برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٥ تير ١٤٠١
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3151
 بازدید امروز : 1218
 کل بازدید : 64036566
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 0.5313
غار اسپهبدان

غار اسپهبدان

تالار ابتدای غار اسپهبدان - تالار دلگشا

تالار ابتدای غار اسپهبدان - تالار دلگشا 

 پس از بازدیدی كه در سال 1383 از غار اسپهبدان داشتم، همواره در صدد فرصتی مناسب جهت بازبینی و كاوشی كامل در این غار بودم. در بازدید اول به دلیل همراه نداشتن تجهیزات فنی لازم از سر چاه انتهای غار بازگشتم. وجود حوضچه آبی در انتهای این چاه مشهود بود و این موضوع احتمال ادامه داشتن این غار را مطرح می كرد. با چنین دید گاهی و به امید كاوشی جدی تر در غار اسپهبدان در مورخ 4/9/1384 دوباره به روستای شاه شهیدان و غار زیبای اسپهبدان بازگشتیم. 

ساعت 5 صبح به اتفاق تنی چند از همنوردان در گروه كوهنوردی فراز رشت به طرف سیاهكل، دیلمان و در نهایت شاه شهیدان حركت كردیم. نفرات همراه در این برنامه 23 تن می باشند. ساعت 15/9 صبح به مقصد رسیده و از این قسمت به بعد می بایست بصورت پیاده طی شود. برای دستیابی به دهانه غار باید پس از رسیدن به شاه شهیدان به جاده ای خاكی و فرعی در سمت راست وارد شد. بعد از حدود دو كیلومتر به قسمتی می رسیم كه چندین كلبه روستایی در مجاورت جاده قرار دارند كه از این نقطه دهانه غار در سمت جنوبی جاده به سهولت قابل رؤیت است. فاصله دهانه غار از این قسمت حدود 700 متر می با شد. گرای دهانه از كنار جاده 145 درجه شمال غرب است. 


 

فرود از چاه انتهای غار اسپهبدان - گیلان

فرود از چاه انتهای غار اسپهبدان - گیلان 

تعدد نفرات همراه ما به آن دلیل است كه طبق قرار قبلی، امروز ما سعی خواهیم كرد این غار كوچك ولی زیبا را به تعداد دیگری از دوستان و علاقه مندان معرفی كرده و در عین حال در كنار انجام این مهم تلاش می كنیم كه كاوشی جدی تر نیزدر این غار داشته باشیم. ساعت 10 صبح به محل دهانه می رسیم و در محوطه ای مقابل و قدری پایین تر از دهانه غار مستقر می شویم. قبل از ورود به غار جلسه ای آموزشی و توجیهی برای حاضرین برگزار می گردد. به خاطر تعدد نفرات، كل نفرات را به دو گروه كوچكتر تقسیم كرده و تصمیم می گیریم كه بازدید از غار را در دو مرحله به انجام رسانیم. در ساعت 30/12 اولین گروه به غار وارد می شوند. به منظور انتقال برخی مفاهیم و آموزش برخی اصول مقدماتی غار نوردی اینجانب به همراه هر دو گروه غار را پیمایش خواهم كرد. این گروه پس از بازدید غار تا سر چاه، در ساعت 45/14 از غار خارج می گردند. گروه دوم نیز در ساعت 15/15 وارد غار شده و این نفرات تا انتهای كار تجسس در قسمت ماقبل آخر غار به انتظار مانده و در نهایت رآس ساعت 18 همگی به سلامت از غار خارج می شویم. در بخش آموزشی این برنامه موضوعاتی مانند : نحوه پیدایش غار ها، مسایل زیست محیطی در غار ها، اصطلاحات متداول در غار نوردی و برخی توصیه های ایمنی برای اعضای حاضر به تفصیل توضیح داده می شود. 

استالاكتيت ها در غار اسپهبدان

استالاكتيت ها در غار اسپهبدان - گیلان

دهانه غار اسپهبدان بصورت عمودی می باشد و این عامل موجب شده كه از مسافت های بسیار دور نیز قابل رؤیت باشد. اسپهبدان به مردمانی اطلاق می شد كه سالها قبل در این منطقه زندگی می كردند. ایشان مردمانی دلاور با تاریخی سرشار از حادثه و جنگ های بسیار بودند. در گویش محلی به این غار اسپابودان می گویند. مانند بسیاری از دیگر غار ها در سرزمین ما، این غار نیز مورد كم توجهی و بی مهری قرار گرفته است. تالار ابتدایی غار ( كه به تالار دلگشا نام گذاری گردید ) مملو از مواد دفعی گله های گوسفند و بز است. اهالی این منطقه از این مكان برای نگهداری دام های خود استفاده می كنند. خوشبختانه به دلیل صعب العبور بودن مابقی مسیر داخل غار، هنوز ادامه این غار از اینگونه آلودگی ها در امان مانده است. ارتفاع دهانه غار حدود 17 متر می باشد و عرض آن در كمترین قسمت حدود 5 تا 7 متر است. ابعاد این تالار به طور تقریب 15 در 9 متر بوده و توسط معبری باریك و با شیبی تند به قسمت بعدی مرتبط می باشد. سقف تالار اول در بسیاری قسمتها بیش از 10 متر ارتفاع دارد. تالار دوم كه ابعادی كوچكتر از اولی دارد ( تالار دلربا ) در سمت چپ به بخشی صخره ای ختم می شود كه با صعود از این قسمت به دالان اصلی غار وارد می شویم. ارتفاع این بخش صخره ای حدود 3 متر بوده و به منظور تسهیل بازگشت و ایمنی بیشتر نفرات همراه، ثابت گذاری می شود. 

در ادامه دالان را پی می گیریم و بتدریج مسیر باریكتر و سقف كوتاهتر می شود. انتهای این دالان به دهلیزی بسیار تنگ و مارپیچ مبدل می گردد كه برای عبور از آن می بایست به صورت سینه خیز حركت كنیم. پس از آن به اتاقكی با ابعاد نامنظم وارد می شویم. استراحتی كوتاه در این قسمت بسیار لذت بخش است. اشكال غار سنگ و به صورت های مختلف از اینجا به بعد رخ می نمایند و تنوع قابل توجهی از این بابت به چشم می خورد. بعد از قدری فراز و نشیب به شیبی تند میرسیم كه ما را به سر چاه انتهایی غار می برد. به منظور تآمین ایمنی بیشتر از طناب ثابت استفاده می كنیم. فرودی به طول تقریبی 8 متر ما را به چاه می رساند. 

كارگاهی با استفاده از بلوك طبیعی دایر كرده و آماده فرود می شویم. من ابتدا فرود می روم و سپس همنورد دیگرم، آقای هادی وحدانی اقدام به فرود می كند. قسمت اول فرود به طول 2 متر به صورت پا به سنگ انجام شده و آنگاه به شكل معلق فرود می رویم. در ادامه دوباره پا به سنگ می شویم و پس از فرودی 17 متری به حوضچه بزرگی از آب می رسیم. آب شفاف بوده و انتهای عمیق حوضچه مشهود است. وارد آب می شوم ولی به دلیل عمق زیاد و عدم وجود امكانات مناسب ادامه كار ممكن نیست. البته با توجه به تجسس انجام شده و شواهد موجود، احتمال ادامه مسیر غار بسیار بعید می باشد. 

با ابزار موجود اقدام به اندازه گیری عمق آب حوضچه می كنم كه در عمیق ترین قسمت حدود 5 متر می باشد. بیشترین عرض آن نیز حدود 7 متر است . دو دهلیز در سطحی مماس با آب نظر مرا جلب كرد كه متآسفانه پس از چند متر بن بست بودند. 

غار اسپهبدان علیرغم كوچكی، بدلیل وجود اشكال متنوع و بسیار زیبا از جهت تشكیلات آهكی درون غار و نیز به خاطر وجود دهلیز های تنگ و صعب العبورو مسیر های با شیب تند یا عمودی می تواند مكانی مناسب جهت برگزاری كلاس های آموزشی یا كار آموزی غار نوردی باشد. 

یاد آور می شوم اسامی قسمت های مختلف كه در كروكی ارایه شده است، توسط اینجانب نامگذاری شده و اگر اساتیدی پیش از من این غار را پیمایش و نامگذاری كرده اند، این مهم را بر من خواهند بخشید. بدیهی است كه در صورت وجود چنین سوابقی، می توان به منظور بهینه سازی اطلاعات و جزییات این غار، این موضوع را جدی تر طرح و به سرانجام رسانید. 

منابع:

تهیه و تنظیم : دكتر مسعود حمیدی (مربی و مدرس غار نوردی)

عکس ها از دکتر مسعود حمیدی

http://www.irancaves.com

گردآورنده:

فاطمه ملک میرزایی