برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٧ آذر ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3823
 بازدید امروز : 2873
 کل بازدید : 62985307
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 0.5311
حمام تاریخی یان یان

حمام تاریخی یان یان

حمام تاریخی یان یان

حمام تاریخی یان یان

کلمه  (یان یان) در زبان ترکی فعل امر از مصدر  (یانماق) به معنای (سوختن) آمده است و با توجه به کاربری و عملکرد این بنا که گرمابه است ،تاکیدی است بر وجود آبگرم و گرمای دایمی و نسبتا زیاد در این بنا است. 
* البته روایت هایی نیز در این زمینه وجود دارد مبنی بر این که کوچه ای که این حمام در آن واقع شده به قدری باریک و کم عرض بوده که مردم هنگام عبور از آن مجبور بودند به اصطلاح (یه وری) راه بروند، در زبان ترکی یان همان به معنای یه وری نیز می باشد. 

حمام تاریخی یان یان


حمام یان یان در ساحل رودخانه ابهر چای و در زمان برپایی در منتهی الیه سمت شمالی شهر خرمدره قرار داشته،که امروزه با گسترش شهر به سمت جاده ترانزیت، در مرکز آن واقع شده است.نزدیکی حمام به رودخانه، احتمالا به منظور دفع فاضلاب و یا استفاده از آب رودخانه میباشد.  
بنای تاریخی حمام «یان یان» در مرکز شهر و در میان بافت سنتی در حاشیه‌ی رودخانه‌ی کبیر و ضلع غربی خیابان سردار جنگل واقع است. این بنا با 210 مترمربع وسعت با سبک معماری حمام‌های دوره‌ی صفوی اما در ابعاد کوچک‌تر ساخته شده است. 

حمام تاریخی یان یان

این بنا شامل فضاهایی چون هشتی ورودی، پای‌شوی خانه، گرماخانه، نظافت‌خانه، خزینه‎های آب سرد و آب گرم و گلخن است. اریخچه‌ی ساخت این بنا متعلق به اواخر دوره‌ی قاجاریه بوده و تا حدود 25 سال گذشته نیز استفاده می‌شده است اما در چند سال گذشته متروکه شد و همین عامل موجبات تخریب آن را فراهم کرده است. 
این بنا پس از مرمت به فضای سنتی برای پذیرایی گردشگران به عنوان سفره‎خانه‌ی سنتی تبدیل شده است که گردشگران می‎توانند با حضور در این بنای تاریخی نسبت به بازدید از آن اقدام کنند.

منابع:

http://khoram-dareh.blogfa.com

 گردآورنده: 

یوسف ملک میرزایی