداي روستاي کوه پـس رسـید و سـپس وارد اراضـی گنـدم و جـوي روستا شد . بعد از آن باید مسیري 700 متري را طی کرد تا به قلا کـوتی هاي کوه پس رسید .

محوطه‌های تاریخی دیلمان: حدود سال 1965 تا 1971 میلادی، هیأتی ژاپنی در منطقة دیلمان به حفّاری پرداخت و در حسنی‌ ‌محلّه، قلعه کوتی، نوروز محلّه، لسلوکان (رسول‌خان) و تپة خرم‌رود کاوش‌هایی انجام داد. در گزارش حفریات هیأت باستان‌شناسی ژاپنی آمده است که در ناحیة دیلمان میان کوه‌های البرز، آن‌جا که رودخانة پْل رود جریان دارد، دهکده‌های کوچکی چون دیلمان، دیارجان و امام، جای گرفته‌اند. این ناحیه، حوزة آب‌گیری میان کوهستان است. سیمای طبیعت آن، زیبا با موقعیت سوق‌الجیشی و نیز مهد حکومت سلسلة آل بویه بود. آثار به‌جای‌ماندة دورة برنز و آهن در تمام این ناحیه پراکنده است. در این حفریات، آثار زیادی از جنس مفرغ، سفال، اشیای زینتی و ظروف شیشه‌ای کشف شد و نتایج این کاوش‌ها در کتاب چهار جلدی « دیلمان »، به زبان انگلیسی و ژاپنی در سال‌های 1965 تا 1971 توسط دانشگاه توکیو منتشر گردید. از مهم‌ّترین این آثار که توجه بسیاری را برانگیخت، آثار و ظروف شیشه‌ای مربوط به عصر پارت و ساسانی است. کاوشگران ژاپنی معتقدند کشف این آثار مؤید این نکته است که زادگاه اشیایی که در ژاپن کشف شده‌اند، فلات ایران بوده است. « فوکایی » ارتباطات فرهنگی و مبادلات بازرگانی بین ژاپن و ایران در عصر پارت و ساسانی را مطرح نموده و معتقد است، بسیاری از پیاله‌های شیشه‌ای مدور که در گیلان یافت شده، پاسخگوی سئوالاتی چون محلّ ساخت پیالة شیشه‌ای آرامگاه امپراطور آنکان و مشابه دیگر اشیای مهم مکشوفه در ژاپن نیز هست؛ مثل تکّه‌های پیالة شیشه‌ای تراش برجسته که سال 1953 در جزیرة « آکینوشیما » یافت شد، یا پیاله‌ای شیشه‌ای با تراش‌های مدور که در سال 1963 از مقابر « کاشیوابارا » در « نارا » (قرن پنجم میلادی) به‌دست آمده است. در سال 1340 شمسی، هیأتی به سرپرستی محسن مقدِم، سال 1344 و سال‌های بعد به سرپرستی علی حاکمی، سال 1353 به سرپرستی سیدمحمود موسوی و سال 5-1374 به سرپرستی رضا صدرکبیر در گیلان، حفّاری و آثار ارزشمندی را از خاک به دل موزه‌ها سپردند.

منابع:

http://www.gchto.ir

http://tourismgilan.persianblog.ir

گردآورنده:

فاطمه ملک میرزایی